Blockchain dojrzałej żywności

Ripe.io właśnie dostałem świeży zastrzyk kapitału z bardzo obiecującego źródła. Wciąż mały startup właśnie zebrał około 2,4 miliona dolarów od wielu inwestorów. Maersk Growth był tym razem jednym z największych inwestorów, co może być wielką zapowiedzią dla raczkującej platformy śledzenia żywności opartej na blockchainie Ripe.io.

„Blockchain-of-food” byłby świetnym sposobem na uczynienie całego globalnego systemu żywnościowego bezpieczniejszym i znacznie bardziej wydajnym. Obecnie większość krajów stosuje system „jeden w górę, jeden w dół” (lub jeden wstecz, jeden w górę) do śledzenia żywności. Jeden w górę, jeden w dół oznacza, że ​​każdy w łańcuchu dostaw żywności musi wiedzieć, gdzie kupił żywność i dokąd się udaje. Poza tym firma zajmująca się żywnością nie ma pojęcia, skąd coś pochodzi, ani gdzie docelowo zostanie sprzedane.

Blockchain dojrzałej żywności

Ripe.io uruchomiło już ograniczoną platformę dla swojego blockchain-of-food, która została stworzona do śledzenia pomidorów. Tak zwany „Internet pomidorów” został zaprojektowany we współpracy z Analog Devices i Sweetgreen, szybką restauracją sałatkową. Poziom nadzoru, jaki stworzył Internet-of-Tomatoes dla Sweetgreen, był niesamowity jak na nowoczesne standardy i jest świetnym punktem wyjścia dla większych projektów.

Ripe.io przenosi Blockchain na wrażliwy rynek

Internet-of-Tomatoes firmy Ripe.io był doskonałym przykładem tego, ile informacji platforma śledzenia oparta na łańcuchu bloków może dostarczyć wszystkim w łańcuchu dostaw. Nie tylko łatwo jest ustanowić kontrolę pochodzenia produktu, ale również blockchain można łatwo zintegrować z niedrogim sprzętem do wykrywania IoT. Czujniki IoT pozwalają na rejestrację warunków wzrostu, a także warunków, z którymi żywność spotyka się w drodze do konsumenta.

Phil Harris, współzałożyciel i prezes Ripe.io, powiedział Forbesowi, dlaczego przemysł spożywczy jest gotowy na innowacje,

„Masz laboratoria, dystrybutorów, certyfikaty, bezpieczeństwo żywności, restauracje… nasza obserwacja była taka, że ​​nie były one tak naprawdę połączone w żaden znaczący sposób (ponieważ) dane nie były udostępniane (nie było) współpracy . ”

Łatwo przeoczyć systemowe znaczenie bezpieczeństwa żywności. System dystrybucji żywności obsługuje ogromne ilości materiałów, a kiedy coś pójdzie nie tak, znalezienie miejsc, w których może czaić się potencjalnie niebezpieczna żywność, może być prawdziwym wyzwaniem. System jeden w górę, jeden w dół sprawia, że ​​analiza łańcucha dostaw jest czasochłonna, co może przełożyć się na więcej przypadków chorób przenoszonych przez żywność.

Blockchain może uczynić żywność bezpieczniejszą

Chociaż myślenie o tym jest nieprzyjemne, choroby przenoszone przez żywność zabijają co roku więcej ludzi w USA niż terroryzm. W 2016r, 98 zgonów przypisano skażonej żywności, czyli o 44% więcej niż liczba ofiar terroryzmu na cele w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych w tym samym roku. Jednym z problemów związanych z zaopatrzeniem w żywność jest to, że ponieważ żywność jest trudna do śledzenia, skażone towary mogą pozostać w sprzedaży, nawet jeśli władze wiedzą, że są potencjalnie śmiertelne.

Frank Yiannas jest wiceprezesem ds. Bezpieczeństwa żywności w Walmart. Opowiedział historię Forbesowi o tym, jak trudne może być śledzenie prostego pudełka mango dla zespołu profesjonalistów. Pan Yiannas przyniósł na spotkanie pudełko mango, położył je na stole i powiedział swoim pracownikom, że „Twoje ćwiczenie śledzenia wstecz zaczyna się teraz”. Grupa ds. Bezpieczeństwa żywności w Walmart określiła czas, po jakim czasie każda informacja dotarła ze sklepu lub od dystrybutorów, następnie do przetwórców, a ostatecznie od rolników. Nigdy nie ujawniono, ile czasu to zajęło, ale było to o wiele za długie, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Gdyby Walmart miał dostęp do systemu śledzenia opartego na łańcuchu bloków, czas potrzebny na to byłby prawdopodobnie znacznie krótszy. Ripe.io jest w stanie stworzyć system śledzenia, który może pomóc firmom zaoszczędzić pieniądze, ale także dać dużym detalistom możliwość usunięcia skażonej żywności w ciągu kilku minut lub godzin.

Dosłownie nie ma wady

Zamiast przeprowadzać ogromną ilość badań i śledzić wiele poziomów w ogromnej sieci dystrybucji, platforma blockchain do śledzenia żywności pozwoli władzom i sprzedawcom detalicznym znaleźć każdy potencjalnie skażony przedmiot w czasie zbliżonym do rzeczywistego, a także zbadać wszelkie przypadki możliwe zanieczyszczenie krzyżowe.

Oprócz umożliwienia detalistom znacznie większego nadzoru, blockchain może również pomóc konsumentom w zapewnieniu jakości, za którą płacą. Alibaba, chiński mega-detalista, już pracuje nad śledzeniem w oparciu o blockchain dla wysokiej klasy produktów spożywczych, takich jak australijska wołowina, co jest kolejnym przykładem tego, jak technologia blockchain ma obecnie rzeczywiste przypadki użycia.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me