Christine Lagarde i dyrektor generalny Ripple zgadzają się: przyszłość pieniądza wygląda inaczej

Przyszłość pieniędzy

Wydaje się, że konsensus rośnie zarówno w ugruntowanej społeczności finansowej, jak i na najwyższych poziomach rozwoju kryptowalut. W zeszłym miesiącu szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde, wygłosił przemówienie w Singapurze które mogą przejść do historii z chwilą śmierci eksperymentu z walutą fiducjarną XX wieku.

Z pewnością żadne większe zmiany nie nastąpią z dnia na dzień. W swoim przemówieniu pani Lagarde wyjaśniła, dlaczego współczesny system monetarny nie będzie trwał długo. Poruszyła również szerszą kwestię, jaką jest natura bankowości i same pieniądze.

Przyszłość pieniędzy

Śmierć scentralizowanego zaufania

Łatwo o tym zapomnieć system walutowy sięga tylko do 1971 roku, kiedy ówczesny prezydent Nixon odmówił dostarczenia złota, które miał reprezentować każdy dolar amerykański. Francja poprosiła o metal, a Nixon odmówił.

Wcześniej pieniądze były metalem. Albo złoto lub srebro (w niektórych przypadkach miedź).

Jak zauważyła Christine Lagarde w Singapurze,

„Kiedy handel był lokalny, skupiony wokół rynku, pieniądze w postaci żetonów – metalowych monet – były wystarczające. I było wydajne ”.

Pani Lagarde odnosi się do świata, który jest daleki od tego, w którym żyjemy dzisiaj. Teraz pieniądze to liczba przechowywana w komputerze banku i nic więcej. To trochę ironiczne, że ustabilizowany system bankowy był tak krytyczny wobec walut cyfrowych, ponieważ świat używa ich od dziesięcioleci.

Zmiany, które zachodzą teraz, nie mają nic wspólnego z naturą pieniędzy, a wszystkim z tym, komu powierzono ich wydawanie.

Żadnych sporów co do podstaw

W niedawnym tweecie Brad Garlinghouse, dyrektor generalny Ripple, stwierdził to,

„@Lagarde ma absolutną rację: same pieniądze SIĘ zmieniają. Aktywa cyfrowe nie tylko pomagają rozwiązać problem integracji finansowej, ale także bardzo realny problem zepsutego globalnego systemu płatności – po prostu ma sens, aby banki centralne się do tego przyłożyły. ”

.@Lagarde jest całkowicie poprawne: same pieniądze SIĘ zmieniają. Aktywa cyfrowe nie tylko pomagają rozwiązać problem włączenia finansowego, ale także bardzo realny problem zepsutego globalnego systemu płatności – po prostu ma sens, aby banki centralne oparły się na. https://t.co/aFKwrF6Vf9

– Brad Garlinghouse (@bgarlinghouse) 14 grudnia 2018 r

Ripple jest w pewnym sensie wyjątkowy w świecie kryptowalut. W przeciwieństwie do wielu platform, które działają w celu obejścia istniejącej infrastruktury, Ripple współpracuje z niektórymi z największych banków na świecie. Są również blisko z R3 (ponownie), który obejmuje mega-banki, takie jak Bank of America, Merrill Lynch, Citigroup, Wells Fargo, BBVA, HSBC, Barclays i UBS wśród swoich członków.

Pozycja Ripple obejmuje lukę między istniejącym systemem finansowym a światem kryptowalut, w którym otwarcie konta zajmuje kilka minut, a płatności można dokonywać globalnie w kilka sekund (w przypadku niektórych platform).

Jak mówi Christine Lagarde: „Wieje nowy wiatr, wiatr cyfryzacji. W tym nowym świecie spotykamy się w dowolnym miejscu i czasie. Rynek w mieście powrócił – praktycznie na naszych smartfonach. Wymieniamy informacje, usługi, a nawet emotikony, błyskawicznie… peer to peer, person to person ”.

Nadmiarowy w wersji Extreme

Po zadaniu w swoim przemówieniu szeregu samolubnych, retorycznych pytań, Christine Lagarde rzuciła to na kable: „Uważam, że powinniśmy rozważyć możliwość emisji cyfrowej waluty. Państwo może odgrywać rolę w dostarczaniu pieniędzy do gospodarki cyfrowej ”.

Naprawdę? Państwo może mieć jakąś „rolę”?

Państwo kontrolowało naturę pieniądza przez dziesiątki stuleci, a teraz ta „rola” jest zagrożona przez technologię, która usuwa potrzebę zaufania do banków i rządów. To nie jest kwestia teorii monetarnej, która pozostawia miejsce rządom czy bankom, to egzystencjalne zagrożenie dla ich istnienia.

Waluta Fiat

Przeczytaj: Problemy z walutą Fiata

W tej chwili masy nadal są szczęśliwe, że używają waluty fiducjarnej wspieranej niczym więcej niż grą płatniczą banku centralnego. Dopóki trwa to zaufanie, adopcja kryptowalut może pozostawać w tyle za nadziejami byków kryptowalut.

Jeśli pieniądz fiducjarny czegoś nas nauczył, to tego, że pieniądz z niczego zawsze kończy się tam, skąd pochodzi. Kiedy stanie się to z czterema głównymi walutami fiducjarnymi na świecie (USD / EUR / JPY / GBP), opinia publiczna na temat kryptowalut prawdopodobnie ulegnie radykalnej zmianie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map