Władze europejskie uruchamiają bezprecedensowe usunięcie Bitcoin Mixera

Europa

W tym, co Europol okrzyknął „pierwszym tego rodzaju działaniem organów ścigania”, urzędnicy czołowej agencji policyjnej UE, wraz z władzami i śledczymi w Luksemburgu i Holandii, ogłosili, że zdjąć usługi miksera bitcoinów.

Mikser, Bestmixer, działał poprzez zrzucanie puli bitcoinów użytkowników, aby chronić prywatność uczestników.

Europa

Agencje koordynujące usunięcie, które 22 maja ogłosiły zajęcie sześciu serwerów stanowiących podstawę platformy, rozpoczęły działania egzekucyjne po stwierdzeniu, że mikser stał się popularnym źródłem informacji dla osób zajmujących się praniem pieniędzy.

W towarzyszącym komunikacie prasowym Europol zauważył, że mikser zaciemnił tysiące bitcoinów, gdy usługa była nadal dostępna:

„Bestmixer.io był jedną z trzech największych usług mieszania kryptowalut i oferował usługi mieszania bitcoinów kryptowalut, gotówki bitcoin i litecoinów. Usługa została uruchomiona w maju 2018 roku i osiągnęła obrót w wysokości co najmniej 200 milionów dolarów (około 27 000 bitcoinów) w ciągu roku i gwarantuje, że klienci pozostaną anonimowi. ”

Jak na ironię, usługa skupiona na prywatności nie unikała zwracania na siebie uwagi. Dave Jevans, dyrektor generalny firmy śledczej CipherTrace zajmującej się technologią blockchain, zauważył, że operatorzy miksera otwarcie reklamowali platformę osobom zajmującym się praniem brudnych pieniędzy. W wiadomościach Jevans powiedział:

„Bestmixer rażąco reklamował usługi prania brudnych pieniędzy i fałszywie twierdził, że ma siedzibę w Curacao, gdzie twierdził, że jest to usługa prawna. W rzeczywistości działali w Europie i obsługują klientów z wielu krajów na całym świecie ”.

W związku z tym Bestmixer był raczej rażącym złym aktorem, a odcinek ponownie przyniósł miksery kryptowalut na pierwszy plan. Niektórzy prominentni użytkownicy bitcoinów odepchnęli generalnie sprzeciw wobec demonizowania mikserów, argumentując, że wielu użytkowników usług po prostu chce chronić swoją prywatność, a nie ukrywać przestępstwa.

Coinjoin różni się zasadniczo – zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i egzekwowania prawa – niż scentralizowana usługa mieszania usług powierniczych, która reklamowała się bezpośrednio przestępcom jako usługa prania.

Prywatność nie jest nielegalna. Prywatne używanie bitcoinów nie czyni cię kryminalistą. pic.twitter.com/4S3CWipLxR

– Matt Odell (@matt_odell) 22 maja 2019 r

BestMixer poprzednio stwarzał problem „pylenia kryptowalut”

Popiersie BestMixer to nie pierwszy przypadek, gdy usługa zdobyła niepochlebne nagłówki w kryptowalutach.

Zeszłej jesieni operatorzy miksera tymczasowo wysyłali masowo małe transakcje, aby wybrać adresy bitcoin. Cel? Aby wzbudzić zainteresowanie platformą ze strony potencjalnych nowych użytkowników.

Problem z takim manewrem marketingowym polega na tym, że skażał adresy BTC użytkowników bez ich zgody. Dzieje się tak, ponieważ systemy przeciwdziałające praniu pieniędzy (AML) giełd kryptowalut zazwyczaj monitorują transakcje dokonywane przez miksery. Oznacza to, że adresy, których dotyczy problem, mogą być faktycznie narażone na pojawienie się na czarnych listach.

Jak zauważył CipherTrace w raporcie z sekcji zwłok, ten rodzaj odkurzania kryptograficznego może zostać użyty w przyszłości do celowego zwiększenia adresów użytkowników:

„W miarę upływu czasu w świecie kryptowalut ta forma spamu może wkrótce stać się główną techniką wykorzystywaną przez złych aktorów do rozprzestrzeniania skazy i skażenia legalnych użytkowników w masowych kampaniach odkurzających”.

Jednak w świetle nowych działań Europolu w zakresie egzekwowania prawa jasne jest, że BestMixer nie będzie odpowiedzialny za dalsze pylenie kryptowalut w przyszłości.

Oczywiście miksery nie są przeznaczone tylko dla przestępców

W kryptoekonomii istnieje realne zapotrzebowanie na usługi miksera ze strony użytkowników, którzy chcą, aby ich główne portfele były użyteczne, ale nie były publicznie znane.

Ta rzeczywistość ujawniła się w ekosystemie Ethereum w środę, gdy członek zespołu Gnosis i gospodarz Into the Ether Eric Conner wezwał do stworzenia „podstawowej usługi miksowania” dla Ethereum, która zwiększyłaby prywatność użytkowników projektu blockchain.

Ethereum potrzebuje podstawowej usługi miksowania, którą można bezproblemowo zintegrować z portfelami w celu zapewnienia prywatności. Jestem tak zmęczony, że muszę być ostrożny przy wysyłaniu wiadomości do ludzi.

Zamierzam spróbować, aby to się stało.

– eric.eth (@econoar) 22 maja 2019 r

Warto zauważyć, że w ciągu zaledwie kilku minut od wezwania Connera do działania, współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, opublikował minimalną specyfikację projektową takiego miksera.

Kiedy @econoar zwraca uwagę, że potrzebujemy łatwej do integracji usługi mieszania Ethereum, oraz @VitalikButerin odpowiada z nową specyfikacją 10 minut później. &# 128516;&# 128526;&# 128293; https://t.co/iwnIKGpqY3

– Mihailo Bjelic (@MihailoBjelic) 22 maja 2019 r

Koncepcja szybko zyskała na popularności. Wkrótce dyrektor generalny SpankChain i twórca MolochDAO, Ameen Soleimani, wpadli na pomysł przedstawienia propozycji MolochDAO, aby sfinansować stworzenie projektu miksera Buterina.

Kto chce, żebym przesłał @MolochDAO propozycja dla nich zbudowania miksera onchain zaprojektowanego przez @VitalikButerin?

Potrzebujemy mistrza prywatności!

Proszę RT! https://t.co/iMGnZAdk9g

– ameen.eth &# 128121; (@ameensol) 22 maja 2019 r

W związku z tym proponowana przez firmę Conner „podstawowa usługa miksowania” może pojawić się raczej wcześniej niż później.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map