Według najnowszych statystyk wszyscy górnicy Ether tracą pieniądze

Górnicy Ethereum

Według ostatnich danych rentowność wydobycia Ether spadła do takiego poziomu, że większość górników prawdopodobnie traci pieniądze. Innymi słowy, koszt uruchomienia sprzętu wydobywczego jest teraz wyższy niż wartość zwrotu. Ponieważ ceny eteru nadal pozostają bez zmian i spadają, ten brak rentowności dla górników może mieć poważne konsekwencje.

Górnicy Ethereum

Zrozumienie rentowności wydobycia

Zanim zagłębimy się w ten temat, przyjrzyjmy się pokrótce, co oznacza rentowność wydobycia.

Mówiąc prościej, opłacalność wydobycia oznacza, że ​​koszt wydobycia powinien być mniejszy niż zysk uzyskany z wydobycia. Powiedzmy na przykład, że wydobycie jednego bitcoina o wartości 6000 USD kosztuje około 5000 USD. Oznaczałoby to, że istnieje marża zysku w wysokości 1000 USD na bitcoinie, przy założeniu braku znaczącej zmiany ceny. Rentowność wydobycia może wzrosnąć, gdy cena wydobywanego zasobu rośnie, ale trudność pozostaje taka sama lub spada. I odwrotnie, rentowność spada, gdy koszty wydobycia rosną, ale cena aktywów pozostaje stała lub spada.

Pod tym względem trudność wydobycia jest znacząca. Użyjmy jako przykładu Ethereum i jego waluty Ether. Nie tak dawno standardowym sposobem wydobywania Ether było użycie kart graficznych 3D. Górnicy duzi i mali połączyli platformy do wydobywania Ether za pomocą kart graficznych, które działałyby 24 godziny na dobę, aby wydobywać Ether.

Wraz ze wzrostem popularności kopania Ether, trudność lub rywalizacja o nowe bloki wzrosła. Oznaczało to, że każdy górnik produkował mniej eteru, mimo że ich koszty pozostały mniej więcej takie same.

Jak wydobywać Ethereum

Jak wydobywać Ethereum: kompletny przewodnik dla początkujących

Rosnące trudności niekoniecznie muszą jednak stanowić problem dla górników, o ile ceny aktywów nadal rosną. Oznacza to, że nawet jeśli wydobywasz mniej, wzrost wartości może pomóc utrzymać Twój zysk.

Pojawiają się układy ASIC Ethereum

Niedawno na rynku pojawiły się kompatybilne z Ethereum urządzenia ASIC, które szybko i trwale zniszczyły rentowność urządzeń górniczych opartych na kartach graficznych 3D.

Pojawienie się tych urządzeń wywołało wiele złości w społeczności górniczej Ethereum, a wielu prosiło fundację Ethereum o wykonanie rozwidlenia, aby układy ASIC nie były w stanie wydobywać. Jednak fundacja nie podjęła żadnych działań. Teraz jedynym sposobem na wydobycie Ethereum z jakąkolwiek szansą na zyski jest użycie urządzeń ASIC, które prawie zawsze kończą się centralizacją w Chinach kontynentalnych, gdzie są produkowane i gdzie stawki za energię elektryczną są zazwyczaj niższe.

Co się dzieje, gdy spada rentowność?

Jeśli rentowność zbytnio spadnie, może się zdarzyć kilka rzeczy.

Po pierwsze, drobni górnicy na obszarach o wysokich cenach energii elektrycznej (pomyśl o górnikach w sypialniach w USA lub Europie) prawdopodobnie zatrzymają wydobycie lub przeniosą się do wydobywania innej kryptowaluty. W przypadku górników kart graficznych prawdopodobnie przejdą na inne waluty, które nadal mogą być skutecznie wydobywane za pomocą takich urządzeń. Odsuwanie się górników skutkuje niższym wskaźnikiem hashowania, a tym samym obniża trudność.

Po drugie, operacje na dużą skalę z urządzeniami ASIC prawdopodobnie będą nadal eksploatować walutę, ponieważ w przeciwnym razie mogą nie mieć wielu możliwości wyboru. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia ASIC mają znacznie węższy zakres walut, z których mogą wydobywać. Jeśli jednak nadal będą kopać, będą to robić ze stratą, a więc podejmują duże ryzyko. I odwrotnie, jeśli aktywa odzyskają równowagę i ponownie wejdą w fazę zwyżkową, mogą zobaczyć znacznie większy zwrot z gry.

Po trzecie, ponieważ działa mniej górników, dystrybucja nagród za wydobycie może stać się coraz bardziej scentralizowana. Innymi słowy, tylko duzi gracze, którzy mogą pozwolić sobie na utratę pieniędzy na wydobywaniu przez wiele miesięcy, w końcu zbierają i sprzedają wszystkie nagrody. Może to znacząco wpłynąć na ceny aktywów w zależności od tego, jakie działania zdecydują się podjąć na rynku. Na przykład, jeśli sprzedadzą wszystkie swoje udziały, ceny mogą spaść. I odwrotnie, jeśli zdecydują się zachować swoje zarobki, mogą ograniczyć podaż i podnieść ceny.

Wreszcie, w miarę jak coraz więcej dużych i małych górników rezygnuje lub przestawia się na nowe waluty, pewnego rodzaju równowaga przejmie kontrolę, gdzie trudność sieci spadnie do punktu, w którym wydobycie znów będzie opłacalne. Oznacza to oczywiście, że przy założeniu, że ceny aktywów nie spadły zbytnio, przez co stan równowagi jest mniej prawdopodobny.

Will Ether kiedykolwiek wyzdrowieje?

Po dużym okresie byka, w którym ceny eteru przekraczały 1000 USD, widzieliśmy, jak ceny eteru spadają do punktu, w którym stale utrzymują się na poziomie 200 USD lub poniżej. Kontrastuje to z bitcoinem, który pomimo spadków cen nadal utrzymuje się na wyższym poziomie niż w połowie 2017 r., Kiedy Ethereum stale utrzymywał się na poziomie 300 USD, a bitcoin na poziomie 2000 USD..

Ponadto, tuż po sukcesie Ether, pojawia się wielu nowych konkurentów, którzy próbują oferować podobne funkcje, ale z niższymi opłatami transakcyjnymi lub innymi zaletami. Na przykład Ethereum Classic oferuje te same funkcje co Ethereum, ale ze znacznie niższymi opłatami i silnym wsparciem społeczności.

Jeśli chodzi o opłacalność wydobycia, obecnie sprawy nie wyglądają dobrze dla górników Ether. Jednak, jak zasugerowaliśmy powyżej, to tylko kwestia czasu, zanim równowaga zostanie osiągnięta, a sytuacja się wyrówna. Alternatywnie, jeśli tak się nie stanie, istnieje szansa, że ​​Ethereum może przełączyć się na dowód stawki, co sprawi, że cały argument dotyczący rentowności wydobycia stanie się nieistotny.

Tak czy inaczej, górnicy będą mieli przed sobą kamienistą drogę w dającej się przewidzieć przyszłości.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map