Brazylijski regulator antymonopolowy, Rada Administracyjna ds. Obrony Gospodarczej (CADE), prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie rzekomych praktyk monopolistycznych obejmujących sześć głównych banków krajowych działających w przestrzeni kryptowalut, według agencji Reuters raport.
Rosnące zainteresowanie Brazylijczyków
W ostatnich tygodniach zainteresowanie bitcoinem w Brazylii gwałtownie rosło, do tego stopnia, że obecnie jest ich więcej Brazylijczycy z kontem handlowym kryptowalut niż ci, którzy mają konta maklerskie. Rynek urósł do punktu, w którym marzenie młodzi mężczyźni a kobiety miały odejść z pracy w nadziei, że zrobią to duże i przejdą na emeryturę dzięki zarobkom z kryptowaluty. Pomimo pozytywnych sygnałów, relacje między giełdami kryptowalut a bankami nigdy nie były tak napięte, jak teraz.
Kraj nie uregulował kupna i sprzedaży kryptowalut, mimo że tak Organy podatkowe rozpoznać swoje dochody jako podatek dochodowy. Rząd podjął jednak kroki, aby dowiedzieć się więcej o branży. Wcześniej w zeszłym miesiącu wysłał zapytanie ofertowe do największych giełd kryptowalut w kraju, aby dowiedzieć się więcej o ich działalności. Dokument, który został podpisany przez prokurator Ana Paula Bez Batti, miał być częścią prywatnego dossier mającego na celu „ochronę integralności systemu finansowego”.
Dochodzenie
Według raportu Reutera, CADE, który działa pod Ministerstwem Sprawiedliwości (MJ), wszczął dochodzenie w celu ustalenia, czy główne banki w kraju zamknęły rachunki domów maklerskich zajmujących się handlem kryptowalutami.
Sonda, która została zainicjowana na prośbę Stowarzyszenie Brazylijskie kryptowalut i Blockchain (ABCB) w następstwie skarg od domów maklerskich, obejmuje wyniki Banco Central do Brasil (BCB), Bradesco, Itaú Unibanco, Santander Brasil, Banco Inter i Sicredi.
Chcąc lobbować rząd w sprawie regulacji dotyczących kryptowalut, grupa entuzjastów blockchain utworzyła Brazylijskie Stowarzyszenie Kryptowalut i Blockchain, na czele którego stoi były prezes CADE, Fernando Furlan. Grupa lobby została utworzona, aby prowadzić projekty dotyczące wchłaniania globalnych postępów w zakresie kryptowalut i łańcucha bloków. ABCB od jakiegoś czasu spiera się z bankami brazylijskimi. Wcześniej w czerwcu stowarzyszenie ogłosiło, że zgłosi banki do Brazylijskiej Rady Obrony Gospodarczej, aby sprawdzić podejście banków, które uważa za „nadużycie”.
Fragment notatki śledczej cytowanej przez sieć:
„Nakładanie ograniczeń, a nawet zakazywanie… dostępu brokerów krypto-pochodnych do systemu finansowego, co w rzeczywistości może przynieść brokerom straty”.
W swojej obronie banki twierdziły, że rachunki zostały zamknięte z powodu braku wymaganej dokumentacji wymaganej przez krajowe przepisy antypieniężne (AML).
Reuters zacytował ekspertów antymonopolowych, którzy stwierdzili, że nie ma gwarancji, że brokerzy będą postępować zgodnie z procedurami AML, mówiąc, że wolą stawić czoła możliwej konkurencji konkurencyjnej niż podatni na sankcje bankowe.
„Należy unikać nielegalnej działalności, a banki powinny stosować środki ograniczające, gdy istnieją przesłanki wskazujące na przestępstwa popełnione przez posiadaczy ich rachunków. Jednak nie wydaje się rozsądne, aby banki z góry stosowały środki ograniczające na zasadzie liniowej do wszystkich firm kryptowalutowych, bez badania poziomu zgodności i środków zwalczania nadużyć finansowych przyjętych przez poszczególne firmy maklerskie. ”
Zaangażowany w etykę
Największy bank Brazylii pod względem aktywów, Banco Central do Brasil, w swojej obronie powiedział, że jest zaangażowany w „etykę i poszanowanie dla wolnej konkurencji”. BCB od dawna działa w branży blockchain w Brazylii. Wcześniej w tym roku bank wydał nowy platforma blockchain mające na celu ułatwienie wymiany informacji między krajowymi organami nadzoru finansowego.
Zastępca szefa działu IT BCB, Aristides Cavalcante, skomentował wówczas:
„Obecnie dochodzi do wymiany informacji dotyczących procesów autoryzacyjnych, które nie są jeszcze zautomatyzowane: pracownicy jednej z instytucji kontaktują się z pozostałymi listownie lub e-mailowo. Nawet kilka zapytań, które są zautomatyzowane przez oprogramowanie, nadal wymaga pewnego stopnia interwencji człowieka ”.
Nowa platforma, opracowana przez dział IT BCB, nosi nazwę „Pier” i ułatwi wymianę danych między BCB, brazylijską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, Nadzorem Ubezpieczeń Prywatnych i Krajowym Urzędem ds. Funduszy Emerytalnych..