Zużycie energii przez kryptowaluty: jak ekologiczna jest technologia Blockchain?

Energia kryptowalut

W jakiś sposób blockchain był w stanie przyciągnąć krytykę za bycie szorstkim dla środowiska. Chociaż łatwo jest zobaczyć, jak wydobywanie bitcoinów jest czymś w rodzaju szarej strefy środowiskowej, blockchain ma ogromny potencjał w rozwoju zielonej technologii.

Wydobywanie bitcoinów i ethereum jest prawdopodobnie powodem, dla którego kryptowaluty i blockchain były kojarzone ze zniszczeniem środowiska. Wydobywanie bitcoinów zaczęło konsumować ogromne ilości mocy gdy stała się bardziej popularna w 2017 r., a do grudnia 2017 r., niektóre szacunki stawiają zużycie energii przez sieć bitcoin na równi z Danii.

Energia kryptowalut

To dałoby pojedynczą transakcję od tego czasu 250 kWh, czyli wystarczająco dużo, aby zasilić dom przez ponad tydzień.

Bitcoin nie zastąpi Visa w najbliższym czasie.

Z drugiej strony Blockchain jest tak samo wydajny jak architektura, która go obsługuje. Blockchainy, takie jak Bitcoin i Ethereum, wykorzystują „dowód pracy”, aby zachęcić ludzi do obsługi węzłów, które pozwalają sieci funkcjonować, ale istnieje wiele innych sposobów tworzenia sieci blockchain.

Richard Branson wykopuje zielony projekt Blockchain PowerLedger

Jednym z obszarów, w którym technologia blockchain szybko się rozwija, jest sektor elektryczny. Model, z którego korzysta większość sieci elektrycznych, został zaprojektowany w czasach, gdy duże źródła wytwarzały energię elektryczną, a konsumenci ją wykorzystywali.

Nowoczesna sieć elektryczna została zaprojektowana jako ulica jednokierunkowa.

Dziś wszystko się zmienia. Jedną z firm, która znajduje się w czołówce zmian, jest australijski PowerLedger. Otrzymali nagrodę pierwsze miejsce na konkursie Extreme Tech Challenge Sir Richarda Bransona w zeszłym roku i wdrażają swoją platformę w kilku próbnych projektach.

Przewodnik Powerledger

Niedawno hiszpańska Iberdrola ogłosił ukończyła projekt testowy blockchain, który umożliwia jej udowodnienie, że dostarczana i zużywana energia jest w 100% odnawialna. Tworzenie rekordów na poziomie, na którym poprzednie systemy walczyły, jest obszarem, w którym lśni blockchain, a branża elektryczna prawdopodobnie będzie nadal rozwijać systemy oparte na blockchain do celów przechowywania danych i płatności.

Gdzie spotykają się pieniądze i władza

Finansowa strona globalnego systemu energetycznego jest źródłem ogromnych marnotrawstw.

Arun Ghosh, lider Blockchain w KPMG US, mówi że,

„Wciąż dojrzewając, rozwiązania blockchain zwiększają poziom zaufania, przejrzystości i możliwości przenoszenia między ludźmi i organizacjami, które tworzą, dystrybuują i konsumują towary i usługi” oraz „Decentralizacja i weryfikacja cyfrowa, które umożliwia blockchain, przyspieszają zarządzanie środowiskiem u podstaw odbudowy i sprostania wyzwaniom środowiskowym, takim jak podnoszący się poziom mórz, toksyczne odpady i kontrolowane wykorzystanie paliw kopalnych ”.

Ghosh porusza jeden z najpotężniejszych aspektów łańcucha bloków. Zamiast ufać złożonej serii transakcji, które muszą zostać zweryfikowane przez ludzi, blockchain pozwala ludziom handlować niewielkimi ilościami energii elektrycznej i tworzyć systemy wytwarzania na małą skalę, które będą konsumowane lokalnie.

Idea lokalnej sieci elektroenergetycznej nie jest tak nowa jak blockchain, ale bez blockchain finansowy koniec operacji byłby bardzo trudny do urzeczywistnienia. Platformy Blockchain, takie jak ta, którą zaprojektował PowerLedger, niemal całkowicie eliminują ludzi z eksploatacji systemów wytwarzania i dystrybucji energii i umożliwiają rozliczanie handlu pod nieobecność banków.

Prosta koncepcja

Sto lat temu ludzkość nie miała wielu opcji, jeśli chodzi o źródła energii. Obecnie wytwarzanie energii słonecznej na małą i średnią skalę może zaspokoić (większość) potrzeby energetyczne ludzi w wielu miejscach, które mają dostateczną ilość światła słonecznego.

Stosunkowo niedroga technologia akumulatorów to kolejna siła, która zmienia nasze opcje w zakresie infrastruktury energetycznej, ale bez niedrogich systemów ewidencji trudno jest wypełnić lukę między naszą obecną technologią a tym, co jest możliwe.

Blockchain okazał się istotną częścią nowych systemów energetycznych i może być jedną z największych sił w rozwoju zielonych technologii. Chociaż można uczciwie powiedzieć, że blockchain nie jest pozytywny ani negatywny dla środowiska, ludzie myślący przyszłościowo szybko dostrzegli jego potencjał umożliwiający znacznie wyższy poziom efektywności wykorzystania zasobów.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map