Zdecentralizowane rynki Darknet mogą doprowadzić do niepowstrzymanych klonów Silk Road

Zdecentralizowane rynki Darknet

Czarne rynki Darknet były podstawą kryptowaluty od pierwszych dni Jedwabnego Szlaku. Po aresztowaniu Ross Ulbricht a później dożywocie, pojawiło się kilka innych rynków darknet i próbowało zająć jego miejsce. Ale wszystkie te rynki mają ten sam podstawowy problem.

Mimo że działają w anonimowych sieciach TOR, wszystkie są nadal scentralizowanymi usługami z centralnymi serwerami. Oznacza to, że wszystkie są narażone na zamknięcie przez władze. Ale co by się stało, gdyby pojawił się rynek darknet, który nie cierpiałby na tego rodzaju słabości? To jest pytanie postawione przez nowy zdecentralizowany projekt rynku Darknet, który się nazywa eden.

Zdecentralizowane rynki Darknet

Czym są rynki Darknet?

Jak sama nazwa wskazuje, internetowy rynek Darknet jest pod wieloma względami podobny do tradycyjnego czarnego rynku. Są rynkiem, na którym można kupować i sprzedawać wszelkiego rodzaju towary lub usługi, niezależnie od tego, czy są one legalne, szare lub wręcz nielegalne.

Historia Jedwabnego Szlaku

Czytaj także: Historia Jedwabnego Szlaku

W przypadku Jedwabnego Szlaku stało się ono najbardziej znane jako miejsce kupna i sprzedaży narkotyków przez Internet oraz płacenia za nie bitcoinem. Nowsze rynki Darknet przeszły na używanie kryptowalut zapewniających prywatność, takich jak Monero, w celu uniknięcia możliwości przeprowadzania przez władze tak zwanej analizy łańcucha bloków. Innymi słowy, sprawia, że ​​same transakcje są niewykrywalne.

Centralizacja najsłabszego łącza

Według biały papier wydany przez Eden, nie tylko scentralizowane rynki są podatne na ataki władz, ale same rynki również mogą być atakującym.

Aby zbudować pewien stopień zaufania, rynki te opierają się na systemach escrow ułatwiających transakcje. Kiedy kupujący chce coś kupić, umieszcza kryptowalutę w depozycie, który jest następnie blokowany. Gdy kupujący otrzyma towar, może odblokować depozyt. W przypadku sporu służba może wkroczyć i podjąć decyzję. Chociaż system nie jest doskonały, zapewnia przynajmniej pewien stopień bezpieczeństwa kupującym i sprzedającym.

Jednak w przeszłości wiele witryn Darknet Market dokonało oszustwa związanego z wyjściem, co oznacza, że ​​nagle zamknęły witrynę, zabierając ze sobą wszystkie fundusze depozytowe. Eden szacuje, że w ten sposób skradziono wiele milionów dolarów. Ponieważ operatorzy witryn Darknet Market sami są anonimowi, zazwyczaj nie ma możliwości odwołania się do tych, którzy stracili pieniądze na rachunku escrow.

Według Edena, kilka przykładów rynków Darknet, które zostały oszukane przy wyjściu z sieci, to „TradeRoute, Outlaw, Nucleus, Black Bank, Evolution i Sheep”.

Wreszcie, jeśli witryna zostanie przymusowo zamknięta, fundusze depozytowe zostaną prawdopodobnie przywłaszczone przez organ, który dokonał zamknięcia. FBI słynie sprzedał bitcoin zebrał z jedwabnego szlaku zamkniętego na aukcji.

Niepowstrzymany Darknet Market?

Eden z pewnością nie będzie ostatnim ani jedynym zdecentralizowanym rynkiem Darknet.

Prowadzi to do wielu ważnych pytań etycznych. Z jednej strony korzystanie z witryn takich jak eBay i Amazon.com w celu ułatwienia handlu między osobami wiąże się z własnymi problemami. W szczególności tego rodzaju witryny śledzą i sprzedają dane o swoich użytkownikach, czemu zwolennicy ochrony prywatności niewątpliwie sprzeciwiają się.

Jednak rynek, który pozwala na nieograniczoną sprzedaż towarów niebezpiecznych, może być poważnym problemem. Pomijając narkotyki, rynki te są również znane z tego, że ułatwiają sprzedaż broni palnej i łatwo ukrytych noży lub innej broni. Można sobie wyobrazić, że terroryści przyszłości (a nawet dziś) mogliby korzystać z tego typu rynków w celu kupowania i sprzedawania broni lub innych niszczycielskich lub śmiercionośnych przedmiotów.

Nieuniknione zaostrzenie kontroli paczek

Powszechnie wiadomo, że obecnie wiele pakietów rozsianych po całym świecie to pakietypodlega kontroli. Jednak niektóre szacunki mówią, że tylko 1% wszystkich kontenerów wysyłanych do portów USA poddać się jakiejkolwiek kontroli w ogóle.

Dlatego jeśli nieograniczona wysyłka śmiercionośnych przedmiotów stanie się powszechna, rządy prawdopodobnie będą musiały zainwestować miliardy dolarów w zaawansowaną technicznie infrastrukturę automatyczną, która może skanować wszystko, co działa w systemie pocztowym i portowym, czy to krajowym, czy międzynarodowym..

Sprawdzenie autentyczności

Ostatnią rzeczą do rozważenia jest to, że nawet jeśli pojawi się niepowstrzymany zdecentralizowany czarny rynek lub kilka z nich, jest mało prawdopodobne, aby zmienił zachowania normalnych ludzi.

Na przykład w stanach USA, które zalegalizowały marihuanę rekreacyjną, wskaźniki przestępczości nie poszybowały w górę, i nie ma powszechnej deprawacji ani innych problemów.

Kryptowaluta konopi

Przeczytaj: Cannabis & Kryptowaluta

Dzieje się tak, ponieważ przed legalizacją osoby zainteresowane marihuaną znalazłyby sposób na jej zakup niezależnie od przepisów. Po zmianie praw system jest teraz otwarty i podlega normalnym prawom. Jednak legalizacja marihuany prawdopodobnie nie spowoduje, że wielu nowych ludzi spróbuje jej użyć, które wcześniej nie byłyby zainteresowane.

Dlatego jest całkiem prawdopodobne, że taki rynek wzbudziłby poważne obawy tylko dla ludzi, którzy albo mają już skłonności do przemocy, albo są już zaangażowani w terroryzm.

Niezależnie od tego niepowstrzymany czarny rynek online z pewnością stanie się ważną kwestią dla społeczeństwa, które będzie mogło zdecydować, jak postępować zgodnie z nim przez kilka następnych lat..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map