Czy Bitcoin i Ethereum będą dostępne przez długi czas? Argument za i przeciw

Crypto

To niemały wyczyn, że Bitcoin zdecydowanie posunął się naprzód w drugą dekadę istnienia. A najbardziej znacząca do tej pory odgałęzienie OG blockchain, Ethereum, rozwija się samo w sobie, gdy platforma inteligentnych kontraktów zbliża się do swoich 5 urodzin w lipcu 2020 r..

Ludzie, którzy budowali te projekty i realizowali je przez lata, wiele osiągnęli, nawet jeśli te osiągnięcia są w pełni doceniane tylko przez osoby z kryptoekonomii.

Jednak myślenie o tym, jak daleko Bitcoin i Ethereum już zaszły, powoduje zastanowienie się, jak daleko się posuną. Jak dotąd dwa najlepsze publiczne łańcuchy bloków wykazały niezwykłą dostępność i niezawodność, a jednocześnie są pozbawione zaufania i globalne oraz wspierane przez użytkowników, a nie przez jakiekolwiek państwo. W związku z tym Bitcoin i Ethereum oraz powiązane z nimi kryptowaluty cieszą się obecnie efektami sieciowymi, które sugerują, że będą istnieć przez lata, a nawet dekady, które nadejdą.

W tym poście zbadamy kilka powodów, dla których te dotychczas odnoszące sukcesy łańcuchy bloków wydają się trwać w znaczącej formie przez długi czas, a także kilka najważniejszych kontrapunktów, dlaczego mogą nie działać.

Program archiwizacji GitHub

W kwietniu 2020 roku popularna platforma deweloperska GitHub będąca własnością firmy Microsoft planuje zarchiwizować tłumy repozytoriów kodów typu open source w specjalnym podziemnym obiekcie na Svalbardzie w Norwegii.

Ten obiekt, który jest zakopany głęboko pod górą, będzie w ten sposób bezpiecznie przechowywać repozytoria najlepszych projektów kryptowalutowych, takich jak Bitcoin, Ethereum i inne. W związku z tym te bazy kodów mają zostać zachowane przez tysiąclecie i dłużej, zapewniając przynajmniej, że topowe łańcuchy bloków publicznych będą istnieć jako artefakty dla potomności.

To z pewnością potężna polisa ubezpieczeniowa na poziomie kulturowym. Ale zakopywanie repozytoriów pod ziemią różni się oczywiście znacznie od Bitcoina i Ethereum działających od setek lat, co jest całkowicie odrębną sprawą..

Konstrukcje zapobiegające kruchości

Sieci Bitcoin i Ethereum są zdecentralizowane, odporne na cenzurę, trwałe i łatwo dostępne na całym świecie.

Takie struktury sprawiają, że te łańcuchy bloków są trudne do zabicia i właśnie o to chodzi. Zostały wyraźnie zaprojektowane tak, aby były twarde, że tak powiem, aby zapewnić, że źli aktorzy, zarówno duzi, jak i mali, nie mogą zrujnować sieci dla wszystkich innych, a do tej pory przetrwali wystarczająco dużo kryzysów, aby zasugerować, że nadają się do tego samego w przyszłości.

Ekosystem Momentum

Innym powodem, dla którego Bitcoin i Ethereum wydają się być tutaj przez wiele lat, jest to, że sieci te widziały wokół nich główne społeczności i znaczną aktywność gospodarczą oraz do poziomów, które nie mają sobie równych w innych kryptoekonomiach..

Po zaledwie kilku latach oba publiczne łańcuchy bloków mogą pochwalić się, odpowiednio, miliardami dolarów w płatnościach, małymi armiami programistów oraz pełnymi pasji i głęboko zaangażowanymi bazami użytkowników. W tym celu, jeśli jakiekolwiek projekty nadają się do działania przez długi czas, to te, które mają największe fosy, a tym samym najlepsze zasoby i umysły wokół nich, a teraz są to Bitcoin i Ethereum.

Praktyczność cyfrowych pieniędzy bezpaństwowych

Bitcoin i Ethereum są dla każdego, w dowolnym miejscu i czasie. Co ważniejsze, są to systemy niepaństwowe, z którymi żadne państwo nie może się zmusić w sposób, w jaki mogłaby to zrobić firma płatnicza z głównego nurtu.

W tym sensie Bitcoin i Ethereum są niezwykle potężnymi narzędziami do integracji finansowej. Mają różne nowe konsekwencje dla handlu światowego, w tym dla sektora przekazów pieniężnych.

Tak długo, jak te łańcuchy bloków są potężne i publiczne, a będą nimi w nieskończoność, zawierają mnóstwo obietnic i nowych rodzajów narzędzi dla osób z bankami i niedbankami na całym świecie.

Współczynnik warstwy podstawowej

Bitcoin ma Lightning Network. Ethereum ma rosnące zdecentralizowane finanse lub arenę DeFi. Oba przypadki ilustrują, jak te łańcuchy bloków tworzą potężne warstwy bazowe, na których mogą opierać się wszelkiego rodzaju projekty.

Lightning i DeFi są wczesne, ale pokazują, co możemy już zrobić tu i teraz, a także wskazują na to, co można zrobić w przyszłości.

Mając to na uwadze, im więcej infrastruktury i aplikacji jest zbudowanych na Bitcoinie i Ethereum, tym bardziej prawdopodobne jest, że te projekty będą istnieć na dłuższą metę.

Historycznie godne uwagi

Powiedzmy, że Bitcoin i Ethereum ostatecznie z jakiegoś powodu wypadają na marne. Bez względu na to, co się stanie w tym względzie, pojawienie się dwóch łańcuchów bloków to ważne, historyczne wydarzenia, które bez wątpienia będą badane przez multidyscyplinarnych specjalistów przez dziesięciolecia, a nawet dłużej..

Oba te projekty kryptowalut otworzyły całkowicie nowe rodzaje finansów cyfrowych iw tym sensie były całkowicie bezprecedensowe. Dali także życie niezliczonym potomkom, których konsekwencje są nadal w trakcie tworzenia.

Rzeczywiście może nadejść dzień, w którym Bitcoin i Ethereum staną się gorszą technologią, ale nic nie może zatrzymać ich miejsca w podręcznikach historii.

Licznik: przestarzały przez przyszłe kryptowaluty

Przejdźmy teraz do kontrapunktów, czyli dlaczego Bitcoin i Ethereum mogą nie trwać długo. Jedną z możliwości jest oczywiście to, że lata w przyszłości bardziej zaawansowane projekty kryptowalutowe z bardziej zaawansowanymi funkcjami prześcigną wczesne publiczne potężne sieci blockchain..

Trudno w tej chwili pojąć ten scenariusz, ponieważ żadne projekty kryptograficzne nie są w tej chwili nawet bliskie dorównania ogólnej potędze Bitcoin i Ethereum. Ale to powiedziawszy, przyszłość jest długa, a poza horyzontem mogą być projekty, którymi ledwo moglibyśmy zacząć się teraz zajmować. Na razie nie ma rywali, ale takie projekty mogą stanowić wyzwanie w odległej przyszłości.

Licznik: Crypto Space Withers

Jedno pytanie, które zadaje większość interesariuszy kryptoekonomii, brzmi: co będzie, jeśli cały ten ekosystem skurczy się i zawodzi??

Wydaje się, że jest to skrajny scenariusz, ponieważ trudno sobie wyobrazić, że kryptoekonomia nie będzie się rozwijać, nawet w znacznie mniejszej formie, przez resztę naszego życia. Ale nawet mimo to, współczynnik wrażeń użytkownika będzie musiał ulec poprawie w całym ekosystemie kryptowalut, aby istniała duża szansa, że ​​Bitcoin i Ethereum zderzą się zdecydowanie z głównym nurtem. Przynajmniej jest to coś do rozważenia.

Licznik: Czarny łabędź

Wydarzenie z czarnym łabędziem jest zdarzeniem katastroficznym, które jest bardzo nieprzewidywalne, a zatem w zasadzie niemożliwe do przewidzenia z żadną precyzją. Ze względu na tę dynamikę wydarzenia te mogą spowodować poważne spustoszenie.

Istnieją oczywiście ekstremalne przykłady, takie jak asteroida przegapiona przez obserwatorów gwiazd uderzających w ziemię i rozbijających ludzką cywilizację. To może być nieprawdopodobne, ale pozostaje w sferze prawdopodobieństwa.

Bardziej realistyczne nieznane luki, które mogą doprowadzić do poważnych włamań w późniejszych latach. Ale te luki są mniej prawdopodobne w przypadku dobrych audytów, a społeczności Bitcoin i Ethereum bardzo poważnie podchodzą do audytów.

Counter: Rządowe rozprawy

W tym momencie wydaje się mało prawdopodobne, aby spora koalicja rządów na całym świecie koordynowała rozprawy z najważniejszymi publicznymi łańcuchami bloków i związanymi z nimi kryptowalutami, BTC i ETH..

Jednak na wiele sposobów Bitcoin i Ethereum przekraczają, przeciwstawiają się lub lekceważą jurysdykcje prawne, więc może nadejść dzień, w którym nadejdzie nacisk, a rządy zdecydują się skoordynować ekstremalne środki w celu kryminalizacji działań opartych na łańcuchu blokowym lub kryptowalutach w celu zachowania własnej suwerenności.

Jednak Bitcoin i Ethereum są bardziej osadzone w głównym nurcie społeczeństwa niż kiedykolwiek wcześniej, więc nie licz na taką możliwość w najbliższym czasie, jeśli w ogóle.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map