Co to są dobre pieniądze? Spojrzenie na pojawienie się Bitcoina

Solidne pieniądze i Bitcoin

W całej historii istniały różne iteracje zdrowego pieniądza, od kamieni Rai na wyspach Yap po standard złota.

Jednak zdrowy pieniądz pozostawał nieuchwytny w ciągu ostatniego stulecia po nasileniu się ekspansji kredytowej poprzez politykę rezerwy cząstkowej banku centralnego, która doprowadziła do endemicznej inflacji.

Zdrowy pieniądz jest konsekwentnie reklamowany jako niezbędny warunek wstępny zamożnego społeczeństwa i mechanizmu stabilnych cen w gospodarkach wolnorynkowych Szkoła Austriacka ekonomii.

Wybitne postacie, takie jak FA Hayek, Ludwig von Mises i Carl Menger, szczegółowo opisują podstawowe przyczyny cykli koniunkturalnych „boomu i załamania”, takie jak przedłużona inflacyjna polityka pieniężna, która zdominowała kierunek rządów od lat 30..

FA Hayek posunął się nawet do tego, że proroczo opisał nowy rodzaj waluty, która byłaby wolna od rządowej kontroli w 1984 roku, jako jedyny prawdziwy sposób na ponowne osiągnięcie dobrych, solidnych pieniędzy.

Od tego czasu Bitcoin pojawił się nie tylko jako solidny pieniądz, ale być może istnieje wśród najtwardszych walut stworzonych na miarę ery cyfrowej.

Odpowiednie zrozumienie zdrowych pieniędzy jest niezbędne, aby zrozumieć podstawowe zalety Bitcoina i dlaczego jego nowość jest często trudna do zaakceptowania lub zrozumienia po długim okresie globalnej dominacji fiducjarnej.

Na marginesie, jeśli masz okazję poczytać Standard Bitcoin autorstwa Saifedean Ammous, gorąco go polecam, bez względu na pochodzenie, ponieważ zapewnia kluczowy kontekst dotyczący zdrowych pieniędzy i miejsca Bitcoina w historii monetarnej.

Co definiuje zdrowe pieniądze?

Plik historia pieniądza ma ogromny wpływ zarówno na dzisiejszą koncepcję wartości, jak i na to, jak zdrowy pieniądz naturalnie pojawia się w cywilizacji. Przykłady takich solidnych pieniędzy sięgają starożytnych społeczeństw, w tym kamieni Yapese Rai i złotego Solidusa Cesarstwa Bizantyjskiego.

Nick Szabo w swoim wybitnym artykule przedstawia doskonałą analizę starożytnych początków systemów wartości; Ostrzał: pochodzenie pieniędzy.

Szabo szczegółowo opisuje, jak pieniądz wyewoluował z przedmiotów kolekcjonerskich, których było niewiele i które miały wartość sentymentalną lub stanowiły znaczący wysiłek, aby je zdobyć jako jedne z najwcześniejszych źródeł pieniądza.

Nick Szabo Profile

Przeczytaj: Profile kryptograficzne: Nick Szabo, The Quiet Cryptocurrency Pioneer

Pojawiają się pieniądze, aby zapewnić rozwiązanie problemu Przypadek chęci problem polegający na tym, że pośredni magazyn wartości, który można sprzedać w czasie i przestrzeni, jest niezbędny do ułatwienia rozwijającej się gospodarki.

Ponadto, solidne pieniądze musi zachować wartość w czasie, funkcjonować jako środek wymiany i być wysoce podzielnym, aby funkcjonować na dużą skalę.

Ogromne wzmianki, że aby pieniądze były solidne, muszą być raczej trudne niż łatwe. Łatwe pieniądze stanowią dziś krajowe waluty fiducjarne, ponieważ ich podaż można łatwo zwiększyć, drastycznie zmniejszając ich wartość w czasie i czyniąc je wysoce nieefektywnym środkiem przechowywania wartości..

Dolar amerykański jest „łatwym pieniądzem”, ponieważ Rezerwa Federalna może zwiększyć podaż pieniądza poprzez inflację, jak rząd uzna to za stosowne, w celu zwiększenia kredytów na wydatki publiczne lub ratowania przemysłu (tj.., globalny kryzys finansowy 2008 roku).

I odwrotnie, twarde pieniądze – takie jak złoto – ma haj zapas do przepływu wskaźnik, co oznacza, że ​​podaż istniejącej wartości jest znacznie wyższa i konsekwentnie utrzymuje wysoki stosunek tego, ile jest w obiegu w porównaniu do tego, ile można wstrzyknąć do obiegu w danym okresie.

Złoto osiąga to nie tylko dlatego, że jest rzadkie, ale ze względu na czas i wysiłek, które są potrzebne do jego wydobycia, są one głębokie, co sprawia, że ​​wprowadzenie większej ilości złota do globalnej podaży złota jest stosunkowo stałe i bardzo niskie w porównaniu z ogólną ilością już dostępną. W związku z tym złoto nie może być łatwo zawyżone, a następnie zdewaluowane.

Solidne pieniądze to twarde pieniądze, które są wysoce podzielne, możliwe do sprzedaży w czasie i przestrzeni i prowadzą do preferencja w niskim czasie uczestników gospodarek wolnorynkowych. Niska preferencja czasowa prowadzi do akumulacji kapitału poprzez oszczędności i ostatecznego rozkwitu produkcji i postępu technologicznego.

Z historycznego punktu widzenia złoto jest najbardziej ugruntowanym, zdrowym pieniądzem, który istniał jako środek wartościujący praktycznie w każdej cywilizowanej gospodarce od czasów Rzymian w takiej czy innej formie.

Standard złota zapewnia stabilny mechanizm cenowy umożliwiający handel międzynarodowy bez nieustannej potrzeby konkurencyjnej dewaluacji znacjonalizowanych walut, która jest tak powszechna obecnie (tj.., Chiny i Stany Zjednoczone.).

Kryptowaluta i złoto

Przeczytaj: Crypto & Złoto: dwie magiczne kule do pokonania recesji & Fed mówi Ron Paul

Bez solidnych pieniędzy oszczędności ludzi, ceny konsumenckie i ogólny kierunek gospodarczy kraju są kaprysami podmiotu kontrolującego podaż pieniądza, którym obecnie są wszechobecne rządy.

Ważnym zastrzeżeniem banków centralnych, które jest powszechnie przeoczane lub źle rozumiane, jest to, że banki centralne nadal gromadzą złoto. Gdyby wierzyli w wartość swoich walut fiducjarnych jako solidnego pieniądza, nie byłoby potrzeby gromadzenia złota, a mimo to nadal to robią, co jest niezwykle wymowne.

Jednak złoto nie jest również doskonałym sposobem na uzyskanie zdrowego pieniądza. Chociaż zachowuje wartość w czasie i jest powszechnie uznawana za najlepszy sposób przechowywania wartości, przenoszenie jej między stronami nie jest zbyt podzielne ani wygodne, nie mówiąc już o tym, że przeciętny człowiek może go bezpiecznie przechowywać bez usług powierniczych.

Bitcoin zdecydowanie reprezentuje rozsądny pieniądz dla ery cyfrowej i chociaż jest jeszcze bardzo młody, stanowi niezaprzeczalnie fascynujący przypadek nowej formy wartości, która jest odporna na inflację, poza kontrolą jakiejkolwiek pojedynczej jednostki, wysoce podzielną i możliwą do przeniesienia na prawie w dowolnym miejscu na świecie, połączenie wifi, czy nie.

Jak Bitcoin to rozsądne pieniądze

Jednym z najlepszych sposobów postrzegania Bitcoina jest pierwsza legalna konkurencja dla bankowości centralnej w ubiegłym wieku. Rządy – i nikt, jeśli o to chodzi – nie mogą kontrolować ani niszczyć Bitcoina, wprowadzając pojęcie konkurencji do branży zdominowanej przez keynesistowską politykę monetarną od dziesięcioleci.

Bitcoin spełnia wszystkie warunki niezbędne do uzyskania solidnych pieniędzy i jest zbudowany na potrzeby cyfrowej ery Internetu, ogromnej poprawy możliwości transferu i osobistej suwerenności wartości.

Ilość Bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów i jest zarządzana przez algorytm, którego nie można zmieniać, aby wstrzyknąć więcej Bitcoinów w tempie większym niż elegancka i z góry określona wartość wbudowana w protokół, który zmniejsza się o połowę mniej więcej co 4 lata.

W związku z tym stosunek zapasów do przepływów Bitcoina stopniowo rośnie, co oznacza, że ​​jego stosunek zapasów do przepływów ostatecznie osiągnie ogromny poziom, gdy ostatnie bitcoiny zostaną wyemitowane w wyniku wydobycia. Taka jest definicja twardych pieniędzy.

Co to jest Bitcoin? Kompletny przewodnik

Przeczytaj: Co to jest Bitcoin, ostateczny przewodnik

Bitcoin jest również zdecentralizowany, co oznacza, że ​​nie podlega arbitralnym decyzjom politycznym ani potrzebom rządów, stron trzecich lub złośliwych podmiotów zamierzających go zniszczyć, ponieważ nie ma pojedynczego punktu awarii.

Ponadto Bitcoin jest zarządzany przez konsensus społeczny warstwa, w której użytkownicy określają, czym jest Bitcoin, a protokół po prostu wymusza abstrakcyjnie uzgodnione reguły nastrojów społeczności.

Motywacyjny projekt Bitcoin prowadzi również do samowystarczalnej ekonomii górników, którzy dostosowują się do algorytmu trudności Bitcoina, jednej z jego najbardziej definiujących cech.

Bitcoin jako środek wymiany wartości jest bezprecedensowy. Nigdy nie istniał mechanizm przekazywania kwot wartości – dużych lub małych – do innych stron na całym świecie z rozliczeniem w ciągu kilku minut.

Co więcej, jeśli zachowasz kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi, dostępne fundusze są natychmiast twoje i nie ma potrzeby kontaktowania się z zaufanymi pośrednikami, ograniczając wszelkie możliwości cenzury.

Jest to główna zaleta, jaką Bitcoin ma nad złotem, ponieważ można go podzielić na jednostkę satoshi, którą można przenieść bez usług powierniczych według uznania użytkowników poprzez wyeliminowanie zaufania.

Prywatność ma również głęboki wpływ na łagodzenie przymusu kontroli. Cypherpunks reklamowali kryptografię jako ostatni legalny sposób zachowania prywatności w erze cyfrowej, a niesamowite wykorzystanie kryptograficznych prymitywów przez Bitcoin jest świadectwem chęci wielu osób do przeprowadzania prywatnych transakcji i wolnych od zewnętrznej kontroli.

Wniosek

Chociaż prywatność Bitcoin nie jest doskonała, stale się rozwija, a społeczność wykazuje silne preferencje, aby stale ulepszać swoje właściwości chroniące prywatność.

Co być może najważniejsze, solidne pieniądze stanowią podstawę osobistej suwerenności, która eliminuje potrzebę polegania na politykach, które mają wpływ na wartość pozostającą poza kontrolą jednostek.

Zamiast polegać na centralnie kierowanych i kapryśnych projektach, użytkownicy Bitcoin zachowują to, co ich należy, są wolni od niewłaściwego wpływu innych i podlegają jedynie organicznym mechanizmom wolnego rynku.

Solidne pieniądze ewoluowały w historii. Postrzeganie rozporządzenia wydanego przez rząd jako ostatecznego przeznaczenia tego, co stanowi wartość, oznacza zignorowanie dynamicznej natury technologii i chęci ludzi do ochrony podstawowych zasad, w które głęboko wierzą..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map