Raport Parlamentu Europejskiego (ECON) popiera cyfrowe waluty banku centralnego

Cyfrowe waluty banku centralnego

Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego (ECON) opublikował badanie któremu zlecono zbadanie konkurencji w fintech w zeszłym tygodniu. Jeden z tematów skoczył w raporcie znalazło się stanowisko w sprawie walut cyfrowych banków centralnych (CBDC).

W przeciwieństwie do niektórych innych podmiotów w ugruntowanej społeczności finansowej, raport ECON sugerował, że CBDC działałyby jako przeciwwaga dla tworzenia „karteli” na rynku kryptowalut.

Cyfrowe waluty banku centralnego

Pomimo faktu, że istnieje ponad 1000 różnych kryptowalut, badanie ECON ostrzega przed możliwymi podejrzanymi danymi, które mogą oszukiwać rynki kryptowalut na własną korzyść. Istnieją oczywiście „wieloryby”, które mają kontrolę nad ogromną ilością niektórych kryptowalut. Pojawiły się również zarzuty o potencjalne konflikty interesów.

Waluty cyfrowe banku centralnego mają niewielkie szanse na niezależność

Ustanowiony system finansowy kierowany przez bank centralny miał do czynienia z wieloma przypadkami korupcji i ustalania cen, a skandal LIBOR okazał się jednym z najbardziej niebezpiecznych. Grupa londyńskich banków została skazana za zawłaszczanie stawki LIBOR, która jest podstawą oprocentowania wielu instrumentów dłużnych.

Niemniej jednak badanie opublikowane przez ECON mówiło o tym, dlaczego CBDC miałyby pozytywny wpływ na rynek kryptowalut: „Pojawienie się dozwolonych kryptowalut promowanych przez banki, nawet przez banki centralne, zmieni obecny poziom konkurencji na rynku kryptowalut, poszerzenie liczby konkurentów ”.

Jedną z największych korzyści, jakie kryptowaluty oferują swoim użytkownikom, jest ich apolityczny charakter. Banki centralne od dawna twierdzą, że są niezależne, ale w większości przypadków jest to po prostu nieprawda. Trwająca walka między Rosją a zachodnim systemem bankowym jest wystarczającym dowodem na brak autonomii banku centralnego. Najważniejsze jest to, że każdy produkt banku centralnego prawdopodobnie będzie podlegał kaprysom politycznym kraju, który reguluje banki.

Banki centralne są poza ich ligą

Waluty cyfrowe Banku Centralnego są również mylące. Waluta fiata jest już w zasadzie cyfrowa, ponieważ dług, który reprezentuje waluta, jest wytworem komputerów banku centralnego. Prawdą jest, że waluty cyfrowe banku centralnego byłyby całkowicie niezależne od wszystkiego, co występuje w „realnej” gospodarce, co może być tym, czego szukają użytkownicy kryptowalut, jeśli chodzi o sposób rozliczania i oszczędzania..

Badanie finansowane przez ECON potwierdziło, że kryptowaluty mają wpływ na to, jak ludzie na całym świecie patrzą na pieniądze. W badaniu opisano popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, jako „paradygmaty technologiczne i operacyjne, które są źródłem zakłóceń dla całego sektora, w tym polityki pieniężnej i stabilności finansowej”.

W tym samym tygodniu Kongres USA zorganizował sesję przesłuchanie która czasami miała zupełnie inne spojrzenie na temat walut cyfrowych banku centralnego. Alex Pollock, który jest starszym wykładowcą w R Street Institute, był tego zdania

„Posiadanie waluty cyfrowej banku centralnego jest jednym z najgorszych pomysłów finansowych ostatnich czasów, ale wciąż jest całkiem do pomyślenia”. I dodał: „Myślę, że możemy bezpiecznie przewidzieć, że alokacja kredytu byłaby nieunikniona upolityczniony, a podatnicy byliby na haku za jego straty kredytowe. Ryzyko byłoby bezpośrednio w banku centralnym ”.

Czy Crypto może przejść do centralizacji?

Oświadczenia pana Pollocka podnoszą interesującą kwestię. Do tej pory banki centralne nigdy nie miały bezpośrednich relacji z opinią publiczną. W zależności od tego, w jaki sposób została wdrożona, cyfrowa waluta banku centralnego mogłaby to zmienić. Tworzenie bezpośrednich relacji między bankiem centralnym a ogółem ludności może nie być dobrym pomysłem, ponieważ model banku centralnego nigdy nie był zaprojektowany tak, aby zajmować się ludźmi na zasadzie jeden do jednego.

Interesujące jest to, że zdecentralizowana waluta jest badana na najwyższych szczeblach rządów na całym świecie. Kryptowaluty ewoluowały bez udziału jakichkolwiek oficjalnych stron i można argumentować, że waluty cyfrowe banku centralnego są dokładnym przeciwieństwem tego, czym są waluty zdecentralizowane. Zamiast usuwać osobę trzecią, CBDC uczyniłyby banki centralne jeszcze potężniejszymi niż wcześniej.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map