Macrogen opracowuje platformę Blockchain do udostępniania danych genetycznych

Macrogen

Szybki postęp w sekwencjonowaniu genetycznym otworzył nowe możliwości dla wielu firm. Blockchain może być technologią umożliwiającą bezpieczne udostępnianie informacji genetycznych na całej planecie. Firma z Korei Południowej Macrogen Niedawno ogłosili, że będą współpracować z Bigster nad stworzeniem platformy do bezpiecznego udostępniania informacji genetycznych.

Macrogen

Firmy farmaceutyczne i badacze medycyny mogliby wykorzystać dostęp do informacji genetycznej w bardzo pozytywny sposób. Istnieje ogromna korzyść wynikająca z posiadania dużych ilości informacji genetycznej człowieka w łatwo dostępnej formie. Ze względu na wrażliwy charakter danych trudno jest stworzyć bazę danych, która oferuje zarówno głębię informacji, jak i prywatność.

Powiedział Macrogen muszą chronić dane osobowe „przed włamaniami, zagrożeniami bezpieczeństwa i ryzykiem naruszenia prywatności”. Uważają, że ich platforma „musi być wystarczająco stabilna, aby obsługiwać duże ilości danych [genetycznych]”. Ryzyko dla platformy przechowującej ogromne ilości informacji genetycznej jest bardzo realne. Prawdopodobnie byłby celem dla prywatnych hakerów, a także przedmiotem szpiegostwa korporacyjnego.

Informacje genetyczne i duże zbiory danych

W tym samym czasie dojrzewa kilka technologii. Sekwencjonowanie genetyczne samo w sobie jest niewiarygodne, ale w połączeniu z rodzajem analiz, które sztuczna inteligencja (AI) oferuje badaczom, zwiększa potencjał szybkiego postępu w medycynie. Sztuczna inteligencja może przeszukiwać ogromne ilości danych i znajdować powiązania między genetyką a innymi informacjami diagnostycznymi w sposób, który nigdy wcześniej nie był możliwy, ale zapewnia bezpieczny sposób przeprowadzenia takiej analizy w przypadku poważnego wyzwania.

Macrogen jest jedną z wielu firm poszukujących sposobu na wykorzystanie ukrytego potencjału dużych zbiorów danych w medycynie. GlaxoSmithKline (GSK) właśnie zainwestował 300 milionów dolarów w 23andMe, amerykańską firmę dostarczającą informacje genetyczne. GSK wyraźnie dostrzega wartość w dostępie do informacji genetycznej, który można zwiększyć wydajnością dzięki platformie opartej na łańcuchu bloków o zasięgu globalnym.

Platforma, która Macrogen pracuje nad uruchomieniem użyje sieci konsorcjum lub dozwolonego łańcucha blokowego, tak aby dostęp był ograniczony do upoważnionych stron. Liczba ludzi na całym świecie, których genetyka jest sekwencjonowana, rośnie, a szacunki na 2018 rok wynoszą około 17 milionów ludzi. To czterokrotny wzrost w stosunku do zeszłego roku.

Zalety medyczne

Firma Macrogen prawdopodobnie wykorzystuje wielką szansę. Szacunki szacują kwotę zainwestowaną w tym roku przez duże zbiory danych w firmy medyczne i farmaceutyczne na ponad 4,5 mld USD. Łatwy i bezpieczny dostęp do rosnącej bazy danych materiału genetycznego mógłby uczynić ten rynek jeszcze bardziej atrakcyjnym. Technologia Blockchain oferuje wyjątkowe korzyści pacjentom, świadczeniodawcom i firmom farmaceutycznym.

Pacjenci mają prawdopodobnie najlepsze możliwości odniesienia korzyści, ponieważ ich informacje genetyczne mogą pomóc w poprawie opieki zdrowotnej, a także mogą być dla nich cenne. Rekordy oparte na łańcuchu blokowym umożliwiłyby pacjentom sprzedaż dostępu do ich genetyki na podstawie poszczególnych zastosowań każdemu, kto byłby zainteresowany, o ile spełniają określone wymagania dotyczące bezpieczeństwa informacji.

Blockchain Healthcare

Przeczytaj: Jak technologia Blockchain może pomóc branży opieki zdrowotnej

W rzeczywistości EncrypGen, LunaDNA, Zenome i Nebula Genomics pracują z systemami, które mogą zachęcać pacjentów, którzy dzielą się swoimi genetykami z klientami. Korzyści, jakie przyniosłaby naukowcom genetyczna baza danych na żądanie, są znaczące. Szybki dostęp do dużej ilości wysokiej jakości danych pomógłby zarówno w badaniach uniwersyteckich, jak i komercyjnych w wielu dziedzinach medycyny, a także mógłby pomóc lekarzom w diagnozowaniu chorób genetycznych, które w innym przypadku byłyby niewidoczne.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Największym problemem z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to, w jaki sposób firmy i naukowcy byliby w stanie zapewnić bezpieczeństwo danych genetycznych i szczelność prywatności pacjentów. Ograniczony dostęp do danych osobowych byłby jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu i upewnić się, że dane genetyczne osoby nigdy nie były połączone z jej danymi osobowymi, takimi jak nazwiska i adresy.

Blockchain mógłby przechowywać dane genetyczne w sposób, który umożliwiłby badaczom dostęp do niezbędnych części historii medycznej danej osoby, ale nie do niczego, co pomogłoby w ich osobistej identyfikacji. Blockchain mógłby również upewnić się, że dana osoba została opłacona za wykorzystanie jej danych, aby mogła uczestniczyć w zyskach, które firma farmaceutyczna mogłaby uzyskać z badań, które umożliwią dane genetyczne.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map