Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wraz z Australijską Policją Federalną (AFP) niedawno ogłosiły rozprawienie się z grupą oszustów specjalizujących się w kradzieży tożsamości. Per a informacja prasowa, syndykat przeniósł skradzione środki z zagranicy do Australii za pomocą kryptowaluty.
Rośnie liczba oszustów, którzy wykorzystują fałszywe e-maile i telefony do podszywania się pod władze lokalne i składania fałszywych roszczeń, aby oszukać niczego niepodejrzewające ofiary. W konsekwencji organy regulacyjne ostrzegają ludzi, by uważali na takich złych aktorów.
Syndicate Funeling Skradzione środki za pośrednictwem kryptowaluty
Po ponad roku dochodzeń ASIC i AFP wspólnie zlikwidowały notoryczny syndykat, który w oszukańczy sposób kradł pieniądze z kont emerytalnych ofiar wartych miliony dolarów.
Według zarzutów ASIC i AFP, 21-letnia kobieta z Melbourne w Australii, która miała stawić się w sądzie we wtorek (17 września), była częścią oszukańczego syndykatu. Władze australijskie twierdzą, że grupa zastosowała oszukańcze środki, takie jak kradzież tożsamości na platformach Darknet, fałszywe konto e-mail i jednorazowe mobilne karty SIM.
Komentując kradzież i znaczenie posiadania solidnego cyberbezpieczeństwa, zastępca przewodniczącego ASIC, Daniel Crennan, wyraził opinię:
„Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa, takie jak naruszenia danych i ataki na systemy finansowe, są głównym problemem ASIC i będziemy nadal ścigać nie tylko przestępstwa związane z rynkiem cybernetycznym i emeryturami, ale także potrzebę przestrzegania przez instytucje zobowiązań w celu zapewnienia im odpowiedniej odporności cybernetycznej. ”
Co więcej, dochodzenie ujawniło, że istniało co najmniej 70 fałszywych kont bankowych utworzonych przez osławioną grupę wykorzystującą fałszywe tożsamości. Wyjaśniając, jak działała kradzież, ASIC stwierdził, że syndykat wykorzystał fałszywe tożsamości do naśladowania oryginalnych właścicieli, którzy nie byli świadomi, że ich tożsamość została naruszona.
Ta notoryczna grupa ukradła również pieniądze z emerytur ofiar i współdzielonych kont handlowych przy użyciu fałszywych tożsamości i kont. Skradzione fundusze zostały rzekomo wykorzystane do zakupu aktywów, takich jak biżuteria za granicą, a oszuści przenieśli środki z powrotem do Australii za pośrednictwem kryptowaluty.
Pełniący obowiązki dowódcy Chris Goldsmid, kierownik ds. Operacji cyberprzestępczości AFP, powiedział:
„Konsekwencje naruszeń, które odkryliśmy, są daleko idące i można je przypisać przestępstwom cyberprzestępczości, które dotykają Australijczyków na co dzień”.
Oba władze australijskie uważają, że oszukańcza grupa ukradła miliony dolarów, ale dochodzenie wciąż trwa w celu ustalenia dokładnej liczby ofiar i skali oszustwa.
W Australii rośnie liczba przestępstw związanych z kryptowalutami
W lipcu 2019 roku Blockonomi poinformował, że australijska para straciła 14000 dolarów oszustom zamieszanym w oszustwo związane z bitcoinami.
Wcześniej Australijska Komisja ds.Konkurencji i Konsumentów (ACCC) ujawniła w raporcie, że oszukańcze schematy dotyczące bitcoinów i innych wirtualnych walut wzrosły o prawie 200% w 2018 r..
Był również przypadek oszustów bitcoinowych, którzy wykorzystali obrazy popularnych celebrytów do tworzenia fałszywych reklam celebrytów, aby zwabić ofiary do inwestowania w oszukańcze programy bitcoinowe. Według statystyk ACCC w marcu 2019 roku Australijczycy stracili ponad 14 milionów dolarów na oszustwach związanych z bitcoinami.
Rządy i organy regulacyjne wielokrotnie ostrzegały inwestorów przed przeskakiwaniem do jakiegokolwiek schematu bitcoin, który oferuje hiperboliczne zwroty z inwestycji. Niektórzy oszuści bitcoinów przyjęli „metodę podszywania się”, aby zwabić lub przestraszyć ofiary, by rozstały się z pieniędzmi.
Departament Policji Nowego Jorku (NYPD) w maju 2019 roku stwierdził, że byli oszuści bitcoin, którzy podszywali się pod urzędników administracji zabezpieczenia społecznego. Według NYPD, podszywacze wykorzystali oszukańcze telefony, aby oszukać swoje ofiary i poprosić o bitcoiny.
Wcześniej w tym roku tajwańskie władze aresztowały 15 osób zamieszanych w oszustwo kryptowalutowe. Według władz oszuści ukradli ofiarom ponad 8 milionów dolarów poprzez fałszywą reklamę w mediach społecznościowych.
Francuski regulator, Autorité des Marchés Financiers (AMF), również wydał ostrzeżenie dla obywateli o nieautoryzowanej firmie zajmującej się walutą cyfrową, która oferowała usługi handlowe.
W raporcie opublikowanym przez firmę CipherTrace zajmującą się analizą kryptowalut w maju 2019 r., Dochodzenia ujawniły, że tylko w pierwszym kwartale 2019 r. Kradzież kryptowalut wyniosła ponad 350 mln USD. Firma stwierdziła również, że wymuszenia i oszustwa były nowymi sposobami dla złodziei bitcoinów, w porównaniu z hackowaniem giełdy kryptowalut w 2018 r..