Uzależnienie od kryptowalut: szukaj znaków ostrzegawczych i możliwych terapii

Uzależnienie od kryptowalut

Pokusa robienia fortuny online może okazać się nieodpartą propozycją nawet dla najbardziej zrównoważonych z nas. Wymaga silnej konstytucji, aby obserwować, jak te małe zielone procenty rosną coraz wyżej i wyżej każdego dnia, nie rzucając w nie przynajmniej części swoich pieniędzy.

Handel kryptowalutami stał się bardziej rozpowszechniony i bardziej skoncentrowany w minionym roku, gdy rynek gwałtownie wzrósł pod koniec 2017 roku. A teraz zaczynamy dostrzegać skutki uboczne posiadania dostępnego, zmiennego, ale być może niezwykle dochodowego źródła spekulacji rynkowych, w które może się zaangażować nawet przeciętny użytkownik internetu.

Uzależnienie od kryptowalut

Obsesja

Przypadki uzależnienia od kryptowalut stają się tak powszechne, że branża medyczna zaczyna teraz zwracać na to uwagę.

Wcześniej w tym tygodniu szpital The Castle Craig w Szkocji rozpoczął inicjatywę mającą na celu leczenie osób uzależnionych od handlu kryptowalutami.

Castle Craig

Szpital Castlecraig w Szkocji

Chris Burn, terapeuta hazardowy rezydent w Castle Craig, zrównał handel kryptowalutami z formą hazardu, powiedział news.com.au:

„To jest forma hazardu. Ludzie grają na różne rzeczy, co sprawia, że ​​handel kryptowalutami jest ekscytujący. Kompulsywni hazardziści to lubią – jest tajemniczy, nie do końca uregulowany i możesz osiągnąć ogromne zyski – i ogromne straty – w ciągu jednego dnia.

„Ludzie nurkują, ponieważ nie chcą przegapić czegoś dobrego i zaczynają inwestować pieniądze, nie myśląc o konsekwencjach. Ale rzeczywistość jest taka, że ​​handel (kryptowalutami) to fascynujący pomysł, ale może wyrządzić wiele szkód ”.

Być może to dostępność kryptowaluty czyni ją tak niebezpieczną. Szybkie spojrzenie, ponieważ indeks giełdowy NASDAQ wystarczy, aby zniechęcić kogokolwiek do inwestowania w akcje. Jednak infrastruktura do handlu kryptowalutami jest o wiele bardziej przyjazna.

Po pierwsze, zawsze wystarczy jedno kliknięcie. Wtedy z łatwością znajdziesz statystyki rynkowe na stronach takich jak CoinMarketCap. Jednocześnie istnieje subkultura internetowa, w której inni traderzy mogą się zjednoczyć i omówić swoje strategie na forach takich jak BitcoinTalk i Reddit.

Terapeuta hazardowy Burn zaproponował, że hazard kryptograficzny opiera się na tych samych wzorcach, co każdy inny rodzaj hazardu i jest używany jako mechanizm ucieczki. Powiedział:

„Zapewnia ekscytację i ucieczkę od rzeczywistości… To klasyczna sytuacja typu bubble i sposób, w jaki to się rozwija, może wkrótce się pogorszyć. Wiele osób słyszy o czymś takim i decyduje się na hazard, ponieważ tak nie jest chcesz przegapić kolejną dobrą rzecz – wiele uzależniających zachowań pochodzi z komputerów i internetu. To kolejny konkretny przykład, który jest naprawdę, bardzo niebezpieczny ”.

Przewodnik po uzależnieniu od kryptowalut

Klinika Castle Craig opublikowała szczegółowe informacje przewodnik na swojej stronie internetowej, gdzie zadają dziesięć pytań, aby ustalić, czy możesz być uzależniony od handlu kryptowalutami.

Pytania dotyczące uzależnienia od kryptowalut, zdjęcie z Castlecraig

Jeśli odpowiedziałeś „tak” tylko na jedno z tych pytań, lekarze twierdzą, że może to być wystarczający znak, że możesz potrzebować pomocy.

Udzielenie trzech odpowiedzi „tak” jest uważane za wyraźny znak uzależnienia od kryptowaluty i należy szukać pomocy medycznej, zanim uzależnienie wymknie się spod kontroli.

Udzielenie odpowiedzi twierdzącej pięć lub więcej razy jest klasyfikowane jako znak, że twoje uzależnienie od kryptowalut osiągnęło „patologiczny” poziom i powinieneś natychmiast zwrócić się o pomoc.

Poszukiwanie pomocy online

Chociaż Reddit może nie być dedykowaną witryną terapii psychologicznej, czasami jej użytkownicy korzystają z niej w ten sposób.

Sub-reddity kryptowalut są wypełnione plakatami wyrażającymi zaniepokojenie ich uzależnieniem od handlu.

Jeden post był typowy wśród wyznających się nałogowców na forum, który brzmiał:

„Cześć inni uzależnieni… W te cudowne święta po prostu siedzę i odświeżam informacje o koncie bankowym, aby dowiedzieć się, czy otrzymałem pensję, czy nie. Po prostu nie mogę się doczekać, aż wrzucę tutaj 70% dochodu. Uśmiecham się też z absurdu tej sytuacji, ponieważ zawsze byłem facetem, który bardzo ostrożnie obchodzi się z pieniędzmi, ale spójrz na mnie teraz ”.

Inny typowy komentarz dotyczył tego, jak kryptowaluta wydaje się mieć pierwszeństwo przed innymi rzeczami w życiu:

„Moja żona i ja zarabiamy niezłe pieniądze, ale nigdy nie byłem osobą, która łatwo rozstaje się z jego pieniędzmi. Będę debatować tygodniami, czy chcę wydać 50 dolarów na parę butów. W przypadku kryptowalut przerażające jest to, jak szybko rzucę w coś 1000 dolarów bez mrugnięcia okiem ”.

Zdecydowana większość tych postów pojawiła się w zeszłym roku i nie jest to przypadek, dlaczego. Przed 2017 rokiem – „rokiem kryptowaluty” prawie nie było historii uzależnienia od kryptowalut.

A co z handlem na giełdzie?

Hazard online istnieje w jakiejś formie tak długo, jak istnieje internet. Ale jaka jest różnica między hazardem a handlem?

Inwestorzy giełdowi powiedzą, że definiująca różnica między handlem akcjami a kryptowalutą polega na tym, że w przypadku akcji faktycznie zyskujesz udział w fizycznej firmie, podczas gdy w przypadku kryptowaluty masz jedynie nadzieję, że Twoje monety mogą być coś warte pewnego dnia.

Ma to jednak na celu zaniedbanie ważnego aspektu związanego z kryptowalutą – a mianowicie, że wiele z najbardziej dochodowych platform kryptowalutowych faktycznie oferuje usługę w świecie rzeczywistym i często uruchamia się z minimalnym opłacalnym produktem (MVP) już na miejscu.

W tym sensie typowe IPO na giełdzie nie różni się od ICO. Inwestorzy wybierają projekt, który ich zdaniem ma potencjał rynkowy, i wspierają ten projekt swoimi pieniędzmi w nadziei na osiągnięcie zysku w przyszłości.

Aspekt hazardowy jest tak samo powszechny na parkiecie, jak na giełdzie kryptowalut. Firmy powstają i upadają każdego dnia i nie ma niezawodnego sposobu na ustalenie, która z nich odniesie sukces. Jest powód, dla którego wyskoczenie z najwyższego piętra ich nowojorskiego budynku biurowego nie jest rzadkim sposobem na spekulację giełdową.

Możliwe metody leczenia

Przewodnik uzależnień Castle Craig zaleca bezpośrednie leczenie uzależnienia od kryptowalut, ale jeśli z jakiegoś powodu nie jest to dla Ciebie opcja, zalecają następujące kroki.

  1. Ustaw limit wydatków na kryptowaluty i trzymaj się go – wiele giełd pozwala ustawić limity na swoje inwestycje, co może pomóc ograniczyć wydatki.
  2. Określ ustalony czas, kiedy zamierzasz zaangażować się w handel kryptowalutami – zamiast stale sprawdzać telefon i codziennie przenosić monety, daj sobie określony czas na handel kryptowalutami.
  3. Nie polegaj na kryptowalutach jako głównym źródle dochodu – pozbądź się nawyku myślenia o kryptowalutach jako głównym źródle przyszłych zarobków. Zainwestuj czas w umiejętności zawodowe lub karierę, ponieważ mają one większe szanse na opłacenie niż inwestycje w kryptowaluty.
  4. Znajdź inne zajęcia, które zajmą Ci czas – jeśli nie odejdziesz od komputera, prawdopodobnie wpadniesz z powrotem w pułapkę. Znajdź nowe hobby, które zajmie twój umysł.

Uzależnienie od kryptowalut zawsze miało wychylić brzydką głowę, nie tylko dlatego, że 10–15% populacji ma w naturalny sposób tak zwaną „osobowość uzależniającą”, co czyni ją szczególnie podatną na wszelkie formy uzależnienia. Podobnie twierdzi NHS 1 w 3 tylko ludzie w Wielkiej Brytanii są uzależnieni od jakiejś substancji lub negatywnego zachowania.

Uzależnienie od kryptowalut niewątpliwie podsyci kolejną rundę medialnej furii skierowanej do branży kryptograficznej, a problem może się tylko narastać, gdy więcej osób zaangażuje się w ten nowy sektor finansów.

Jeśli uważasz, że możesz uzależnić się od handlu kryptowalutami, jak najszybciej zwróć się o pomoc do rodziny, przyjaciół lub specjalisty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map