Co to są Strażnice?

Jeśli byłeś częścią społeczności Bitcoin przez jakiś znaczący okres, prawdopodobnie wiesz, że według wielu kryptowaluta ma problemy ze skalowaniem.

U szczytu bańki kryptowalutowej w 2017 r. Opłaty za wysłanie BTC wzrosły o tysiące procent w stosunku do ich normalnej stawki i osiągnęły poziom od 25 do 50 USD, w zależności od tego, kogo zapytałeś. Oznaczało to, że jeśli poprosiłeś o zapłacenie kilku dolarów, transakcja mogła utknąć w mempoolu na wiele godzin.

Ale, podobnie jak w przypadku każdego oprogramowania, zostały zaproponowane rozwiązania. Jednym z nich jest Lightning Network, które jest rozwiązaniem skalującym drugiej warstwy, które skutecznie przenosi niektóre transakcje z głównego łańcucha, aby umożliwić błyskawiczne, efektywnie bezpłatne i międzyłańcuchowe transfery z dużą przepustowością.

Ta technologia jest obecnie opracowywana przez wiele firm branżowych, takich jak Blockstream, Lightning Labs i pozornie Square Crypto, które w zeszłym roku udzieliły dużej dotacji wiodącemu deweloperowi w segmencie Lightning Bitcoin.

I chociaż sieć jest wciąż w powijakach, na Twitterze właśnie rozpoczęła się inicjatywa, która może zapewnić temu rozwiązaniu skalującemu większą akceptację i siłę, że tak powiem.

Łańcuch zaufania Bitcoin zaczyna się od nowa

Na początku zeszłego roku zwolennik i komentator Bitcoin Hodlonaut napisał w słynnym tweecie: „Wysyłam 100 tys. satów… do pierwszej osoby, która odpowie. Ta osoba dodaje 10 tysięcy satów i wysyła to do kogoś. I tak dalej.”

Niezła zabawa z LN..

– Wysyłam 100k satów z https://t.co/va7XSnFii0 pierwszej osobie, której zaufam, odpowie na to pytanie.

– Ta osoba dodaje 10k satów i wysyła do kogoś 110k (albo z odpowiedzi na nowy tweet, albo z tego wątku)

.. i tak dalej

Ile godzin zanim się zepsuje?

– hodlonaut&# 127790; ⚡&# 128273; (@hodlonaut) 19 stycznia 2019 r

Choć może się to wydawać szalone, to wyzwanie stało się wirusowe, w każdym razie Crypto Viral. Wkrótce miał nazwę, Lightning Network Trust Chain – idea z tym pseudonimem polegała na tym, że użytkownicy musieli ufać sobie nawzajem, aby przekazywać sobie nawzajem dużą sumę BTC.

Wyzwanie stało się tak wirusowe, że Jack Dorsey, dyrektor naczelny Twittera, który od jakiegoś czasu jest fanem Bitcoina, zdecydował się chwycić pochodnię, podobnie jak LinkedIn i członek zarządu Microsoft, Reid Hoffman. (Dyrektor generalna Lightning Labs, Elizabeth Stark, próbowała przekonać Elona Muska z Tesli, aby przyłączył się do zabawy z Bitcoinem, ale niestety tego nie zaakceptował.)

W rezultacie Lightning Network odnotował gwałtowny wzrost, a pojemność sieci prawie podwoiła się pod względem wartości w czasie, gdy łańcuch był formowany.

Hej @elonmusk, pozostały tylko 3 miejsca do podjęcia #LNTrustChain pochodnia. Najpierw byłeś CEO Dogecoin, teraz możesz być CEO Lightning. &# 128540; ⚡️

Zróbmy to! &# 128293;

– elizabeth stark (@starkness) 9 kwietnia 2019 r

Po tym, jak ktoś ukradł pochodnię, musiała przejść na emeryturę z powodu ograniczeń technicznych, a pozostały Bitcoin został zdeponowany jako darowizna na rzecz Bitcoin Venezuela.

I wraz z tym pochodnia zgasła, przynajmniej do dziś. W niedzielę Hodlonaut ponownie napisał dokładnie tę samą wiadomość, co powyżej, tym razem nazywając ją Lightning Network Trust Chain 2.

Jak dotąd latarka wykonała około 15 przeskoków, przechodząc od osoby do osoby bez większych problemów. Będziemy Cię na bieżąco informować, jeśli dołączą do nich znani członkowie społeczności Bitcoin lub technologii lub jeśli zostanie on skradziony.

Nie jest jasne, jaki wpływ na tę technologię Bitcoin będzie tym razem wydawać się coroczne wydarzenie Lightning. Ale biorąc pod uwagę historię, może to zrobić tylko dobrze.

SegWit On the Rise

Stały rozwój Lightning Network został podkreślony przez przyjęcie innego rozwiązania skalującego, Segregated Witness, lepiej znanego jako SegWit.

Dla nieświadomych SegWit to zmiana techniczna wprowadzona podczas podziału Bitcoin-Bitcoin Cash w 2017 roku, która skutecznie zmienia sposób formatowania transakcji BTC, usuwając niektóre dane, umożliwiając dopasowanie większej liczby transakcji do każdego bloku. (Warto zauważyć, że SegWit pozwala na istnienie sieci Lightning z pewnych przyczyn technicznych, które można wyjaśnić innym razem.)

SegWit, na dane z witryny danych, stanowi obecnie 66% wszystkich transakcji Bitcoin, przy czym duże giełdy i dostawcy usług przyjmują to rozwiązanie.

Rozwój zarówno SegWit, jak i Lightning Network (wraz z raczkującymi rozwiązaniami skalującymi dostępnymi dzięki Schnorr Signatures) powinien z czasem pomóc zmniejszyć opłaty za transakcje BTC i potencjalnie sprawić, że kryptowaluta będzie bardziej użyteczna jako codzienny środek wymiany. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me