Vancouver zlikwiduje bankomaty Bitcoin z powodu obaw związanych z praniem pieniędzy

Bankomaty adopcyjne kryptowalut

W 2013 r. Vancouver w Kanadzie przeszło do historii kryptowalut, gdy lokalna sieć kawiarni Waves Coffee zainstalowała pierwszy na świecie bankomat Bitcoin (BATM). To małe wydarzenie, które wtedy było rewolucją, trafiło na pierwsze strony gazet w kraju i za granicą, dając konsumentom możliwość wejścia do ekosystemu Bitcoin z rachunkiem za 20 USD i portfelem mobilnym.

Od tego fatalnego dnia szał BATM rozprzestrzenił się po całym mieście, pobudzony przez lokalnych pionierów, którzy chcą przyspieszyć przyjęcie zasobów cyfrowych i powiązanych technologii. Miłość Vancouver do BATMów może jednak wkrótce się skończyć, ponieważ władze lokalne chcą rozprawić się z tymi maszynami.

Bankomaty adopcyjne kryptowalut

Bankomaty Bitcoin mogą wkrótce zostać zablokowane w Vancouver

Według raport z The Star, na posiedzeniu rady miasta na początku tego roku, organy regulacyjne miasta przyjęły wniosek, który „regulowałby użytkowanie i działanie bankomatów kryptowalutowych, w tym wymóg posiadania licencji biznesowej, wymóg oznakowania w celu reklamowania powszechnych oszustw, wymóg identyfikacji do służy do weryfikacji nadawcy i odbiorcy środków oraz wymagań dotyczących zabezpieczeń ”.

Chociaż ten wniosek najwyraźniej nie dotarł do nikogo i nie zyskał publicznie zainteresowania, burmistrz Vancouver, Kennedy Stewart, niedawno wywołał debatę na ten temat. Jak ujawnił protokół ze spotkania 28 maja, Stewart niedawno zasugerował wprowadzenie pełnego zakazu dla tych maszyn. Christine Duhaime, prawniczka z Vancouver, która odegrała kluczową rolę w dyskusjach dotyczących klęski QuadrigaCX, rozmawiała z The Star w tej sprawie.

„Vancouver z pewnością ma powiązania, niestety, z cyfrowymi walutami używanymi do nikczemnych celów… Ale z drugiej strony obejmuje to również (obejmuje) legalne firmy, w przypadku których próbują uzyskać przepisy, aby działały bardziej legalnie”.

Chociaż Duhaime przyznaje, że istnieje uzasadnione zapotrzebowanie na bankomaty Bitcoin, Departament Policji w Vancouver jest sceptyczny. W tym roku nazwali tę formę wymiany gotówki na krypto (i odwrotnie) „idealnym narzędziem do prania pieniędzy” i środkiem do „oszustwa”.

W rzeczywistości Alvin Shum z działu napisał w lutym tego roku, że w 2019 roku spodziewają się otrzymać ponad 840 raportów związanych z zasobami cyfrowymi. Shum nie rozwinął szczegółów raportów, ale prawdopodobnie mają one wiele wspólnego z rzekomą działalnością przestępczą.

Taki zakaz, gdyby został wprowadzony, wyprowadziłby ponad 60 BATM z biznesu i ich operatorów. W rzeczywistości istnieje wiele firm zajmujących się automatami do sprzedaży bitcoinów z siedzibą w Vancouver, z których niektóre działają dobrze zgodnie z prawem.

Wydaje się jednak, że rada Vancouver jest całkowicie za podjęciem takich działań. Badania sugerują, że każdego roku w Vancouver prane są miliardy, zwłaszcza na lokalnym rynku nieruchomości, kasynach i dóbr luksusowych.

W rzeczywistości raport zlecony przez Ministerstwo Finansów prowincji sugeruje, że w samym tylko 2018 roku do Vancouver i okolicznych miast wyprano 7,4 miliarda dolarów. Każdy ruch mający na celu ograniczenie tego szerzącego się problemu jest prawdopodobnie zwycięstwem w oczach władz lokalnych.

Opinia: czy to nawet logiczne?

Jako lokalny mieszkaniec Kolumbii Brytyjskiej, który śledzi Bitcoin, scenę bankomatów kryptowalutowych (odbyłem pielgrzymkę do pierwszej maszyny) i blisko rynku prania pieniędzy / nieruchomości w Vancouver, myślę, że ten ruch może być błędny, przynajmniej na razie.

W obecnej postaci BATM mogą być najmniej ważnym aspektem poradnika dla osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy. Jak wyjaśnia Drew Glover z lokalnej firmy BitNational, średnia transakcja na jego maszynach to 200 dolarów – dużo mniej niż dziesiątki tysięcy potrzebnych do wyprania milionów, nie mówiąc już o miliardach.

I nawet jeśli klienci bankomatów chcą kupić lub sprzedać większą ilość kryptowaluty, są zobowiązani do wprowadzenia danych identyfikacyjnych i numeru telefonu, a czasami mogą nawet zostać całkowicie zablokowani przed dokonywaniem transakcji o wartości wielu tysięcy dolarów.

Oczywiście, mogą istnieć źli aktorzy, którzy używają tych maszyn, ale prawdopodobnie jest ich niewielu. Po co używać medium, które wzbudziłoby niechcianą uwagę, gdyby przestępca miał, powiedzmy, wyciągać zwitki rachunków?

Jeśli Kennedy Stewart & Co chcą zmienić ten problem, powinni najpierw przyjrzeć się innym rzekomym środkom prania brudnych pieniędzy, takim jak kasyna, towary luksusowe i nieruchomości.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map