Tezos żąda od inwestorów informacji o KYC 11 miesięcy po zakończeniu ICO

Przewodnik Tezos

Tezos ogłosił w zeszłym tygodniu, że będzie wymagał od wszystkich uczestników ICO przedstawienia pełnego czeku KYC. To ogłoszenie spotkało się z szokiem, zaskoczeniem i obrzydzeniem, ponieważ ICO dla Tezos zakończyło się prawie rok temu. Projekt Tezos jest pogrążony w kontrowersjach i procesach sądowych od samego początku i nadal nie uruchomił swojej głównej sieci ani produktu testowego. To ogłoszenie może zaszkodzić już osłabionej reputacji tego niegdyś obiecującego projektu kryptowalutowego.

Tezos KYC

Co to jest Tezos?

Tezos jest pod wieloma względami konkurentem Ethereum. Planuje oferować inteligentne kontrakty i wsparcie dla zdecentralizowanych aplikacji. System będzie działał w oparciu o model oparty na dowodzie stawki, w którym Fundacja Tezos twierdzi na swojej oficjalnej stronie internetowej, że „protokołem zarządzają interesariusze”.

Firma przeprowadziła ICO dla swoich monet Tezos w lipcu 2017 r. To ICO było niesamowitym sukcesem i przyniosło ponad 250 milionów dolarów wartości Bitcoin i Ethereum. Wkrótce po zakończeniu ICO problemy szybko zaczęły się pojawiać jeden po drugim.

Chociaż saga jest zbyt skomplikowana, aby ją tutaj omówić, niektóre z głównych wydarzeń obejmują procesy sądowe, ustąpienie przywódców lub ich zastąpienie, grzywny, oskarżenia o angażowanie się w oszustwa związane z papierami wartościowymi i opóźnione uruchomienie głównej sieci, które doprowadziło wielu do wściekłości. niecierpliwość.

Według artykuł który ukazał się w Coin Telegraph w lutym tego roku, jeden ze współzałożycieli Tezos obiecał, że „zbankrutuje” i uruchomi platformę bez względu na toczące się procesy sądowe. Wygląda na to, że tak się nie stało, ponieważ oficjalna strona internetowa zawiera tylko informacje o pliku testowe uruchomienie sieci co się jeszcze nie wydarzyło.

Wszystkie Twoje KYC należą do nas

Jednym z głównych powodów przyciągania inwestorów do ICO jest to, że uczestnictwo było anonimowe. Można by przyczynić się do ICO i wkrótce potem otrzymać tokeny, bez konieczności przechodzenia przez żmudną lub kosztowną procedurę dotyczącą obsługi klienta. Wiele ICO w przeszłości wymagało jedynie, aby uczestnicy zaznaczyli jedno pole stwierdzające, że nie są Amerykanami ani mieszkańcami USA.

Pranie brudnych pieniędzy Bitcoin

Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący prania pieniędzy: światowe przepisy

Wszystko się zmieniło, gdy amerykańska SEC zaczęła intensyfikować retorykę w odniesieniu do ICO.

Obecnie standardową praktyką dla większości ICO z siedzibą w USA lub rezydentem USA staje się wymaganie przedłożenia i weryfikacji dokumentów tożsamości przed dopuszczeniem do udziału. Niektóre ICO idą nawet tak daleko, że wymagają akredytowanego statusu inwestora dla wszystkich uczestników, niezależnie od miejsca zamieszkania lub obywatelstwa. Dzieje się tak, ponieważ jest mniej przepisów SEC, które mają zastosowanie do inwestycji tylko akredytowanych.

Istotne w tym, co robi Tezos, jest to, że prosi o te dokumenty prawie rok po ukończeniu ICO.

Współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, również zabrzmiał w oficjalnym poście Tezos na Twitterze.

To wydaje się być odwrócone. Dlaczego osoby trzecie nie mogą po prostu uruchomić skryptu, aby zeskanować łańcuchy bloków BTC / ETH, zobaczyć, ile wszyscy wnieśli, obliczyć, ile XTZ każdy powinien otrzymać i wygenerować blok genezy bez udziału Tezos Co?

Tak działało uruchomienie Ethereum.

– vitalik.eth (@VitalikButerin) 11 czerwca 2018 r

Pomijając Buterina, reakcje społeczności na to ogłoszenie były w dużej mierze negatywne. Wielu użytkowników wydawało się sfrustrowanych niekończącymi się opóźnieniami i dramatem, a teraz proszenie o dokumenty tożsamości dla wszystkich inwestorów prawie rok później wydaje się wielu z nich oczywiste..

I czy obywatele USA są wykluczani przez ten KYC, czy co? Pytanie nr 1 i nie możesz udzielić odpowiedzi?

– Charles Douthat (@creiddouthat) 10 czerwca 2018 r

Wielu amerykańskim inwestorom kończy się cierpliwość, czekając, aż Tezos skomentuje, czy zostaną z mocą wsteczną wykluczeni. Wydaje się, że Tezos nie zareagował na żadne tego typu obawy, a komentarze pojawiły się zaledwie kilka godzin przed godziną publikacji, które odzwierciedlają ten sam problem.

https://twitter.com/meyou5ick/status/1006320546878054400

Inni wydają się sfrustrowani niekończącymi się skandalami i problemami, z którymi zmagał się Tezos.

Czy inne zakończone ICO zrobią to samo?

Nie widać jeszcze, czy inne projekty ICO, które chcą pozostać w granicach ciągle zmieniających się przepisów, będą również spełniać podobne wymagania dotyczące danych KYC po fakcie.

Ze względu na sposób, w jaki kryptowaluta ma funkcjonować, jeśli projekt został już uruchomiony lub monety lub tokeny zostały już rozprowadzone, to nawet gdyby miały takie żądanie, prawdopodobnie zostałyby zignorowane. Tezos jest w interesującej sytuacji, ponieważ nadal wydaje się, że nie ma go w pobliżu oficjalnej premiery. To i formalne monety Tezos nadal nie zostały wydane. Dlatego wydaje się, że fundacja może zasadniczo trzymać monety jako okup do czasu, gdy inwestorzy spełnią wymagania.

Całkiem prawdopodobne, że zobaczymy więcej projektów wymagających identyfikacji z góry i powinniśmy wziąć to pod uwagę przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu się w projekt. Jednak Tezos nagle żądający identyfikacji po fakcie wydaje się po prostu brudną sztuczką i czymś, czego społeczność prawdopodobnie nie łatwo wybaczy. Być może tylko najtrudniejsi z zatwardziałych wierzących będą w stanie powiedzieć, że nie ma nic złego w tym działaniu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map