Pompa i zrzuty

The Wall Street Journal opublikował 5 sierpnia artykuł omawiający niesławne i kosztowne grupy pomp i zrzutów oraz strategie, które nękają kryptowalutę od lat. Dziennik wykrył w swoich badaniach ponad 105 indywidualnych grup działających za pośrednictwem usług czatu, takich jak Telegram i Discord. Dzięki tym działaniom grupy te spowodowały obroty handlowe o wartości ponad 200 milionów dolarów. Ale jaki jest rzeczywisty koszt systemów pomp i zrzutów? Kim są ofiary i jak możesz uchronić się przed prześladowaniem?

Pompa i zrzuty

Anatomia pompy i zrzutu

Zanim zagłębimy się zbyt głęboko, przejrzyjmy podstawy tego, czym jest pompa i wysypisko. Pump and dump to rodzaj oszustwa finansowego, który istnieje od początku istnienia giełdy. Mówiąc najprościej, grupa ludzi będzie współpracować przy zakupie dużej ilości akcji lub kryptowaluty, która ma ogólnie niską liczbę pozostających w obrocie akcji, monet lub tokenów. Często wiadomo również, że program jest ukierunkowany na aktywa o szczególnie niskich cenach aktywów.

Ogólnie rzecz biorąc, architekt projektu decyduje o docelowym zasobie. Ta osoba następnie jednocześnie złoży ogromne zlecenie kupna dla siebie, aby uzyskać zysk, i ogłosi cel w grupie Telegram lub Discord (w przypadku pomp kryptowalutowych). Pozostali członkowie grupy otrzymają polecenie kupienia jak największej ilości aktywów po ogłoszeniu celu i zatrzymania go do czasu osiągnięcia tak zwanej „ceny docelowej”. Po osiągnięciu ceny docelowej członkowie grupy są poinstruowani, aby sprzedać całość po nowo zawyżonej cenie.

Zgodnie z artykułem Wall Street Journal, transakcje typu pump i dump kryptowaluty są najbardziej dochodowe, gdy są zakończone w ciągu pierwszej minuty po wydaniu sygnału pompy. Ponadto cykl pompowania i zrzutu często kończy się w ciągu kilku minut, chociaż w niektórych przypadkach może trwać kilka godzin lub nawet kilka dni, jeśli wystarczająca liczba członków społeczeństwa również kupi zawyżoną cenę, aby ją utrzymać..

Jednym z ostatnich przykładów pompy i zrzutu jest to, co stało się z Bitcoin Diamond w zeszłym miesiącu.

Wystąpiły dwie pompy w odstępie około 2 dni. W każdym przypadku ceny wzrosły ponad dwukrotnie, a następnie w podobnie szybki sposób powróciły do ​​swojej normalnej ceny.

Prawdziwy koszt pompy i zrzutu

Niektórzy z was mogą się zastanawiać, kto jest ofiarą pompy i wysypiska? Poza tym, dlaczego jest to w ogóle przestępstwo? Aby to zrozumieć, musimy zrozumieć, kim są ofiary tego rodzaju schematów. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa różne typy ofiar, jeden niewinny i jeden, który o to prosi.

Najbardziej podstawowym rodzajem ofiary jest osoba, która widzi aktywa, które nagle podskakują w cenie i myśli, że mogą się złapać, zanim zasób jeszcze wzrośnie i osiągnie zysk. Na przykład, gdy cena Bitcoin Diamond wzrosła o ponad 50% w ciągu zaledwie kilku minut, ktoś oglądający wykresy mógł to zobaczyć i pomyśleć, że Bitcoin Diamond za chwilę zacznie „zarabiać”, więc chcieli się w to zaangażować, zanim ceny również wzrosną poza kontrolą. Ta osoba następnie kupuje aktywa po sztucznie zawyżonej cenie, a następnie trzyma je, oczekując, że cena będzie nadal rosła, czego może nie zrobić.

Jeśli jednak nie sprzedadzą aktywów szybko, prawdopodobnie stracą znaczną część zainwestowanej wartości. Niektóre pompy i zrzuty mogą być tak skuteczne, że mogą spowodować wzrost ceny aktywa o kilka wielokrotności zamiast zaledwie kilku punktów procentowych. Jeśli ktoś kupi szczyt, bez wątpienia straci prawie całą swoją wartość inwestycyjną.

Wall Street Journal zawierał informacje o drugim typie ofiar. W tym przypadku ofiarą jest ktoś, kto myślał, że może skorzystać z pompy i zrzucić grupę, uczestnicząc w niej. Chociaż może się wydawać, że angażujesz się w jakiś tajny manewr, prawda jest taka, że ​​ci, którzy uczestniczą w grupach pompowych, często są tylko pionkami..

Zgodnie z artykułem WSJ, jedna z ofiar, z którą rozmawiali, powiedziała, że ​​te grupy „[zachęcają] biednych obserwujących do kupowania aż do osiągnięcia ceny [docelowej], czego często nie robi”, i że „natychmiast straciły 5000 dolarów w około 30 sekundy.”

Regulacja nie jest łatwa

Na zwykłych giełdach wciąż zdarzają się pompki i spadki, ale są one niezwykle rzadkie. Dzieje się tak, ponieważ aby kupować i sprzedawać akcje, musisz być zarejestrowanym brokerem lub mieć zarejestrowane konto maklerskie ze zweryfikowanymi danymi identyfikacyjnymi. Oznacza to, że każdy, kto uczestniczy lub organizuje pompę i wysypisko, może zostać łatwo złapany i ukarany.

Pompy kryptowalut są nie mniej nielegalne w większości jurysdykcji. Jednak kryptowaluty są z natury anonimowe, a giełdy zazwyczaj nie wymagają rejestracji KYC z kilkoma wyjątkami (jak Coinbase i inne, które oferują pary walutowe). Oznacza to, że wytropienie i ukaranie tych, którzy stoją za schematami, jest znacznie trudniejsze, jeśli nie wręcz niemożliwe.

Chronić siebie

Możesz także zadawać sobie pytanie, jaki jest najlepszy sposób ochrony przed pompowaniem i zrzutami? Odpowiedź na to pytanie jest dwojaka i dość prosta.

Po pierwsze, oczywiście nie dołączaj ani nie uczestnicz w grupie pomp. Mogą nazywać siebie grupą sygnałów lub grupą informacji handlowych, ale wszystkie są takie same. Pamiętaj tylko, że te grupy często szukają nowych członków, ponieważ chcą, aby zostały przelane dodatkowe pieniądze, aby osoby obsługujące system, które mają zaawansowaną wiedzę, mogły cię wykorzystać i skutecznie ukraść twoje pieniądze. Chociaż istnieje szansa, że ​​możesz zarobić na pompie, Twoje ryzyko straty jest jeszcze większe i oczywiście prawie bez wątpienia łamiesz prawo w miejscu zamieszkania.

Po drugie, jeśli zobaczysz, że mały altcoin nagle eksploduje, pozornie bez powodu, w bardzo krótkim czasie, prawie na pewno jesteś świadkiem trwającej pompy. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest po prostu zignorowanie tego i przejście dalej. Jeśli szczególnie martwisz się o pompy, najlepszą opcją może być po prostu trzymanie się aktywów o dużej kapitalizacji rynkowej, takich jak bitcoin i Ethereum, ponieważ te aktywa są znacznie trudniejsze do manipulowania (chociaż nic nie jest całkowicie odporne na manipulację) po prostu dlatego, że są o wiele większy. Kwota pieniędzy potrzebna do wywołania pompy jest nieosiągalna dla wszystkich oprócz najbogatszych z bogatych na świecie. I ci ludzie byliby mądrzy, gdyby nie łamali prawa tylko dlatego, że im jesteś bogatszy, tym bliżej będzie cię obserwował twój rząd.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me