Trustless Bitcoin w Ethereum DeFi: badanie możliwości tBTC

Tokenizuj przydatne rzeczy, aby były jeszcze bardziej przydatne – to sposób Ethereum. To właśnie to uzasadnienie – i wiele niedawnych obejść go – przyczyniło się do popularności stablecoinów Ethereum, które są powiązane z głównymi walutami, aby zapewnić bardziej stabilne zasoby wartości w kryptoekonomii.

Mając to na uwadze, chociaż tokeny powiązane z natury nie muszą unikać zmienności – najważniejsze jest, aby ich odpowiednie wartości pozostały stabilnie powiązane z ich bazowym aktywem lub aktywami. Ethereum umożliwia tego rodzaju niezawodne powiązanie, niezależnie od tego, czy mówisz o tokenizowanych nieruchomościach, tokenizowanych bitcoinach, czy nie tylko.

Mówiąc o tokenizowanym bitcoinie, jest to jedna z dziedzin ekosystemu Ethereum, która w ostatnich latach była stosunkowo niedostatecznie zbadana. Oczywiście jest token Wrapped Bitcoin (WBTC), ale jak dotąd był to dość samotny wysiłek.

Dlatego w tym tygodniu zmieniło się zdanie, gdy Matt Luongo, dyrektor generalny Thesis, ujawnił, że projekt Keep jego firmy i inni uruchomił tBTC w sieci testowej Ropsten Ethereum.

Wpisz tBTC

13 lutego Luongo udał się na Twittera, aby potwierdzić, że konstruktorzy mogą teraz zacząć eksperymentować z wersją testnetową tBTC. Aby pomóc w takich majsterkowaniu, Luongo opublikował kod źródłowy projektu na GitHub, a także referencyjną aplikację dApp, aby zilustrować wczesne możliwości systemu.

Bitcoin na Ethereum przez tBTCBitcoin na Ethereum via tBTC

Przybliżenie szczegółów technicznych pokazuje, że pod maską tBTC dzieje się wiele, ale jego model jest stosunkowo prosty do wyjaśnienia.

  • Użytkownik najpierw prosi system tBTC o podanie adresu depozytu bitcoin, który jest dostarczany przez losowy zestaw sygnatariuszy.
  • Następnie użytkownik wpłaca BTC na ten adres i otrzymuje w zamian równoważną ilość tBTC, token ERC20 na Ethereum.
  • Transakcja umorzenia może być później wykorzystana do odzyskania środków bazowych.

Celem tego modelu jest zapewnienie kluczowej siły bitcoina, zgodnie z projektem tBTC specyfikacja:

„Celem tBTC jest stworzenie tokena ERC-20, który zachowuje najważniejszą właściwość Bitcoina – jego status„ twardego pieniądza ”… Możliwość swobodnego handlu skryptami dla depozytu zabezpieczającego jest tym, co odróżnia walutę zabezpieczoną od pieniądza fiducjarnego. Za dostawę tBTC zawsze odpowiada taka sama liczba zarezerwowanych BTC. Oznacza to, że na każdy token w obiegu 1 BTC został usunięty z obiegu ”.

Jaka jest różnica między tBTC a WBTC?

WBTC to kolejny tokenizowany projekt bitcoinowy, ale ma on charakter szczególnie powierniczy: popularny depozytariusz kryptowaluty BitGo jest odpowiedzialny za zabezpieczenie podstawowego skarbca systemu BTC.

Dlatego tBTC jest tak interesujący, ponieważ jest pozbawiony zaufania, a zatem nie podlega nadzorowi: nie musisz prosić żadnej firmy o pozwolenie ani ufać żadnej firmie, aby wybić tBTC.

W tym sensie tBTC jest podobny do Dai stablecoin, który jest zdecentralizowany, podczas gdy WBTC jest podobny do USDC, stablecoina, który ma pewne założenia zaufania, że ​​jest wspierany przez Circle, byłych właścicieli Poloniex.

Nic z tego nie oznacza, że ​​BitGo nie jest niezawodny ani godny zaufania. Jest to raczej po prostu znacznie potężniejsza i bardziej otwarta dynamika dla użytkowników, którzy mogą wykorzystywać tokenizowany bitcoin w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie i bez potrzeby zaufania lub pozwolenia. Porozmawiaj o podatnym gruncie do eksperymentów!

Więcej opcji DeFi dla każdego

Z pewnością w DeFi jest miejsce zarówno dla tBTC, jak i WBTC. Niektórzy użytkownicy wolą wiedzieć, że ich bitcoin jest zabezpieczony przez BitGo, podczas gdy inni zdecydowanie wolą bardziej zdecentralizowane rozwiązanie tBTC.

DeFi też już się rozwinęło, niektóre projekty, takie jak Uniswap, są już całkowicie zdecentralizowane, podczas gdy inne mają pewne elementy ochrony. W każdym razie tBTC będzie mile widzianym dodatkiem na arenie jako kolejna szanowana opcja dla użytkowników.

Co więcej, tBTC nie jest przeznaczone tylko dla miłośników Ethereum. Wspaniałe w tBTC jest to, że otwiera różne możliwości zysku i innowacje DeFi dla wszystkich bitcoinerów, takich jak użytkownicy, którzy są głównie zainteresowani lub wiedzą o Bitcoin, ale którzy chcą wykorzystać swoje BTC do pracy w sposób zdecentralizowany w kryptoekonomii.

Teraz możliwe: długie BTC z tBTC w DeFi

Sektor pożyczek kryptograficznych był wielkim hitem w raczkującym ekosystemie DeFi. Projekty takie jak MakerDAO, Compound, Aave i inne pozwalają użytkownikom łatwo zaciągać pożyczki pod zastaw kryptowalut. Dzięki tBTC, opcją takiego zabezpieczenia jest teraz nieufna wersja bitcoina.

6 / Masz Bitcoin? tBTC oznacza, że ​​możesz otrzymać pożyczkę w USD @MakerDAO, zarabiać z @compoundfinance, handluj z Fulcrum @bZxHQ i @dydxprotocol, być swoim własnym bankiem @Dharma_HQ, @ArgentHQ, i @AaveAave, i HODL wraz z @PoolTogether_ &# 128526;

– Matt Luongo (@mhluongo) 14 lutego 2020 r

Rozważ ten scenariusz: chcesz zająć długo bitcoin bez zanurzania się w swoich rezerwach gotówkowych, więc tokenizujesz trochę bitcoinów za pośrednictwem tBTC, otwierasz pożyczkę Dai na Compound, a następnie używasz tego Dai, aby kupić więcej bitcoinów na otwartym rynku. To tylko jeden przykład tego, jak Bitcoiners mogą dodać tBTC do swojego stosu finansowego.

Uniswap, OpenSea, Tornado, DAO, Oh My!

DeFi to nie tylko pożyczanie. Dzięki tBTC możesz zostać dostawcą płynności na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap i zarabiać na obsłudze traderów. A jeśli jesteś twórcą treści, możesz sprzedawać swoje towary cyfrowe na rynku OpenSea i obciążać kupujących w tBTC.

Inna możliwość pewnego dnia? Dokonywanie anonimowych płatności tBTC za pośrednictwem narzędzia ochrony prywatności Tornado ekosystemu Ethereum. Albo co z otwarciem zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (DAO), która używa głównie tBTC jako wybranej waluty?

Pod wieloma względami przyszłe możliwości są ograniczone głównie przez naszą wyobraźnię.

8 / Oto twój następny projekt @gavinandresen, nie ma za co &# 128521;https://t.co/nZpEPaTdPi

– Matt Luongo (@mhluongo) 14 lutego 2020 r

Co dalej?

tBTC jest wciąż młodym projektem, więc trzeba wykonać więcej pracy, zanim token i jego infrastruktura pomocnicza zostaną wypuszczone na wolność. We wspomnianym wcześniej wątku na Twitterze dyrektor generalny Thesis, Matt Luongo, zauważył, że audyt kodu tBTC wciąż trwa i że będzie jeszcze kilka wersji testnet, zanim projekt trafi do sieci głównej Ethereum.

4 / To pierwsza z kilku planowanych wersji poprzedzających mainnet – nadal jesteśmy w trakcie audytu @consensysaudits i sprzątanie. Chociaż nie jest to ostateczne, jest to ogromny kamień milowy.

– Matt Luongo (@mhluongo) 14 lutego 2020 r

Mimo to tBTC ma zostać wprowadzone jeszcze w tym roku, a programiści mogą już zacząć owijać głowy wokół jego części.

„Podczas gdy kod przechodzi audyt i dalsze testy, programowanie jest teraz dostępne publicznie na GitHubie. Oznacza to, że możesz już dziś rozpocząć tworzenie doświadczeń Bitcoin w aplikacjach DeFi, takich jak Compound i Uniswap ”- zauważył zespół tBTC w wiadomościach.

Niech budowa się rozpocznie

W miarę jak tBTC osiąga dojrzałość, jego przyszłe możliwości są uruchamiane tu i teraz. Na przykład maestro DTC Capital Spencer Noon pochwalił wydanie tBTC na Ropsten jako „główny kamień milowy”I wezwał konstruktorów na konferencji ETH Denver do skupienia się na projekcie:

„Chciałbym zobaczyć, jak hakerzy eksperymentują z tym nowym prymitywem DeFi, ponieważ istnieje wiele ekscytujących nowych aplikacji, które mogą zostać przez niego odblokowane. Bitcoin to absolutne marzenie twórców DeFi, ponieważ jego kapitalizacja rynkowa wynosząca ponad 180 miliardów dolarów reprezentuje ogromny nowy adresowalny rynek zabezpieczeń. ”

Oczekiwanie też może nie potrwać długo. Luongo i jego koledzy wraz z zespołem Compound dApp sponsorowali nagrodę za stworzenie „zabójczej aplikacji Bitcoin DeFi”.

Wniosek

Nie wszyscy uważają, że tokenizowany bitcoin to wielka sprawa w kryptoekonomii. Ale jest wielu ludzi, którzy rozpoznają w tBTC szereg pozbawionych zaufania możliwości DeFi, które nie są możliwe w ten sam sposób w ramach bardziej powściągliwego projektu, takiego jak WBTC.

Interesujące jest również rozważenie, czy tBTC może w końcu zlikwidować część kulturowej przepaści między społecznościami Bitcoin i Ethereum, zmniejszając przepaść cyfrową między nimi. To się jeszcze okaże, ale pokochaj to lub nienawidzę, wczesna forma tBTC jest użyteczna teraz, a jej bardziej dojrzała wersja powinna zyskać uznanie nietrywialnej liczby użytkowników.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map