Hongkong HKMA współpracuje z Ping An, aby stworzyć platformę finansowania handlu Blockchain

HKMA

Plik Urząd Monetarny Hongkongu (HKMA), który jest mniej więcej bankiem centralnym Hongkongu, wykonał właśnie bardzo interesujący ruch. Ogłosili, że będą współpracować z grupą największych banków na świecie we współpracy z Ping An, wprowadzenie standardowego w branży rozwiązania opartego na łańcuchu bloków do finansowania handlu.

Na pierwszy rzut oka ten program jest podobny do innych, które pojawiły się ostatnio w wiadomościach. W przeciwieństwie do innych inicjatyw blockchain, platforma, z której planuje korzystać HKMA, została już pokazana jako funkcjonalna, a wiele banków centrów pieniężnych jest podobno gotowych do współpracy z programem.

HKMA

Główne banki w Hongkongu, takie jak Standard Chartered i HSBC, są najwyraźniej gotowe do współpracy z HKMA, aby przyspieszyć przyjęcie platformy blockchain, którą Ping-An już wdrożył w Chinach. Powody, dla których te banki są skłonne przyjąć nowe sposoby prowadzenia działalności, prawdopodobnie mają wiele wspólnego ze zwiększonymi przychodami, które oferują finansowanie handlu oparte na blockchain..

Rozwój rynku dzięki Blockchain

Według szacunków reprodukowanych przez Financial Times Londynu, światowy rynek finansowania handlu przekracza 9 bilionów USD. Problem w tym, że wiele MŚP po prostu nie jest obecnie w stanie uczestniczyć w systemie. Banki, które zajmują się instrumentami finansowania handlu, takimi jak akredytywy (LOC), muszą mieć obszerne informacje o firmie, zanim zechcą udzielić kredytu w imieniu firmy.

Wydaje się, że Blockchain i AI zmieniają tę dynamikę rynku. Platforma blockchain, którą firma Ping-An już wdrożyła w Chinach kontynentalnych, pomaga MŚP w spełnieniu wymogów regulacyjnych, które kwalifikowałyby je do finansowania handlu przez duże banki. Jest to korzystne dla MŚP, ale pomaga także dużym bankom w ekspansji na nowe rynki.

W rzeczywistości pojawienie się tego rodzaju finansowania handlu mogłoby pozwolić na rozwój zupełnie nowego ekosystemu handlowego. Zamiast dużych firm zajmujących się innymi dużymi podmiotami, mniejsi gracze mogą łączyć się z innymi MŚP i zawierać międzynarodowe transakcje. Może to mieć negatywny wpływ na wyniki finansowe u uznanych eksporterów, ale banki, które prowadzą transakcję, wygrywają bez względu na wszystko.

Niesamowite synergie istnieją w logistyce dla Blockchain

Istnieją inne obszary globalnego łańcucha dostaw, które chcą używać blockchain. Zarówno Port w Rotterdamie, jak i DP World zaczęły opracowywać platformy oparte na łańcuchu bloków do śledzenia przesyłek, które można łatwo zintegrować z systemem takim jak Ping-An’s. Jak dotąd nie było to omawiane, ale jeśli platformy działają, byłby to naturalny kolejny krok.

Na razie śledzenie łańcucha dostaw dla handlu światowego i rozliczanie transakcji odbywa się finansowo w wielu systemach. Technologia otwartej księgi może to zmienić. Systemy śledzenia oparte na Blockchain prawdopodobnie uczyniłyby cały proces transportu bezpieczniejszym i bardziej przejrzystym, ale można by je również ujednolicić z platformami finansowania handlu, które mogłyby sprawić, że transakcje międzynarodowe działałyby.

Zarządzanie łańcuchem dostaw Blockchain

Blockchain & Zarządzanie łańcuchem dostaw

Istniejący system Ping-An ma na celu ograniczenie przypadków nadmiernego finansowania, które jest powszechne ze względu na nieprzejrzysty charakter istniejącej infrastruktury finansowania handlu. Wszystkie banki, które znajdują się na proponowanej platformie finansowania handlu, mogą zobaczyć, ile kosztują podobne transakcje, więc zdolność firmy do zawyżania swoich potrzeb finansowych jest ograniczona, ponieważ banki mają możliwość porównania każdej proponowanej transakcji z podobnymi, które już miały miejsce.

Inne podejście do przyjęcia Blockchain

Wiele banków centralnych na całym świecie jest przeciwnych wdrażaniu technologii blockchain w rzeczywistych zastosowaniach. HKMA robi odważny krok, przyjmując nowy system dla rynku wartego biliony dolarów i wygląda na to, że ma duże wsparcie ze strony banków, które zarówno posiadałyby, jak i korzystały z systemu.

Wiele innych banków centralnych nieufnie podchodziło do technologii blockchain, a niektóre ogólnie były bardzo krytyczne wobec kryptowalut. Fakt, że de facto bank centralny w jednym z najważniejszych ośrodków finansowych na świecie pracuje nad wykorzystaniem technologii blockchain na ogromnym rynku, zachęca do stosowania tej technologii.

Jest mało prawdopodobne, aby w przyszłości istniało wiele systemów do obsługi finansowania handlu, więc pionierzy na rynku prawdopodobnie będą mieli przewagę konkurencyjną, ponieważ więcej firm zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie blockchain oferuje zarówno FinTech, jak i innym obszarom handlu..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map