Blockchain jest niesamowity, ale nie może zastąpić wszystkiego

Blockchain Hype

Czy blockchain może sprawić, że seks stanie się przestarzały? To dziwne pytanie, które zadał autor Hackernoon, Shawn Gordon. Cóż, przynajmniej taki był jego tytuł post z przymrużeniem oka co rodzi prawdziwe pytanie – czy nasza wiara we wszechmocny blockchain posunęła się za daleko? Czy to naprawdę jest wszystko, koniec wszystkiego rozwiązanie wszystkich problemów człowieka? A co ważniejsze, czy wszystkie te ICO, które pojawią się dzisiaj, naprawdę będą w stanie spełnić ich dziwaczne obietnice? Zdaniem Gordona, być może musimy zawinąć w nasze oczekiwania.

Blockchain Hype

Blockchain: Hype Vs. Fakt

W Blockonomi jesteśmy zdania, że ​​blockchain i kryptowaluty (dwie odrębne, ale powiązane koncepcje) są rzeczywiście jednymi z najważniejszych innowacji naszych czasów. I chociaż blockchain jest rzeczywiście tak ważną technologią, nie jest ostatecznym rozwiązaniem na wszystko. Jest kilka zadań, z którymi blockchain jest wręcz kiepski.

Więc do czego służy blockchain?

To doskonały sposób na przechowywanie krytycznych, niewielkich fragmentów informacji w rozproszonej sieci. Jest to doskonały sposób na zachowanie niezmiennego zapisu wydarzeń i rewolucyjny sposób na stworzenie całkowicie cyfrowej formy gotówki, która nie wymaga pośredników ani strażników.

Cały czas pojawiają się nowe zastosowania blockchain. Chociaż wiele z nich jest rzeczywiście interesujących, wiele z nich jest prawdopodobnie zbyt niedopieczonych, aby stać się rzeczywistością za naszego życia.

Syf na wejściu, syf na wyjściu

Jednym z punktów, które Shawn Gordon poruszył na temat logistyki opartej na blockchain i systemów śledzenia, jest to, że są one tak dobre lub tak wiarygodne, jak informacje, które otrzymują. System nadal w dużej mierze opiera się na wkładzie ludzkim, a ludzie są znani z tworzenia nieprawidłowych, niedokładnych lub celowo sfałszowanych danych, gdy przynosi to im korzyści.

Odnosi się to do koncepcji obliczeniowej znanej jako garbage in, garbage out. Zasadniczo, jeśli dane dostarczane do projektu blockchain (rzekomo przez ludzi, ale być może nawet ze źródeł zautomatyzowanych) są słabej jakości, to wynik systemu, bez względu na to, jak zaawansowany jest, również będzie śmieciem.

Zarządzanie łańcuchem dostaw Blockchain

Przeczytaj: Blockchain & Zarządzanie łańcuchem dostaw

W przypadku systemu logistycznego, jeśli ludzie są zachęcani do kłamstwa na temat pochodzenia towarów lub tego, jak długo przebywali w magazynie, zanim zostali wprowadzeni do systemu blockchain, to całkiem rozsądne jest założenie, że tak się stanie.

Mówiąc o ich doświadczeniach na konferencji, Gordon napisał:

Jeden z nich powiedział mi, że blockchain zapewni, że Twoje banany organiczne nigdy nie były na nich stosowane pestycydy. To absurdalne stwierdzenie i sięga do wczesnych dni informatyki, a mianowicie GIGO (Garbage In / Garbage Out).

Zbyt daleko posunięte

Nie będziemy tutaj wymieniać konkretnych projektów, ale zamiast tego ogólne koncepcje, które zostały zastosowane do jednego lub więcej różnych rzekomych projektów blockchain lub ICO. Mówimy rzekomo w tym przypadku, ponieważ niektóre z tych projektów, według Gordona, mogą uruchomić ICO, zanim mają choćby jednego programistę lub eksperta w dziedzinie blockchain w swoim zespole.

Przewodnik dla początkujących po ICO

Przeczytaj: Jak wybrać dobre ICO

Na temat tego poważnego braku krytycznych członków zespołu Gordon napisał:

Niedawno byłem na grupie Blockchain Meetup i wdałem się w rozmowę z facetem, który opowiadał mi o swoim nadchodzącym ICO. Zrobiłem z nim małego adwokata diabła, aby upewnić się, że dokładnie poradzili sobie z wyzwaniami i dowiedziałem się, że w rzeczywistości nie mają w swoim zespole żadnych programistów blockchain ani ekspertów technicznych, ale ICO miało zacząć za kilka tygodni. Śmiałem się…

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się kilku bardziej naciąganym pomysłom, które naszym zdaniem nie staną się rzeczywistością lub nie zobaczą większości adopcji w ciągu następnej dekady..

Blockchain zastępuje system prawny

W ciągu ostatniego roku wyszło kilka projektów, które koncentrują się na zapewnieniu czegoś, co będą nazywać albo usługą rozwiązywania sporów, albo nawet w niektórych przypadkach komisją jury. Systemy te twierdzą, że korzystając z inteligentnych kontraktów, osoby fizyczne mogą skutecznie „pozywać” siebie nawzajem za każdym razem, gdy umowa biznesowa lub osobista się nie powiedzie.

Ten cyfrowy pozew lub arbitraż jest następnie przedstawiany losowo wybranej grupie wyborców, którzy zdecydują, kto ma rację, a kto się myli. Ten, kto zdobędzie większość głosów, jest zwycięzcą sprawy, a inteligentny kontrakt odpowiednio zwolni lub wstrzyma płatność.

To, co sprawia, że ​​tego rodzaju projekty wydają się zbyt nierealne, to fakt, że zazwyczaj wyborcy lub członkowie jury są finansowo motywowani do zachowywania się w pewien, być może niesprawiedliwy sposób. Dlatego też są zachęcani do głosowania portfelem, a nie sercem lub przekonaniami.

W jednym projekcie wynagrodzenie za udział otrzymają tylko wyborcy, którzy głosowali na zwycięską stronę. Oznacza to, że jeśli wyborca ​​naprawdę wierzy, że opcja A jest poprawną odpowiedzią, ale opcja B jest najbardziej prawdopodobna, to jest on zachęcany do wybrania opcji B, nawet jeśli opcja B może być obiektywnie błędna.

Blockchain naprawia ubóstwo

Jest przynajmniej kilka projektów, które to reklamują, rozdając swoje własne żetony lub monety za darmo każdemu i każdemu, co w jakiś sposób wyleczy biedę. Zazwyczaj projekty te porównują się do szeroko dyskutowanej koncepcji uniwersalnego dochodu podstawowego lub UBI. UBI to eksperyment, który Finlandia próbowała i później uznał test za niepowodzenie.

Problem z tym pomysłem polega na tym, że chociaż może z dobrymi intencjami (chyba że okazuje się być oszustwem), żetony lub monety rozdawane bezpłatnie będą nieuchronnie bezwartościowe. Bitcoin jest cenny, ponieważ nie jest rozdawany za darmo i trudno go zdobyć – lub jest drogi w zakupie.

Kryptowaluty mogą przynieść nowoczesne finanse do niedostatecznie obsługiwanych obszarów i mogą zmienić życie na lepsze, ale rzucanie bezwartościowymi tokenami lub monetami za darmo nikomu nie pomoże.

Tokenizuj WSZYSTKO

Innym trendem w przestrzeni blockchain jest idea, że ​​wszystko i wszystko może, nie, musi być tokenizowane. Samochody, domy, biurowce, lotniska, armie, meble, zwierzęta domowe, co tylko chcesz.

Pomysł tokenizacji nieruchomości jest z pewnością interesujący, ale możliwość popełnienia oszustwa lub cierpienia z powodu GIGO jest po prostu zbyt wysoka. Większość usług, które chcą oferować tokenizację, polega na płatnych „ekspertach”, którzy weryfikują aktywa w świecie rzeczywistym, zanim zostanie utworzony i sprzedany podzielony tokenizowany inteligentny kontrakt. Ale jak możemy zaufać tym tak zwanym ekspertom? Co powstrzyma jednego z nich przed umieszczeniem w wykazie nieistniejącego drapacza chmur, a następnie zgarnięciem milionów dolarów wpływów i zniknięciem?

Blockchain Real Estate

Przeczytaj: Blockchain & Nieruchomość

Prosty fakt jest taki, że ludziom nie można bezpośrednio ufać, a to tylko kwestia czasu, zanim te tokenizowane aktywa zaczną reprezentować rzeczywisty świat, które nie istnieją lub nigdy nie istniały..

Końcowe przemyślenia

Jak powiedział Shawn Gordon:

Blockchain to technologia, nie jest religią, nie jest magiczna, nie sprawi, że seks stanie się przestarzały. Dzięki dobremu projektowi, odpowiedniemu planowaniu i solidnemu wykonaniu możesz rozwiązać niektóre realne problemy za pomocą technologii blockchain.

Jeśli chodzi o nas, z pewnością ekscytujące może być myślenie, że wkraczasz na parter zupełnie nowego rynku lub technologii. Należy jednak pamiętać, że nadal żyjemy w prawdziwym świecie, a blockchain to po prostu inny sposób robienia rzeczy, które są już robione od tysięcy lat. Oznacza to, że należy prowadzić rejestry i być środkiem wymiany wartości.

Mając to na uwadze, pamiętaj, aby twardo stąpać po ziemi, zanim zaangażujesz się w jakikolwiek projekt blockchain, którego tak naprawdę nie rozumiesz lub którego zespołu nie bardzo dobrze rozumiesz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map