Rozporządzenie w sprawie Bitcoin: Rosja zmieni przepisy KYC i zakazuje anonimowego handlu

Rosja Crypto

Raporty z Rosji wskazują, że ustawodawca w tym kraju chce poprawić istniejące przepisy dotyczące znajomości swojego klienta (KYC) dotyczące handlu Bitcoinem i innymi kryptowalutami. Regulatorzy twierdzą, że to posunięcie jest częścią walki z praniem pieniędzy i innymi nielegalnymi transakcjami finansowymi. Proponowana poprawka pojawia się, gdy parlament kraju jest w trakcie opracowywania kompleksowych ram regulacyjnych dla kryptowalut.

Rosja Crypto

Zakazanie anonimowego handlu bitcoinami

Według lokalnych mediów rosyjskich Izwiestia, Duma Państwowa (parlament Rosji) plany wprowadzić rachunek zmieniający wymagania KYC dla transakcji kryptowalutowych. Niniejsza poprawka stanowi, że wszystkie transakcje kryptowalutowe podlegają ścisłej zgodności z tymi samymi wymogami dotyczącymi identyfikacji, co w przypadku innych transakcji finansowych.

Komentując szczegóły nowego paradygmatu KYC, przewodniczący Komisji Rynków Finansowych Dumy Państwowej Anatolij Aksakow powiedział:

„Bez skalowania w procesie identyfikacji użytkownicy nie będą mogli przesyłać pieniędzy z rosyjskich banków na cyfrowe aktywa finansowe, w szczególności kryptowaluty”.

W oparciu o proponowany plan, anonimowy handel Bitcoinem i innymi kryptowalutami stanie się nielegalny. Aksakow nie podał jednak szczegółów dotyczących konkretnych mechanizmów czy procedur, a także upoważnionej instytucji, która będzie odpowiedzialna za nadzorowanie polityki wdrażania KYC.

Zdaniem prezesa nowelizacja ma na celu pomoc w walce z korupcją i praniem pieniędzy. Aksakov wyraził opinię, że Ministerstwo Finansów tego kraju uważa również, że wskazane jest wprowadzenie solidnych protokołów KYC na arenie handlu kryptowalutami. W sierpniu 2018 roku Blockonomi poinformował, że Rosja pracuje nad zakazem nieautoryzowanych transakcji kryptowalutowych.

To posunięcie parlamentu tego kraju odzwierciedla podobną decyzję podjętą przez Koreę Południową, by zakazać anonimowego handlu kryptowalutami. Na początku 2018 r. Organy regulacyjne wydały dekret nakazujący powiązanie wszystkich rachunków obrotu walutami wirtualnymi z rzeczywistymi rachunkami bankowymi. Urzędnicy z Korei Południowej powiedzieli, że posunięcie miało na celu zapobieganie praniu pieniędzy, a także handlowi nieletnimi.

Kreml jest zainteresowany wyraźnymi przepisami dotyczącymi kryptowalut

Zmienione przepisy KYC są częścią wysiłków parlamentu tego kraju, aby ustanowić jasno określone przepisy dotyczące handlu kryptowalutami. Według Aksakova, łamiącym proponowane zasady KYC grozi 15 lat więzienia za przestępstwa związane z praniem pieniędzy.

Regulacja powstającego przemysłu walut wirtualnych stanowi wyzwanie dla władz rosyjskich, ponieważ wielu interesariuszy nie jest w stanie dojść do porozumienia w ważnych kwestiach. Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał Dumę Państwową do przyspieszenia postępów w tworzeniu przepisów dla wirtualnych walut. W odpowiedzi na wezwanie ustawodawca tego kraju określił przepisy kryptograficzne jako integralną część działań na wiosenną sesję w 2019 r..

Dla entuzjastów rosyjskich kryptowalut kroki podejmowane przez organy regulacyjne w kraju mają pozytywne konsekwencje dla branży. Niektórzy uczestnicy rynku twierdzą, że rozwój jest równoznaczny z milczącym poparciem dla wirtualnych walut.

Valery Petrov, wiceprezes Rosyjskiego Stowarzyszenia Kryptowalut i Blockchain, powiedział, że stworzenie ram regulacyjnych dla kryptowalut uznałoby cyfrową walutę za odpowiednik pieniądza fiducjarnego. Istnieją jednak już krytycy postępowania, którzy twierdzą, że ustawodawcy powinni włączać interesariuszy z branży w proces decyzyjny. Według nich wykluczenie uczestników rynku może doprowadzić do powstania przepisów, które nie są korzystne dla branży.

Komentując ruch w kierunku regulacji Bitcoin i innych aktywów cyfrowych, Artem Koltsov wyraził opinię, że handlowcy Bitcoinami wkrótce będą mogli działać z legalnym wsparciem, ciesząc się wszystkimi powiązanymi korzyściami, takimi jak dostęp do usług bankowych. Koltsov, który jest szefem komitetu roboczego ds. Gospodarki cyfrowej i technologii blockchain w Dumie Państwowej, porównał powstający krajobraz regulacyjny w Rosji do tego, który już powstał w centrach kryptograficznych, takich jak Szwajcaria.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map