Nie znowu: 15 obywateli Tajwanu oskarżonych o oszustwo kryptograficzne o wartości ponad 8 milionów dolarów

Oszustwo IB Coin

Według raportu lokalne źródło wiadomości Focus Taiwan, tajwańska policja z siedzibą w Nowym Tajpej, niedawno aresztowała 15 rzekomych operatorów oszustów kryptowalutowych. Raport twierdzi, że podejrzani oszukali inwestorów z około 8 milionów dolarów jako pieniądze zebrane za handel zakazanymi tokenami IBCoin.

Wiadomość pojawia się zaledwie dziesięć dni po tym, jak stan oskarżył siedmiu innych podejrzanych o zarządzanie oszustwem inwestycyjnym opartym na kryptowalutach, które przyciągnęło około 51 milionów dolarów inwestycji od ponad 1000 inwestorów. ZA raport lokalny, zauważył wówczas, że podejrzani prowadzili program, który obiecał inwestorom zwrot do 355%.

IB Coin Scam

IBCoin: aktywa inwestycyjne bez wartości

Według raportów opublikowanych przez Criminal Investigation Bureau (CIB), działalność tych oszustów koncentrowała się wokół IBCoin, cyfrowego zasobu opartego na technologii Ethereum ERC20, którego używanie zostało już zakazane przez władze Tajwanu. Ponadto CIB donosi, że moneta, która nie jest przedmiotem obrotu ani nie ma do czynienia z żadną znaną firmą, nie ma „żadnej realnej wartości”.

Funkcjonowanie systemu

Oszuści rzekomo podjęli fałszywe działania reklamowe na różnych platformach mediów społecznościowych, aby zwabić niczego nie podejrzewające ofiary. Oprócz tego lider grupy, której nazwisko podano jako Lin, miał w 2017 roku kupować tokeny IBCoin od zagranicznych traderów po cenie 1,5 NT $ za sztukę (równowartość 0,05 $). Następnie, z pomocą innym aresztowanym kontrahentom i handlowcom, sprzedał tokeny inwestorom za stawki od 50 TWD do 100 NT $ (od 1,63 $ do 3,27 $), z obietnicą wyższych zwrotów.

Oszustwo IBCoin

Zdjęcie © Skup się na Tajwanie

Mówi się, że grupa zarobiła na tym oszustwie około 250 milionów dolarów NNT (około 8,16 miliona dolarów). Z drugiej strony CIB informuje, że żaden inwestor nie odniósł korzyści z programu od czasu jego uruchomienia.

Poza brakiem zwrotów dla inwestorów, grupa podobno zwróciła również dodatkową kontrolę dzięki luksusowemu stylowi życia, w którym żyli. Grupa pokazywała luksusowe samochody w mediach społecznościowych, aby pokazać swoje bogactwo i przyciągnąć więcej inwestorów.

Zarzuty i konsekwencje

Oszuści zostali oskarżeni o oszustwo, a CIB przekazało już sprawę Prokuratorowi Okręgowemu w Tajpej, który ma wyznaczyć właściwy termin rozprawy w najbliższych dniach. CIB oświadczył również, że był w stanie odzyskać ponad 2,02 miliona NT $ (około 70 000 $) w gotówce, wraz z trzema pojazdami i pisemnymi dokumentami na temat oszukańczego planu, podczas przeprowadzania dwóch oddzielnych nalotów 9 i 17 stycznia..

Tajwańskie zasady kryptowalut Stern

W listopadzie 2018 r. Tajwańskie władze wprowadziły surowsze zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) jako sposób na zapewnienie, że giełdy kryptowalut w kraju pomagają w monitorowaniu wykorzystania kryptowalut lub oszukańczych działań.

Między innymi pranie brudnych pieniędzy Ustawa o kontroli i Ustawa o zapobieganiu finansowaniu terroryzmu dała tajwańskiej Komisji Nadzoru Finansowego (FSC) całkowity nadzór nad giełdami kryptowalut w kraju oraz prawo do zakazania wszelkich transakcji opartych na kryptowalutach, które uznała za oszukańcze

Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Sprawiedliwości tego kraju, posunięcie to miało na celu zapewnienie, że tajwańskie firmy bazujące na kryptowalutach utrzymają „kulturę zgodności i sposób myślenia”, co pomoże rządowi spełnić międzynarodowe standardy AML.

Oszustwa kryptograficzne wciąż szaleją w kraju

Mimo to wydaje się, że rygorystyczne przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy nie były tak skuteczne, jak spodziewałby się tajwański rząd, ponieważ oszustwa kryptograficzne są nadal dość popularne w tym kraju. W grudniu 2018r, donoszą lokalne wiadomości że Tajwańczyk, którego nazwisko podano jako Yang, został oskarżony o kradzież energii elektrycznej wartej 3 miliony dolarów w celu wydobycia Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH) o wartości 100 milionów juanów (około 14,5 miliona dolarów).

Podejrzany miał ponad 17 kawiarni z piórami i sklepami z zabawkami jako frontów dla swojej firmy. Podobno zatrudnił elektryków do okablowania systemów elektrycznych tych firm, aby uniknąć jakichkolwiek pomiarów lub wykrywania. Jednak dochodzenie zostało wszczęte, gdy Taiwan Power Company zauważył rozbieżności w zasilaniu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map