Co uniemożliwia aplikacjom rozwidlenie Twojego łańcucha blokowego?

Aplikacje działające w oparciu o infrastrukturę blockchain zawsze będą działać zgodnie z własnym interesem. Nie sądzę, żeby ta świadomość nikogo dziwiła.

Co może Cię zaskoczyć, to fakt, że aplikacje są naprawdę potężne w grze infrastrukturalnej blockchain. Niedawno napisaliśmy o tym post na blogu –Kto kontroluje Twój Blockchain?– cóż, teraz bardziej niż kiedykolwiek jest jasne, że to robią aplikacje.

Aplikacje Forking Blockchain

Uwaga: to jest post gościnny autorstwa Uriela Peleda, współzałożyciela Kule.

The Stellar Fork autorstwa Kin

Kin by Kik Interactive to jedna z pierwszych aplikacji na dużą skalę, które przeszły na blockchain. Ostatecznym celem Kina jest bycie najczęściej używaną kryptowalutą przez konsumentów. Aby to osiągnąć, Kin uruchamia swój ekosystem usług cyfrowych na łańcuchu blokowym Stellar zamiast Ethereum z powodu problemów ze skalowaniem tego ostatniego.

Kik

Wiadomość z tego tygodnia, że ​​Kin faktycznie użyje pliku Gwiezdny widelec dodaje zwrot akcji do tej historii. Dlaczego Kin miałby to zrobić? W końcu rozwidlanie jest trudne, a utrzymanie infrastruktury blockchain w produkcji to ogromne przedsięwzięcie.

To wszystko kwestia kontroli.

Pierwszym powodem jest to, że Kin musi szybko się skalować, a opłaty Stellar są płacone za portfel. Jeśli planujesz wdrożyć jak największą liczbę użytkowników, model opłat, który rośnie bezpośrednio wraz z liczbą użytkowników i jest wysoce podatny na odejścia i oszustwa. Rozwidlenie Stellar pozwoliłoby Kinowi zmienić model opłat i uniknąć płacenia opłat infrastrukturalnych do głównych węzłów sieci Stellar.

To powinien być podręcznikowy przykład dla świata blockchain. Jeśli aplikacja jest niezadowolona z infrastruktury blockchain, którą zapewnia, po prostu ją porzuci, przeniesie do innej lub po prostu rozwidli. Aplikacja ma pełną kontrolę, zabierając użytkowników końcowych, dokądkolwiek się udaje.

Kto kontroluje, jak wysokie lub jak niskie są opłaty w głównej sieci Stellar: węzły walidacyjne Stellar, mogą swobodnie decydować, czy opłaty wzrosną, czy spadną.

Podejmowanie decyzji dotyczących protokołu, które są sprzeczne z interesem aplikacji, może spowodować problem z adopcją. Jeśli stworzysz bariery wejścia i model zarządzania, który proponujesz umieścić inną grupę w kontroli – aplikacje znajdą alternatywę, w której nie zostaną pozbawione władzy.

Jak projekty infrastruktury Blockchain unikają rozwidleń?

Istnieją cztery główne strategie wykorzystywane przez infrastruktury blockchain do zniechęcania forków:

  • Prawny: Hashgraph wykorzystuje patenty i ochronę własności intelektualnej, aby zapobiec rozwidlaniu się użytkowników. Ale jeśli aplikacje mogą znaleźć inne rozsądnie podobne rozwiązanie blockchain, twórcy aplikacji mogą uniknąć takiego restrykcyjnego.
  • Bezpieczeństwo: Sieci typu proof-of-work, takie jak Bitcoin, korelują bezpieczeństwo z mocą mieszania, więc fork nie utrzymałby mocy mieszania oryginalnej sieci, a tym samym ani bezpieczeństwa. Ale projekty takie jak EOS i Stellar odchodzą od PoW i wykorzystują mniej węzłów.
  • Zamknij: Sieci takie jak Ethereum wymagają od użytkowników utrzymania równowagi Ether w celu uiszczenia opłat infrastrukturalnych. Przy tak wielu użytkownikach zainwestowanych w Ether, migracja aplikacji do alternatywnych łańcuchów bloków może być trudna. Ostatecznie jednak migracja do lepszej infrastruktury i tak przyciągnie aplikacje ze względu na przewagę konkurencyjną, jaką zapewnia. Ponadto aplikacje będą wymagać od użytkowników przyjęcia własnego tokena.
  • Kwitnący ekosystem: Posiadanie ustalonego standardu, takiego jak token ERC20, utrudnia przejście na coś innego, mniej zintegrowanego na rynkach handlowych. Ale Kin uniknął tego, uruchamiając Ethereum i Stellar obok siebie. Możliwe jest umożliwienie różnym docelowym odbiorcom tokena (w tym przypadku profesjonalistom kontra konsumentom) poleganie na różnych implementacjach blockchain zgodnie z ich potrzebami i płynne przełączanie się między implementacjami dzięki technologiom takim jak atomic swap.

Więc jaki jest najlepszy sposób, aby uniknąć Forks?

W rzeczywistości jest to bardzo proste – po prostu nie zachęcaj aplikacji do rozwidlenia. Rozwidlenie infrastruktury zawsze będzie miało swoją cenę. Odpowiedzialność za utrzymanie działającego środowiska infrastruktury blockchain ma swoje żniwo. Bezpieczeństwo i skalowalność to kwestie, na których koncentrują się całe dedykowane projekty. Nadążanie za najnowszymi osiągnięciami technologii infrastrukturalnej w świecie tak dynamicznym, jak rozwój łańcucha bloków, jest trudne nawet dla zespołów skupionych na tym właśnie zadaniu. Aplikacjom zawsze będzie ciężko zrobić to samodzielnie.

Przyjrzyj się scentralizowanym infrastrukturom, takim jak AWS, Microsoft Azure i Google Cloud. Dlaczego scentralizowane aplikacje nie „rozwidlają” ich i nie utrzymują własnej infrastruktury w centrach danych? Cóż, początkowo tak było, ale teraz jest naprawdę taniej. Aplikacja zawsze będzie wolała skupiać się na swojej podstawowej działalności, o ile nie zyska nic znaczącego, robiąc coś innego. W przypadku AWS dostawcy chmury stali się na tyle wydajni, że delegowanie im zadań związanych z infrastrukturą ma większy sens biznesowy. Praktycznie każda współczesna scentralizowana aplikacja, w tym Kik, działa obecnie w infrastrukturze chmury zewnętrznej.

Kule

To jest dokładnie to podejście, które przyjmujemy w Orbs. Nie ma żadnych korzyści dla aplikacji w rozwidlających się kulach. Aplikacje są już pod kontrolą, odizolowane od siebie za pomocą wirtualnych łańcuchów. Istnieją inne krytyczne zachęty, aby nie rozwidlać. Wyspecjalizowany ekosystem współautorów utrzymujący najnowszą wersję protokołu i nadążający za najnowszymi wymaganiami dotyczącymi infrastruktury – kwestie takie jak prywatność i agresywne fragmentowanie, które rozwiązania nowej generacji dopiero zaczynają rozwiązywać; tj. sieć, która poprawia swoje bezpieczeństwo, gdy dołącza do niej więcej aplikacji.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map