Raport: Wpływ wydobycia bitcoinów na środowisko jest minimalny w porównaniu z innymi branżami

Środowisko górnicze Bitcoin

Nowy raport opublikowany w zeszłym tygodniu przez CoinShares sugeruje, że wydobywanie bitcoinów może być znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, niż wcześniej oczekiwaliśmy. Dzieje się tak, ponieważ wcześniejsze próby oszacowania śladu węglowego w sieci wydobywczej bitcoinów opierały się jedynie na danych, które poczyniły wiele założeń na temat źródeł zasilania zasilających większość operacji wydobywczych. Jednak według raportu CoinShares, zdecydowana większość wydobywanych dziś bitcoinów jest zasilana z odnawialnych źródeł energii.

Środowisko górnicze Bitcoin

Debata, która nigdy się nie kończy

Jednym z upartych argumentów, który towarzyszył Bitcoinowi od jego wczesnych dni do teraz, jest niesławna debata na temat energii. Zwolennicy Bitcoina twierdzą, że skoro Bitcoin nie jest firmą, nie zatrudnia pracowników, nie buduje biurowców i nie płaci za międzynarodowe podróże służbowe, Bitcoin zapewnia usługi finansowe dla całego świata bez rozrzutnych wydatków banku, który oferuje mniej usług niż bitcoin. Z drugiej strony, krytycy bitcoinów szybko wskazują na mechanizm wydobywania oparty na dowodach pracy, którego używa bitcoin, co nieuchronnie prowadzi do wojny o hash, która zachęca górników na dużą skalę do spalania jak największej ilości energii elektrycznej, którą ścigają następna nagroda za blok.

Ten nowy raport nie kwestionuje ilości energii elektrycznej używanej przez górników bitcoinów na dużą skalę. Zamiast tego przedstawia rozsądne obliczenia oparte na tym, gdzie znajduje się większość ogromnych kopalni na świecie i skąd te regiony czerpią energię.

Futurystyczny Syczuan

Prowincja Syczuan jest domem dla zdecydowanej większości całej działalności związanej z wydobywaniem bitcoinów w Chinach. Prowincja jest nadal uważana za stosunkowo słabo rozwiniętą w porównaniu z zaawansowanymi technologicznie miastami przybrzeżnymi Chin, takimi jak Pekin, Szanghaj i Shenzhen. Jednak prowincja, która często słynie z pikantnej kuchni, jest również domem rosnącego ruchu energii odnawialnej.

Według Wikipedii w prowincji Syczuan jest planowanych lub w budowie ponad 50 hydroelektryczne źródła energii oprócz kilkudziesięciu już działających. W regionie znajduje się co prawda kilka elektrowni węglowych, ale ich liczba blednie w porównaniu z ogromną liczbą projektów hydroenergetycznych, które już działają lub zostaną uruchomione w ciągu najbliższych kilku lat.

Chociaż uzyskanie dokładnych danych o systemach zasilania w Chinach może być trudne, trudno jest ukryć coś tak dużego jak elektrownia wodna. I odwrotnie, trudno byłoby twierdzić, że taka elektrownia istnieje, kiedy jej nie ma, ponieważ byłaby wyraźnie widoczna z satelity. Sugeruje to, że liczba elektrowni wodnych w prowincji Syczuan jest co najmniej bardzo dokładna, jeśli nie całkowicie dokładna.

Więc co to wszystko oznacza? Mówiąc prościej, oznacza to, że większość wydobycia bitcoinów, które ma miejsce w Chinach, ma miejsce na obszarach zasilanych energią odnawialną.

Westward Bound

Nie cały wzrost odnawialny ma miejsce w Chinach. Wręcz przeciwnie, raport sugeruje, że większość operacji wydobywczych z siedzibą w Chinach albo pakuje się i przenosi do innych krajów, albo nie inwestuje już w chińską infrastrukturę. Wynika to z faktu, że w innych krajach zachodnich istnieją znacznie korzystniejsze warunki, zarówno finansowe, jak i regulacyjne.

Popularnym miejscem nowych operacji wydobywczych jest środkowo-wschodni stan Waszyngton. Jeden z największych górników bitcoinów z Chin, Bitmain, podobno założył tam obiekty, które będą korzystać z niskich kosztów energii elektrycznej. Ta energia elektryczna jest ponownie pozyskiwana głównie ze źródeł hydroenergetycznych, których jest dużo w stanie.

Oprócz bezpośredniego zasilania maszyn górniczych kolejną kwestią, z którą należy się zmierzyć, jest ciepło odpadowe. Urządzenia górnicze wypluwają tony gorącego powietrza, które trzeba wyprowadzić z dużych obiektów, podobnie jak działa centrum danych Google. Z tego powodu górnicy są dodatkowo zachęcani do zakładania warsztatów w naturalnie zimnych obszarach, aby znacznie zmniejszyć potrzebę wytwarzania zimnego powietrza, aby maszyny działały prawidłowo. Korzystanie z tego rodzaju naturalnej klimatyzacji radykalnie zmniejsza zużycie energii.

Końcowe przemyślenia

Jest mało prawdopodobne, aby ta debata na temat energii wkrótce się zakończyła. Nawet gdyby kryptowaluty zdołały całkowicie zastąpić całą globalną gospodarkę, zawsze miałyby swoich przeciwników. Ci krytycy wymyślą jakikolwiek powód, by powiedzieć, dlaczego bitcoin i inne kryptowaluty są złe. Dzięki takim raportom zwolennicy kryptowalut mają więcej amunicji, za pomocą której mogą bronić swoich preferowanych sposobów przesyłania i przechowywania bogactwa.

I chociaż odnawialne źródła energii nie są pozbawione konsekwencji, fakt, że kopalnie bitcoinów można postawić niemal wszędzie, oznacza, że ​​górnicy mają swobodę wyboru nie tylko najbardziej opłacalnych, ale i najbardziej ekologicznych źródeł energii, w pobliżu których można je ustawić. Jest to w porównaniu z dużymi bankami, które chcą rozpocząć działalność na Wall Street i innych centrach finansowych. W konsekwencji ogranicza to ich zdolność do selektywnego wykorzystywania energii odnawialnej do zasilania centrów danych, wież biurowych, międzynarodowych podróży służbowych itp..

Być może pod pewnymi względami bitcoin naprawdę jest bardziej ekologiczną walutą niż sam dolar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map