Giełdy kryptowalut przygotowują się do bardziej rygorystycznych przepisów w związku z nowymi wytycznymi FATF

Giełdy kryptowalut

Ponieważ bitcoin i rynek kryptowalut stają się coraz bardziej popularne, nie jest zaskoczeniem wzrost nadzoru rządowego. Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) ma wydać wytyczne dla ponad 200 krajów, jak nadzorować scenę wirtualnej waluty w swoich krajach.

Te nowe zasady mogą nałożyć dodatkowe ograniczenia regulacyjne na giełdy kryptowalut, zwłaszcza że mają one wpływ na prywatność. W odpowiedzi rynek handlu cyfrowego mógłby zacząć kłaść większy nacisk na platformy zdecentralizowanej wymiany (DEX).

Giełdy kryptowalut

Nieuchronne regulacje FATF dotyczące bitcoinów

Do 21 czerwca 2019 r. Międzyrządowy organ – FATF wyda wytyczne dla 200 krajów, które przestrzegają jego zasad dotyczących zarządzania branżą wirtualnej waluty. To posunięcie jest częścią działań FATF w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu.

Tak powiedziała Alexandra Wijmenga-Daniel, rzecznik agencji w e-mailu do Bloomberga nowe wytyczne obejmie giełdy, platformy powiernicze i fundusze hedgingowe, aby wymienić tylko kilka. Raporty wskazują również, że te nowe przepisy będą odzwierciedlać wiele istniejących od dawna przepisów, które już regulują główne sektory bankowe i finansowe.

Według Bloomberga, wytyczne FATF doradzą krajom, aby nałożyły rygorystyczne protokoły Know-Your-Customer (KYC) na wszystkie uczestniczące podmioty w przestrzeni kryptowalut. Przepisy te będą miały zastosowanie do transakcji kryptowalutowych, które przekraczają 1000 USD lub 1000 euro.

Rządy będą również miały dostęp do danych klientów dotyczących osób, które otrzymują takie transakcje, w celu śledzenia potencjalnych działań związanych z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu. Takie przepisy dotyczące gromadzenia danych na dużą skalę poważnie wpłynęłyby na prywatność transakcji bitcoinowych.

Obowiązkowe KYC może oznaczać więcej bólów głowy przy wymianach

Te nowe wytyczne FATF mogą oznaczać dodatkowe problemy ze zgodnością dla giełd bitcoinów na całym świecie. Oprócz kosztów zgodności, platformy będą musiały pójść o krok dalej w określaniu, kim są odbiorcy transakcji, co oznacza rozwój technologii szytych na miarę..

John Roth z Bittrex identyfikuje ten sam problem, mówiąc:

Będzie to wymagało całkowitej i fundamentalnej restrukturyzacji technologii blockchain, albo będzie wymagało zbudowania globalnego systemu równoległego wśród około 200 giełd na świecie. Można sobie wyobrazić trudności w budowaniu czegoś takiego.

Jak wcześniej informował Blockonomi, Japonia już podejmuje kroki w celu nałożenia surowszych przepisów na giełdy kryptowalut działające w tym kraju. Te nowe środki pojawiają się, gdy kraj próbuje uzyskać korzystny rating FATF, gdy agencja międzyrządowa dzwoni jesienią 2019 r..

Podobnie jak Japonia, inne jurysdykcje najprawdopodobniej będą mocno obciążać błędne platformy, co doprowadzi do zamknięcia tych niezgodnych giełd. Bardziej rygorystyczne protokoły KYC również dodają do listy problemów ze zgodnością, z którymi boryka się wiele platform w różnych krajach.

Niejasne przepisy dotyczące papierów wartościowych od samego początku były przedmiotem trzech głównych giełd – Binance, Poloniex i Bittrex, amerykańskich inwestorów geofence. W zależności od zakresu zbliżającego się mandatu FATF, więcej platform może być zmuszonych do geofence również amerykańskich handlowców.

Przestaw do DEX bardzo prawdopodobne

Prywatność jest prawdopodobnie jednym z fundamentalnych fundamentów kryptowaluty, a instytucja obowiązkowych przepisów KYC może spowodować, że uczestnicy odejdą od scentralizowanych dróg handlu podlegających przepisom rządowym. Ten zwrot może otworzyć drogę do handlu peer-to-peer (P2P) za pośrednictwem platform DEX, aby stać się bardziej popularnym.

Jeff Horowitz z Coinbase rozmawiając z Bloombergiem dokonuje podobnej obserwacji, mówiąc:

„Rozumiem, dlaczego FATF chce to zrobić, ale stosowanie przepisów bankowych w tej branży mogłoby skłonić więcej osób do przeprowadzania transakcji między osobami, co skutkowałoby mniejszą przejrzystością dla organów ścigania. FATF naprawdę musi wziąć pod uwagę wiele niezamierzonych konsekwencji zastosowania tej konkretnej zasady do dostawców usług aktywów wirtualnych (VASP). ”

Platformy DEX zwykle nie obejmują transakcji fiducjarnych, co eliminuje konieczność przestrzegania KYC. Jednak aby taki punkt zwrotny stał się głównym nurtem, platformy DEX będą wymagały ulepszonych interfejsów użytkownika, ponieważ są one niezwykle trudne w użyciu w porównaniu z ich scentralizowanymi odpowiednikami..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map