Miniscript: Programiści tworzą nowy język inteligentnych kontraktów Bitcoin

Inteligentne kontrakty Bitcoin

Deweloperzy Bitcoin Pieter Wuille, Andrew Poelstra i Sanket Kanjalkar stworzyli nowy język programowania, który może pomóc transakcjom bitcoinowym stać się bardziej wszechstronnymi.

Ogłoszenie ogłoszone 19 sierpnia na liście mailingowej [bitcoin-dev], Miniscript opiera się na prostym języku inteligentnych kontraktów już używanym w Bitcoin, Script, aby rozszerzyć warunkowe możliwości dotyczące płatności bitcoinowych poprzez połączenie blokad hash, blokad czasowych i podpisów.

Inteligentne kontrakty Bitcoin

„Jest to język do pisania (podzbioru) skryptów Bitcoin w uporządkowany sposób, umożliwiający analizę, kompozycję, ogólne podpisywanie i nie tylko” – wyjaśnił Wuille.

Właśnie ogłosiliśmy naszą stronę projektu Miniscript na liście mailingowej bitcoin-dev: https://t.co/vOceWbgPe0

– Pieter Wuille @RWC (@pwuille) 19 sierpnia 2019 r

Wuille dodał, że Miniscript został „zaprojektowany dla Bitcoina w takiej postaci, w jakiej istnieje dzisiaj” i żadne zmiany konsensusu nie były konieczne, aby go używać. Twórcy powiedzieli, że planują „wspierać przyszłe zmiany skryptów, które może zawierać Bitcoin”, aby rozwijać się wraz z łańcuchem bloków. Wuille zauważył później na Twitterze, że nowy język może ostatecznie zostać wprowadzony do repozytorium Bitcoin Core, jeśli społeczność Bitcoin wyrazi na to zgodę.

„Będę pracował nad włączeniem części tego do Bitcoin Core, jeśli jest to pożądane (uważam, że może być bardzo przydatne), ale najlepiej byłoby, gdyby zostało to uwzględnione w wielu elementach technologii portfela” – powiedział. 

Warto zauważyć, że programiści stworzyli tak zwany „kompilator polityki” dla Miniscript. Narzędzie pozwala między innymi zorientować się, kiedy można wydać warunkowe transakcje bitcoin.

Lekcje na przyszłość

Pieter Wuille i Andrew Poelstra to programiści rocka w społeczności Bitcoin (Sanket to nowicjusz sam w sobie!). Dzieje się tak nie tylko z powodu tego, co już zbudowali, ale także z powodu technologii, nad którą nadal pracują, która może kształtować przyszłość Bitcoina na wiele lat.

Niektóre z tych technologii obejmują trwające prace, takie jak Schnorr Signatures i Taproot. Pierwsza z nich jest wydajnym algorytmem dla podpisów kryptograficznych, a druga sprawiłaby, że transakcje inteligentnych kontraktów bitcoin byłyby prywatne, sprawiając, że wyglądałyby jak normalne transakcje.

W następstwie ujawnienia Miniscript w poniedziałek, Wuille, że projekt nie był bezpośrednio związany z Taproot, ale dostarczył uczestniczącym programistom wglądu w to, jak ulepszyć sam język skryptów, co może prowadzić do szerszych konsekwencji później w ekosystemie Bitcoin:

„Jest to również w większości niezwiązane z naszą pracą nad Taproot, ponieważ Miniscript działa z Bitcoinem w takiej postaci, w jakiej istnieje dzisiaj. Oczywiście praca nad Miniskryptem nauczyła nas kilku rzeczy o skrypcie, które dostarczają informacji o projektach pod kątem przyszłych ulepszeń Skryptu, a Miniscript może być rozszerzany w razie potrzeby.

Inną technologią, nad którą ogólnie pracuje się w społeczności Bitcoin, są PSBT, czyli częściowo podpisane transakcje bitcoinowe. Wuille zauważył również, że postępy, jakie umożliwił nowy język skryptowy, mogą działać w sposób komplementarny z takimi transakcjami.

„Mam nadzieję, że Miniscript wraz z takimi rozwiązaniami, jak PSBT, może zmniejszyć niektóre bariery między fragmentami oprogramowania” – powiedział. 

W Other Dev News, Square Crypto zatrudnia Matta Corallo

Jeden z najbardziej cenionych programistów w całej przestrzeni kryptowalut znalazł się na pokładzie bitcoinowego stroju dyrektora generalnego Twittera, Jacka Dorseya.

Square Crypto – niedawno uruchomione ramię rozwoju bitcoinów o otwartym kodzie źródłowym popularnej firmy obsługującej płatności głównego nurtu Square – ogłosiło 20 sierpnia zatrudnienie programisty Bitcoin Matta Corallo. Corallo później potwierdził swoje nowe zatrudnienie na Twitterze.

Tak podekscytowany dołączeniem do @sqcrypto zespół w nadchodzących tygodniach. Eksperymentowanie z różnymi modelami w celu przyspieszenia Bitcoin OSS jest niesamowite!

Tęsknię za @ChaincodeLabs ludzie, ale biorąc pod uwagę, że przyjmują każdego, kto pracuje na Bitcoin OSS, i tak prawdopodobnie będę tam co drugi dzień. https://t.co/L00gqV1LLD

– Matt Corallo (@TheBlueMatt) 20 sierpnia 2019 r

Będąc jednym z wiodących na świecie ekspertów i konstruktorów Bitcoin, Corallo wnosi swoją obecność weterana do początkującego zespołu programistów, który w czerwcu zatrudnił swojego pierwszego pracownika, byłego dyrektora produktu Google Steve’a Lee.

Projekt jest częścią osobistej misji Jacka Dorseya, mającej na celu przyczynienie się do budowy ekosystemu Bitcoin.

„Pracuj z dowolnego miejsca, zgłaszaj się bezpośrednio do mnie, a możemy Ci nawet zapłacić w bitcoinach” – powiedział dyrektor generalny Square Dorsey, zapowiadając na wiosnę Square Crypto.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map