Weekendowy ethereum (ETH) Flash Crash: Manipulacja czy tylko duża sprzedaż?

Ethereum

W niedzielę 14 lipca cena eteru spadła z 266 USD do 245 USD w mniej niż godzinę, a następnie spadła do 214 USD w miarę upływu dnia.

Niektórzy interesariusze z branży kryptowalut szybko wskazali na 15000 zleceń sprzedaży eteru na giełdzie Bitstamp w Luksemburgu jako przyczynę awarii flash ETH w całej kryptoekonomii.

Równie szybko rozgorzała debata, czy krach był skutkiem zwykłego zrzutu rynkowego, czy manipulacji na rynku.

Ethereum

Niegrzeczny czy nie chciwy?

Gdyby 15 000 eterów zostało podzielonych na mniejsze kwoty i sprzedanych na kilku giełdach kryptowalut w ciągu niedzieli, cena ETH niewątpliwie doświadczyłaby mniejszego poślizgu cenowego.

Ta dynamika sugeruje, że sprzedawca nie miał nic przeciwko tak znacznemu poślizgowi.

Jedna możliwość? Inwestorowi nie zależało na maksymalizacji zysków i był zadowolony z łatwości sprzedaży skarbca ETH za jednym zamachem. Możliwe jest również, że chodziło o poślizg cenowy, tj. Skoordynowane manipulacje rynkowe w celu wywołania szortów na platformach pochodnych kryptowalut, takich jak BitMEX.

W związku z tym niektórzy w kosmosie argumentowali, że sprzedaż nastąpiła w ramach stosunkowo mało płynnego handlu, w szczególności Bitstamp, więc wyprzedaż miałaby bardziej przesadny wpływ na indeksy instrumentów pochodnych BitMEX.

Innymi słowy, przedsiębiorca rzekomo wykupił krótką pozycję ETH na BitMEX, a następnie flashował cenę ETH, aby manipulować jego drogą do dużej wypłaty.

Jeśli nie wiesz, cała wczorajsza wyprzedaż została wywołana manipulacjami na rynku.

Zrzut rynkowy 15 000 ETH na niepłynnej giełdzie Bitstamp spowodował wyprzedaż na Bitmex, a stamtąd na resztę rynków poprzez zarażenie. pic.twitter.com/Czn7tbRbgn

– HuntingIsland – „ETH to programowalne pieniądze” (@IslandHunting) 15 lipca 2019 r

W naturze, inni argumentowali, że zarzuty manipulacji były oparte na spekulacjach i że nie ma dowodów na to, że gwałtowny krach był czymś innym niż tylko dużą sprzedażą ETH. Tak jak jeden Redditor napisał na r / ethtrader w następstwie:

„Wygląda na to, że był to faktyczny handel, a nie„ manipulacja ”[…] Opinia niepopularna: to dobrze. Jedynym sposobem na poprawę płynności jest zachęcenie animatorów rynku do wejścia na rynki. Takie awarie Flash to ogromne możliwości zysku dla sprytnych animatorów rynku. To bolesny proces, ale tego typu rzeczy pogłębiają rynek ”.

Oczywiście nikt nie będzie wiedział na pewno, co się stało, chyba że zostanie przeprowadzona bardziej ostateczna analiza lub osoba (lub osoby) odpowiedzialne nie wystąpią i nie przedstawią tak lub nie z kontekstem.

Fallout: zagrożone CDP zostają nagle zlikwidowane

Ponieważ możliwości DeFi Ethereum wciąż rosną, popularność zyskała na kredytowaniu projektów, takich jak MakerDAO i Compound – w których użytkownicy zabezpieczają eter w inteligentnych kontraktach CDP, aby zaciągać pożyczki w stabilnych monetach Dai o ustalonej wartości dolara..

Ale podobnie jak większość rzeczy w kryptoekonomii, CDP mają nieodłączny czynnik ryzyka: mogą zostać automatycznie zlikwidowane, jeśli cena ETH spadnie poniżej ich odpowiednich cen likwidacji.

Powiedziawszy to, dziesiątki ryzykownych CDP zostały zlikwidowane w niedzielę, ponieważ cena eteru spadła szybciej i dalej niż zwykle w tak krótkim czasie.

Jeden projekt, InstaDApp, wykorzystał swing, aby wyróżnić swoją nową usługę Bridge, która umożliwia pożyczkobiorcom wymianę ich CDP w tę iz powrotem między MakerDAO i Compound, np. aby uzyskać lepsze oprocentowanie – lub w przypadku niedzieli, lepszą stopę likwidacyjną.

Awaria ETH. +120 CDP zlikwidowanych. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, powinieneś:

&# 128184; Zaimportuj swój CDP do https://t.co/R0OMkpiik1

&# 127753; Przenieś do kompleksu przez most: https://t.co/rG9aiM0rd4

✅ niskie oprocentowanie (15,2%)

✅ niski wskaźnik likwidacji (75%)

✅ niska kara (5%)

Zapisz swoje pozycje zadłużenia.

– Sowmay Jain (@sowmay_jain) 15 lipca 2019 r

Gwałtowność aktywności zapewniła InstaDApp 100-procentowy wzrost w ciągu dnia kwoty wartości USD zamkniętej w tak zwanym „autonomicznym portalu bankowym”, według strony DeFi tracker defipulse.com.

Zdjęcie za pośrednictwem defipulse.com

ETH liże rany

Manipulacja czy nie, niedzielna wyprzedaż wydawała się dotkliwa, ponieważ cena eteru skonsolidowała się wokół 230 USD, gdy bitcoin (BTC) flirtował z 11000 USD do końca poniedziałku.

ETH wciąż rośnie o 37 procent w ciągu ostatnich trzech miesięcy, ale weekendowy upadek stawia monetę w dół o 27 procent w ciągu tygodnia. To, co dzieje się później, jest zawsze nieodgadnione, ale najnowszy krach flashowy może skończyć się gwałtownym załamaniem na rynku, który ostatnio przechylił się w kierunku byczy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map