Czym są kontrakty terminowe na Bitcoin? Kompletny przewodnik dla początkujących

Czym są kontrakty terminowe na Bitcoin?

Ponieważ spekulacje na temat wytycznych regulacyjnych i inwestycji instytucjonalnych w kryptowaluty wciąż się rozwijają, nadążanie za wszystkimi zmianami może być trudne.

Jednak kontrakty terminowe na Bitcoin są dostępne od końca 2017 roku i są coraz częściej dostępne na giełdach regulowanych. Mogą również potencjalnie wpłynąć na decyzje regulacyjne dotyczące dalszych instrumentów finansowych dla Bitcoin, takich jak Fundusze ETF.

Inwestorom, którzy chcą spekulować ceną Bitcoin bez konieczności bezpośredniego posiadania, kontrakty terminowe na Bitcoin zapewniają realne, regulowane środki, aby to zrobić skutecznie. Co więcej, kontrakty futures mogą pomóc w zabezpieczeniu się przed ryzykiem przed zmiennymi wahaniami cen Bitcoina.

Czym są kontrakty futures?

Finansowe kontrakty futures to kontrakty, które określają kupno lub sprzedaż instrumentu bazowego po określonej z góry cenie w konkretnym dniu w przyszłości. Kontrahenci są zobowiązani do spełnienia warunków kontraktu po wygaśnięciu, kupując lub sprzedając składnik aktywów po cenie po wygaśnięciu kontraktu.

Strony mogą zajmować dwie pozycje w kontrakcie futures; długi czy krótki. Długie oznacza, że ​​strona zgadza się kupić instrument bazowy w przyszłości po określonej cenie, podczas gdy krótkie oznacza, że ​​strona zgadza się sprzedać aktywa bazowe po określonej cenie po wygaśnięciu kontraktu w przyszłości.

Kontrakty futures są przedmiotem obrotu na giełdach regulowanych i są regulowane przez Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Są regularnie używane w dwóch celach:

 1. Spekulacje na zmianach cen aktywów bazowych.
 2. Ryzyko zabezpieczające.

W pierwszym przypadku strona może kupić kontrakt futures na towar – np. Ropę – jeśli przewiduje, że cena ropy wzrośnie do dnia wygaśnięcia kontraktu.

 • Na przykład, jeśli ropa naftowa kosztuje 50 USD za baryłkę w momencie inicjowania umowy, a kupujący oczekuje, że cena wzrośnie przed wygaśnięciem umowy, może skorzystać na różnicy w cenie – jeśli cena aktywów wzrośnie – poprzez rozliczenie gotówkowe lub może później sprzedać kontrakt na rynku spot po wyższej cenie.
 • Tak więc, jeśli strona A kupi kontrakt futures na dwie baryłki ropy po 50 USD za baryłkę, a do czasu wygaśnięcia umowy cena wzrośnie do 80 USD za baryłkę, wówczas strona A może osiągnąć zysk w wysokości 60 USD z 30 USD różnicy w cenie za baryłkę. beczka.

Kontrakty futures nie są jednak ograniczone do towarów. Mogą być również wykorzystywane jako narzędzie do spekulacji ceną aktywów finansowych.

W drugim przypadku kontrakty futures są wykorzystywane jako zabezpieczenie przed niekorzystnymi zmianami cen, które mogłyby wpłynąć na jednostkę, która aktywnie wykorzystuje lub produkuje bazowy składnik aktywów w kontrakcie.

W ten sposób strona może zapewnić bardziej stabilne wyniki finansowe swojej działalności po bieżącej cenie, zamiast ponosić straty z powodu niekorzystnych ruchów cen.

 • Na przykład, jeśli obecna cena ropy wynosi 50 USD za baryłkę, przedsiębiorstwo żeglugowe, które spodziewa się wzrostu ceny ropy, może kupić kontrakt futures na 10 baryłek po 50 USD za baryłkę.
 • Ich umowa byłaby wtedy warta 500 dolarów.
 • Po wygaśnięciu kontraktu, jeśli cena baryłki ropy wzrosła do 60 USD, firma zaoszczędziła 100 USD, zapewniając użyteczny mechanizm zmniejszania ekspozycji na zmiany cen ropy.

Kontrakty futures często prowadzą do mniej zmiennej ceny instrumentu bazowego w perspektywie długoterminowej, zwłaszcza jeśli rynek kontraktów terminowych na dany składnik aktywów jest wysoce płynny.

Czym są kontrakty terminowe na Bitcoin?

Kontrakty terminowe na Bitcoin to kontrakty futures, które spekulują ceną Bitcoin bez konieczności posiadania przez uczestników bitcoinów.

Nadchodzące platformy handlu futures, takie jak Bakkt, oferują fizyczną dostawę aktywów bazowych dla kontraktów, ale nadal pozostaje pod ich opieką, a nie strona kupująca musi bezpośrednio kupować i sprzedawać Bitcoin na giełdach kryptowalut i przechowywać go we własnym portfelu.

Bakkt

Podmioty, które uczestniczą w kontraktach terminowych na Bitcoin, zasadniczo stawiają na cenę Bitcoin w określonym czasie. Kontrakty terminowe na Bitcoin działają w taki sam sposób, jak każdy kontrakt futures na tradycyjne aktywa finansowe.

Inwestorzy mogą albo zająć pozycję długą na Bitcoinie – spodziewając się wzrostu ceny – albo skrócić ją, ograniczając potencjalne straty, jeśli faktycznie posiadają trochę Bitcoinów.

 • Na przykład, jeśli Bob posiada 10 bitcoinów po 5000 USD i spodziewa się spadku ceny Bitcoin, może sprzedać (skrócić) kontrakt futures po aktualnej cenie 5000 USD.
 • Jeśli cena spadnie do 4000 USD w pobliżu wygaśnięcia kontraktu, wówczas może on odkupić kontrakty terminowe (długo), co oznacza, że ​​zabezpieczył 10 000 USD na swojej inwestycji, sprzedając swój kontrakt po cenie wyższej niż przy zakupie za 4000 USD.

Kontrakty terminowe na Bitcoin zapewniają inwestorom kilka korzyści.

 • Po pierwsze, są one przedmiotem obrotu na giełdach regulowanych, dzięki czemu proces jest o wiele bardziej znany i wygodniejszy dla inwestorów głównych i instytucjonalnych, którzy mogą nie chcieć zajmować się bezpośrednio giełdami kryptowalut.
 • Po drugie, kontrakty pozwalają na spekulacje ceną bazową aktywów bez konieczności przechodzenia przez proces prawidłowego przechowywania bitcoinów, co jest wysoką barierą wejścia dla wielu osób niezaznajomionych z tym, jak działa Bitcoin..
 • Po trzecie, dzięki zapewnieniu większej ekspozycji Bitcoin inwestorom, rynek zyskuje większą płynność. Wreszcie, handel kontraktami futures może prowadzić do mniejszej zmienności ceny Bitcoin w perspektywie długoterminowej i umożliwić inwestorom ochronę przed niekorzystnymi wahaniami cen.

Instytucje są również bardziej skłonne do oferowania swoim klientom handlu kontraktami futures na Bitcoiny, ponieważ odbywa się to na regulowanej giełdzie i zmniejsza ryzyko związane z posiadaniem bitcoinów.

Platformy oferujące handel kontraktami terminowymi na Bitcoin

CBOE – jedna z największych platform handlu kontraktami futures na świecie – uruchomiła pierwsze kontrakty terminowe na Bitcoin w grudniu 2017 r., A następnie drugą platformę CME z Chicago. Od tego czasu kilka platform i głównych instytucji zasygnalizowało swoje plany uruchomienia kontraktów terminowych na Bitcoin, w tym kilka giełd kryptowalut. Niektóre z głównych platform, na których można handlować kontraktami futures na Bitcoiny, obejmują:

 • CBOE – Jedna z największych giełd futures na świecie. Najpierw uruchomimy handel kontraktami futures na Bitcoin.
 • Chicago Mercantile Exchange Group (CME) – giełda instrumentów pochodnych i kontraktów terminowych z siedzibą w Chicago. Niedawno ogłosił że handel kontraktami terminowymi Bitcoin wzrósł o 119 procent w całym 2018 roku na ich platformie.
 • BitMEX – Jedna z największych giełd kryptowalut. Oferuje handel kontraktami terminowymi na Bitcoin (niedostępny dla obywateli USA).
 • TD Ameritrade – Jedna z największych firm brokerskich na świecie. Niedawno rozpoczęto handel kontraktami futures na Bitcoin.
 • OKEx – platforma handlowa kryptowalutami z siedzibą w Hongkongu, oferująca kontrakty terminowe na Bitcoin – niedostępna dla obywateli USA.
 • Nasdaq – druga co do wielkości giełda papierów wartościowych (pod względem kapitalizacji rynkowej) na świecie. Planowanie o uruchomieniu handlu kontraktami terminowymi na Bitcoin na początku 2019 roku.
 • Bakkt – platforma do handlu kontraktami terminowymi na Bitcoin i przechowywania, wspierana przez Intercontinental Exchange (ICE), która jest właścicielem NYSE.

Rola Bitcoin Futures w dalszym postępie regulacyjnym

Kontrakty terminowe na bitcoiny były pierwszym poważnym rozwojem instytucjonalnym dotyczącym oferowania handlu bitcoinami na giełdach regulowanych. Od tego czasu pojawiły się liczne zmiany dotyczące statusu Bitcoin jako aktywa, a także potencjalnej oferty funduszy ETF Bitcoin.

W szczególności SEC odmówiono już kilka aplikacji dla ETF-ów Bitcoin, powołując się na to, że rynki kontraktów terminowych na Bitcoin nie są wystarczająco dojrzałe lub płynne, aby obsługiwać ETF Bitcoin. Ponadto SEC ostatnio przełożone decyzja dotycząca jednej z wiodących propozycji ETF – od VanEck & SolidX – do lutego.

Handel kontraktami terminowymi na Bitcoin oferuje inwestorom kilka korzyści i powinien nadal rosnąć, ponieważ legitymacja Bitcoin jako aktywa finansowego zyskuje większe wsparcie zarówno ze strony organów regulacyjnych, jak i inwestorów.

Kilka platform oferuje już handel kontraktami futures na starszą kryptowalutę, a uruchomienie Bakkt jest postrzegane jako znaczący krok naprzód w handlu kontraktami terminowymi Bitcoin wśród inwestorów instytucjonalnych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map