Chiny

Czy wojna handlowa między USA a Chinami może spowodować gwałtowny wzrost wartości bitcoinów? Według pisarza Forbesa Clema Chambersa, odpowiedź brzmi prawie na pewno tak. Być może to już się stało. Ale na jakich informacjach lub możliwościach Chambers opiera tę prognozę i czy jest w tym jakaś prawda?

China Tradewar Bitcoin

Kłopoty z wojnami handlowymi

Obecnie bardzo duża część handlu międzynarodowego, niezależnie od tego, czy dotyczy Stanów Zjednoczonych, czy nie, jest realizowana poprzez transfer dolarów amerykańskich. Te transmisje są zwykle realizowane za pośrednictwem systemu finansowego znanego jako Swift. Dostęp do systemu Swift jest ściśle kontrolowany przez Stany Zjednoczone. Oznacza to, że, jak ujął to jeden z autorów, Swift jest wojskowym oddziałem Departamentu Skarbu USA.

Chociaż wciąż jesteśmy na początku potencjalnej wojny handlowej, łatwo sobie wyobrazić, że jeśli sytuacja zostanie zepchnięta do skrajności, kraje sprzeciwiające się Stanom Zjednoczonym, takie jak Chiny, mogą potencjalnie stracić dostęp do systemu bankowego Swift. To poważnie ograniczyłoby nie tylko ich możliwość korzystania z dolarów amerykańskich, ale także możliwość kupowania i sprzedawania towarów na wolnym rynku z innymi krajami.

Planowana dewaluacja

Chambers postuluje, że 17 lipca tego roku bitcoin „oszalał”, a to wszystko dzięki wykorzystaniu informacji poufnych w Chinach.

Chambers napisał:

Bardzo bogaci i potężni ludzie, dobrze wiedząc, porzucili swój juan za bitcoin, ponieważ bitcoin może równie dobrze być dolarami i szybko stać się dolarami.

Jedną rzeczą, którą trzeba zrozumieć, jeśli chodzi o chińską walutę fiducjarną, juana, jest to, że ma wartość określone przez państwo a nie na wolnym rynku. W ciągu ostatnich kilku lat Ludowy Bank Chin celowo to robił obniżył lub podniósł wartość juana w stosunku do dolara. Powodem, dla którego są w stanie to zrobić, jest to, że juan jest bardzo ograniczoną walutą, a jego wymiana walutowa jest zwykle ograniczona tylko do banków państwowych.

I chociaż możesz zdobyć trochę juana z prywatnej giełdy lub sprzedawcy, jeśli pochodzi on ze źródła, robi to po kursie ustalonym przez rząd.

Chambers twierdzi, że 17 lipca pewna liczba zamożnych osób, które wiedziały, że zbliża się dewaluacja, zdecydowało się użyć swojego juana na zakup bitcoinów. Ten nagły i zbiorowy zakup może spowodować, że bitcoin wystartował w zeszłym tygodniu.

Lepsze niż złoto?

Jak więc bitcoin może stać się „lepszy niż złoto” z powodu wojny handlowej?

Jedną z rzeczy, o które oskarżono Komunistyczną Partię Chin, jest sztuczne utrzymywanie niskiej wartości swojej waluty. Dzieje się tak, aby handel z Chinami zawsze wydawał się atrakcyjny. Gdyby wartość juana miała wzrosnąć, wówczas zainteresowanie zagranicznych krajów towarami wytwarzanymi w Chinach spadłoby, ponieważ wzrosłaby ilość ich lokalnej waluty lub dolarów potrzebnych do zakupu tych samych towarów lub usług.

Całkiem możliwe, że Partia Komunistyczna obniża wartość, aby zwiększyć atrakcyjność prowadzenia interesów z Chinami, a być może zrekompensować różnicę utraconą z powodu nowych podatków nałożonych przez administrację Trumpa.

Rozważmy teraz złoto. Gdyby ci bogaci wtajemniczeni nie mieli dostępu do bitcoinów i zamiast tego musieli używać złota, aby chronić swoje zasoby przed dewaluacją, jest mało prawdopodobne, że byliby w stanie kupić więcej niż kilka funtów lub kilogramów. Jeśli próbujesz przenieść wiele milionów dolarów na aktywa inne niż fiducjarne w bardzo restrykcyjnym kraju, takim jak Chiny, złoto będzie prawdopodobnie ostatnim wyborem. Jest nie tylko trudny do zakupu i ryzykowny, ponieważ jest podatny na fizyczną kradzież, ale także trudno jest go przekraczać granice, a kupowanie i sprzedawanie w dużych ilościach może wzbudzić niechcianą uwagę.

Chiny napędzają cenę

Chociaż trudno jest potwierdzić większość rzeczy, jeśli chodzi o ceny bitcoinów, niewątpliwie istnieje korelacja między niedawną dewaluacją ONZ a nagłą pompą i utrzymywanymi wysokimi cenami, które bitcoin odnotował w ciągu ostatniego tygodnia.

I tak, być może, jeśli rozwinie się wojna handlowa, bardziej zamożni Chińczycy przeniosą część swoich zasobów do bitcoina, aby chronić swoje bogactwo przed celowymi ocenami rządu. To z kolei może zwiększyć popyt na bitcoiny, aw konsekwencji podnieść ceny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me