Szwajcaria

To wczesne domino, ale mimo to zostało upuszczone.

26 sierpnia Szwajcarski Urząd Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) – najwyższy szwajcarski regulator finansowy – ujawnił, że tak uzyskał licencję bankową i licencję na papiery wartościowes do dwóch krajowych firm blockchain, SEBA Crypto AG z siedzibą w Zug i Sygnum AG z siedzibą w Zurychu.

Szwajcaria

Przede wszystkim licencje pozwolą firmom rozszerzyć usługi zorientowane na blockchain na klientów głównego nurtu, w szczególności klientów instytucjonalnych.

Ogłaszając licencje, FINMA jednocześnie opublikowała nowe wytyczne dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) dla firm blockchain działających w Szwajcarii. Rządowy regulator powiedział, że nowe zasady nie są potrzebne dla technologii blockchain, a jedynie zastosowanie obowiązujących przepisów:

„Nie można jednak pozwolić, aby modele biznesowe oparte na blockchain omijały istniejące ramy regulacyjne. Dotyczy to w szczególności zasad zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, gdzie nieodłączna anonimowość technologii blockchain wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. ”

W szczególności prezes SEBA Crypto Andreas Amschwand pochwalił bezprecedensową aprobatę FINMA jako kamień milowy dla całej kryptoekonomii:

„Licencja bankowa Swiss Financial Market Authority FINMA jest nie tylko kamieniem milowym dla SEBA, ale wyznacza nowy standard bankowości w Blockchain i cyfrowej gospodarce aktywów. Ten moment ma znaczenie daleko poza szwajcarską branżą finansową ”.

Brak transferów kryptograficznych bez szczegółów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy

Aby zobaczyć, jak wykorzystanie kryptowaluty w głównych kontekstach bankowych może w nadchodzących latach coraz bardziej wyglądać, użytkownicy usług blockchain w Szwajcarii będą musieli mieć identyfikację informacji o znajomości klienta (KYC) wysyłaną wraz z transakcjami między firmami regulowanymi.

„Jeśli chodzi o tradycyjne przelewy bankowe, informacje o kliencie i odbiorcy muszą być przekazywane wraz z przelewami tokenów” – powiedziała FINMA.

W swoim poniedziałkowym ogłoszeniu szwajcarski organ nadzorczy zauważył, że jego nowo opublikowane wytyczne dotyczące finansowania blockchain były częścią starań agencji o spełnienie wymagań Financial Action Task Force (FATF), organizacji wspieranej przez G20, która tego lata opublikowała nowe, surowe zasady AML dla firm kryptowalutowych.

Ponad 200 krajów będzie przestrzegać tych zasad FATF, a FINMA najwyraźniej nie czeka, aż dojdzie do takiej zgodności.

Możesz już rozpoznać SEBA Crypto

Jesienią ubiegłego roku firma SEBA Crypto ogłosiła, że ​​zebrała nieco ponad 100 milionów USD, aby sfinansować swoje wysiłki w celu zbudowania banku kryptowalutowego. W tym czasie firma powiedziała, że ​​współpracuje z FINMA w celu uzyskania licencji bankowych i papierów wartościowych, cel, który oficjalnie został zrealizowany w tym tygodniu.

Na razie firma będzie kontynuować swoją misję stania się kompleksowym centrum biznesowym kryptowalut, oferującym usługi od finansowania po doradztwo. Firma zwraca uwagę zarówno na rdzennych mieszkańców kryptoekonomii, jak i na głównych użytkowników.

„Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, przejrzystość i wydajność jako podstawowe wartości, naszą ambicją jest stać się liderem rynku w zakresie konwergencji tradycyjnych finansów z gospodarką kryptograficzną” – powiedział we wrześniu ubiegłego roku dyrektor generalny firmy Guido Buehler.

Ciekawa zmarszczka: władze USA i Szwajcarii spotykają się na Facebooku Libra

Kiedy Facebook ogłosił tego lata planowany projekt stablecoin Libra, ujawnienie wywołało burzę regulacyjną na całym świecie. Od tamtej pory wiele organów międzynarodowych stara się zapewnić nadzór nad inicjatywą.

Ostatnie wydarzenie w tym wątku miało miejsce w zeszłym tygodniu, kiedy przedstawicielka USA, Maxine Waters (D-CA), poprowadziła ponadpartyjną delegację do Szwajcarii, gdzie ma siedzibę stowarzyszenie wspierające Libra. W tym czasie przedstawicielka Waters i jej koledzy spotkali się z różnymi szwajcarskimi regulatorami, w tym FINMA, nalegali i podtrzymywali swoje obawy dotyczące „zezwolenia dużej firmie technologicznej na stworzenie prywatnie kontrolowanej, alternatywnej waluty globalnej”.

W każdym razie kongresmenka i jej rówieśnicy zamierzają utrzymać ciepło.

„Z niecierpliwością czekam na kontynuację naszej delegacji Kongresu, analizując te kwestie, pranie brudnych pieniędzy i inne kwestie podlegające jurysdykcji Komisji [Izby Reprezentantów ds. Usług Finansowych]” – powiedział przedstawiciel Waters.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me