Prezydent Iranu: Świat muzułmański może użyć kryptowalut, aby uniknąć dolara amerykańskiego

Kryptowaluta Iranu

Islamska kryptowaluta, która pomoże muzułmańskiemu światu uniknąć amerykańskiej hegemonii ekonomicznej? Ktoś mógłby przyjść, gdyby prezydent Iranu Hassan Rouhani zdołał przekonać innych przywódców muzułmańskich do przyłączenia się do tego wysiłku.

Prezydent Rouhani wezwał takich przywódców do działania na szczycie w Kuala Lumpur w stolicy Malezji 19 grudnia, mówiąc zebranym – w tym przedstawicielom 52 krajów – że narody islamskie powinny aktywnie współpracować, aby zacieśnić i zacieśnić stosunki handlowe między sobą m.in. rzeczy, tworząc muzułmańską kryptowalutę.

Kryptowaluta Iranu

„Świat muzułmański powinien opracowywać środki, aby uchronić się przed dominacją dolara amerykańskiego i amerykańskiego reżimu finansowego” – powiedział Rouhani.

Irański prezydent argumentował, że w miarę jak kraje muzułmańskie coraz częściej stają w obliczu powiązanych ze sobą zagrożeń ubóstwem, korupcją i ekstremizmem, USA i inne kraje zachodnie będą nadal miały pretekst do interwencji w państwach z większością muzułmańską.

W tym celu Rouhani powiedział, że lepsze stosunki handlowe i współpraca między tymi państwami pomogłyby zapewnić ich własną strefę wpływów. W związku z tym irański prezydent wezwał do utworzenia „wspólnego funduszu” i „wspólnego ośrodka badawczego”, aby państwa islamskie mogły skuteczniej prowadzić współpracę technologiczną.

Geopolityczna rezygnacja na wieki?

Z pewnością nie jest zaskoczeniem, że Iran chciałby zebrać poparcie dla wycofania się z potęgi gospodarczej Ameryki.

Od 1980 roku Stany Zjednoczone i Iran zerwały formalne stosunki dyplomatyczne, aw zeszłym roku irański najwyższy przywódca Ali Chamenei nawet oficjalnie zdelegalizował otwarcie bezpośrednich kontaktów z USA..

Ameryka ma ekonomiczne embargo na Iran od połowy lat 90., a związane z nim sankcje zostały zawieszone w 2016 r. W ramach porozumienia dyplomatycznego, w wyniku którego Iran zakończył swój program nuklearny. Administracja Trumpa ponownie nałożyła te sankcje w ciągu dwóch lat, a Iran od tamtej pory coraz chętniej szuka sposobów na uniknięcie ukąszenia konfliktu gospodarczego.

Mając to na uwadze, w ostatnich miesiącach pojawiły się doniesienia, że ​​przywódcy Iranu rozważają wykorzystanie kryptowalut w celu złagodzenia skutków sankcji gospodarczych. Nowe komentarze prezydenta Rouhaniego są jak dotąd najwyraźniejszą i najgłośniejszą wskazówką, że Iran nie tylko poważnie rozważa ten temat, ale także kieruje się w stronę dalszych powiązanych badań.

Teoretycznie rzecz biorąc, jeśli muzułmańska kryptowaluta, taka jak zaproponowana przez Rouhani, zaktualizuje się i zyska akceptację wśród innych państw islamskich, taki rozwój sytuacji prawdopodobnie spowodowałby jeszcze większy sprzeciw polityczny w Waszyngtonie niż niedawne, rzekomo wspierane ropą naftową, wysiłki Wenezueli „Petro”.

Na razie okaże się, co będzie dalej z tą propozycją, ale w perspektywie widać wyraźnie, że na arenie światowej istnieje rosnący trend geopolityczny w kierunku „dedolaryzacji”, a kryptowaluty wydają się coraz bardziej odgrywać rolę w tym trendzie.

Tokenizowana suwerenność

Zaledwie w zeszłym miesiącu blok BRICS – Chiny, Rosja, Indie, Brazylia i RPA – ujawnił, że uczestniczył we wstępnych dyskusjach na temat potencjalnego rozwoju wspólnej waluty cyfrowej, którą można by wykorzystać w handlu między państwami członkowskimi..

Posunięcie to oznaczało tylko ostatnią zmarszczkę w rosyjskich i chińskich poszukiwaniach ucieczki – lub przynajmniej zminimalizowania – znaczenia dolara amerykańskiego w ich sprawach.

Na przykład w ostatnim czasie wpływowi rosyjscy urzędnicy przedstawili kilka propozycji dotyczących kryptowaluty wspieranej przez państwo, a wszystko to w kontekście przydatności do obejścia sankcji USA..

„[A] n kryptowaluta wspierana ropą pozwoliłaby krajom produkującym ropę uniknąć wszelkich ograniczeń finansowych i handlowych, które stały się nadmierne w ostatnich latach” – zaproponował zeszłej jesieni były rosyjski minister energetyki Igor Jusufow.

W Chinach nastroje były podobne, ponieważ czołowi chińscy bankierzy centralni charakteryzowali trwające obecnie działania w zakresie cyfrowego juana jako skupione wokół zapewnienia suwerenności gospodarczej azjatyckiego supermocarstwa.

„Ma to na celu ochronę naszej suwerenności monetarnej i prawnego statusu waluty” – wyjaśnił wcześniej Mu Changchun, obecny szef wspieranego przez rząd laboratorium Digital Currency Research Lab..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map