Mapowanie wzrostu Bitcoin w Ethereum: rozważania i najlepsze projekty

Ethereum vs Bitcoin

W zeszłym tygodniu pisałem o tym, czy postęp w projektach tokenów ERC20 bitcoin był dobry zarówno dla Bitcoina, jak i Ethereum, czy głównie tylko dla Ethereum. Na razie to otwarte pytanie.

Jasne jest jednak to, że rozwijający się sektor bitcoinów tokenizowanych Ethereum już dołącza do szeregu stablecoinów, DeFi, DAO i NFT jako najwcześniejsze i najjaśniejsze gwiazdy czołowej platformy kontraktów inteligentnych.

Wydaje się, że znaczny wzrost w przyszłości wydaje się prawie pewny, ponieważ znaczący wzrost ma miejsce tu i teraz: w ostatnich miesiącach liczba działań związanych z tokenizowanymi bitcoinami eksplodowała. W związku z tym nowe implikacje i nowe projekty wysuwają się na pierwszy plan w kryptoekonomii.

Ethereum: jak dotąd najlepsze rozwiązanie do skalowania Bitcoina?

Lightning Network to protokół skalowania drugiej warstwy, który został zaproponowany jako wiodące rozwiązanie skalujące dla Bitcoin. System pomaga wyprowadzić transakcje BTC poza łańcuch, aby zmniejszyć zatory w łańcuchu bloków Bitcoin..

Zaletą Lightninga jest więc to, że może działać bezpośrednio z bitcoinem. Jednak po kilku latach rozwoju system nadal ma nietrywialne wady UX. System nie jest wyłączony ani wyłączony, daleko od niego, ale więcej niż kilka osób uważa, że ​​powinien być dalej niż obecnie.

Z drugiej strony scena skalowania Ethereum zaczyna się nagrzewać. Niedawny postęp w rozwiązaniach optymistycznego pakietu zbiorczego warstwy drugiej (ORU) to duży krok w kierunku skalowania Ethereum 1.0. W ciągu kilku tygodni rozpoczyna się pierwsza faza Ethereum 2.0. To postawi Ethereum na bezpośredniej drodze do shardingu, potężnej techniki skalowania, w nadchodzących latach.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Ethereum w obecnym stanie może już obsługiwać szybsze i tańsze transakcje niż Bitcoin. Wraz z pojawieniem się tokenów bitcoin ERC20 na Ethereum, panująca platforma inteligentnych kontraktów stała się już czymś w rodzaju rozwiązania do skalowania de facto dla BTC.

Ta dynamika będzie rosła tylko wtedy, gdy Ethereum nadal dojrzewa zgodnie z planem rozwoju, a rzeczy takie jak ORU naprawdę zaczynają się mnożyć. To wszystko sprawi, że BTC będzie jeszcze łatwiejsze do wydawania i używania, dlatego tokenizowany bitcoin jest tak interesujący..

Przenoszenie BTC do DeFi

Poza tym, że bitcoin jest łatwiejszy w użyciu, tokenizowany BTC może być również używany na wiele różnych produktywnych sposobów w rosnącym zdecentralizowanym finansach Ethereum lub w ekosystemie DeFi.

Na przykład w zeszłym tygodniu w kryptoekonomii obchodzono Dzień Pizzy Bitcoin na cześć dewelopera Laszlo Hanyecza, który kupił dwie pizze za 10 000 BTC w 2010 roku. Oczywiście, Hanyecz dokonał zakupu wyraźnie, aby pomóc w uruchomieniu rynku bitcoinów, ale ten ruch również minął niesława, ponieważ suma BTC byłaby dziś warta prawie 100 milionów dolarów.

Jeśli w tamtym czasie istniało coś w rodzaju wiodącej platformy pożyczkowej DeFi MakerDAO, Hanyecz mógłby zabezpieczyć bitcoin ERC20, aby zaciągnąć automatyczną pożyczkę denominowaną w stablecoinie Dai firmy Maker o ustalonej wartości dolara. W ten sposób deweloper mógł zapłacić za pizzę Dai, aby zachować 100% ekspozycji na potencjalny przyszły wzrost ceny bitcoinów.

To tylko jeden przykład, ale przez te wszystkie lata później wielu bitcoinerów uważa, że ​​cena BTC wciąż ma duży wzrost do przodu i prawdopodobnie niektórzy z tych ludzi nie mieliby nic przeciwko temu, by móc wydać pieniądze w zamian za posiadane bitcoiny bez utraty długoterminowej ceny BTC zyski. Oto, co platformy DeFi, takie jak MakerDAO i Compound, mogą teraz zrobić dla użytkowników.

Inne możliwości są bogate w tokenizowanych użytkowników bitcoinów w DeFi, takich jak zarabianie jako dostawca płynności na Uniswap lub na innych zdecentralizowanych giełdach.

Zrozumienie różnorodności

Tokeny bitcoin ERC20 zaczynają odbijać się w lewo iw prawo, a ich liczba niewątpliwie jest coraz większa, ponieważ sektor wciąż raczkuje. Wysiłki, które widzieliśmy do tej pory, przybrały różne kształty i rozmiary.

Najważniejszą kwestią jest tutaj myślenie o bitcoinach ERC20 jako istniejących w różnych miejscach w spektrum zaufania.

Niektóre projekty, takie jak WBTC, opierają się na osobach trzecich i dlatego są bardziej scentralizowane. Z drugiej strony, inne projekty, takie jak tBTC, mają w praktyce być pozbawione zaufania. Szybko przyjrzyjmy się niektórym z najlepszych pretendentów z obu stron tego spektrum.

WBTC

WBTC dla „Wrapped Bitcoin” to tokenizowany bitcoin, w którym podstawowe rezerwy bitcoinów projektu są przechowywane przez wiodącą firmę kryptowalutową BitGo.

WBTC jest już od jakiegoś czasu w dziczy, więc każdy może wybrać zdecentralizowane giełdy, takie jak Uniswap, zamiast tworzyć własne. Jednak w ostatnich dniach pojawiło się kilka naprawdę dużych mennic WBTC, z których niektóre trafiły prosto do Maker Vaults.

Rzeczywiście, społeczność MakerDAO głosowała w WBTC jako zatwierdzony rodzaj zabezpieczenia pożyczek Dai na początku tego miesiąca. Od tamtej pory też sprawy potoczyły się szybko. Z wyjątkiem eteru (ETH), jest teraz więcej Dai wspierane przez WBTC niż jakakolwiek inna kryptowaluta (inne rodzaje zabezpieczeń obsługujących Dai obejmują obecnie USDC i Basic Attention Token).

tBTC

tBTC został zbudowany przez zespół Keep Network jako nieufny tokenizowany projekt bitcoin. Oznacza to, że użytkownicy mogą tworzyć własne tBTC bez konieczności przechodzenia przez scentralizowaną stronę trzecią, taką jak depozytariusz kryptowalut.

tBTC trafił do sieci Ethereum na początku tego miesiąca i działał tylko przez kilka dni, zanim wykryto błąd w procesie wykupu tokena. Keep wdrożył awaryjną pauzę i od tego czasu opracował poprawkę i zwrot dla tBTC.

Na szczęście odcinek pojawił się na tyle wcześnie w okresie trwania projektu, że nadal można go w pełni zaktualizować stąd. Oczywiście nie spałbym na talencie stojącym za projektem.

sBTC

sBTC to syntetyczna wersja bitcoina stworzona przez zdecentralizowaną platformę aktywów syntetycznych Synthetix.

Ten konkretny bitcoin ERC20 jest wspierany przez natywny token SNX firmy Snythetix, który jest używany jako zabezpieczenie przy emisji aktywów syntetycznych za pośrednictwem Synthetix. W tym sensie sBTC nie jest bezpośrednio wspierany przez rezerwy bitcoinów, ale istnieje jako syntezator obsługiwany przez system Synthetix.

Warto zauważyć, że Synthetix jest obecnie jednym z 3 najlepszych projektów DeFi na Ethereum, więc sBTC jest z pewnością kolejną dużą tokenizowaną ofertą bitcoinów, którą warto śledzić.

renBTC

renBTC to tokenizowany bitcoin w ramach projektu Ren, zespołu tworzącego RenVM.

Krótko mówiąc, RenVM może być używany do bez zaufania bicia aktywów, takich jak bitcoin, jako tokeny ERC-20 na zasadzie 1: 1 na Ethereum. renBTC to wczesna demonstracja tego, co może zrobić RenVM, a także można ją wymienić w dowolnym momencie. Podobnie jak tBTC, ten może stać się znacznie większy w przyszłości ze względu na zdecentralizowaną strukturę.

BTC++

BTC ++ to tokenizowana oferta bitcoinów od nowej grupy PieDAO, która śledzi wiele tokenów bitcoin ERC20 w celu ograniczenia ryzyka.

W tym celu portfel BTC ++ jest obecnie ważony w następujący sposób: 25% w WBTC, 25% w sBTC, 25% w pBTC projektu Provable i 25% w imBTC Tokelon. W związku z tym jest to projekt, którego sektor tokenizowanych bitcoinów jeszcze nie widział i który prawdopodobnie zostanie emulowany przez inne projekty w przyszłości.

Patrz na przestrzeń

Wydaje się, że bitcoiny ERC20 staną się znacznie bardziej popularne w nadchodzących latach. Jeśli tak się stanie, wymienione powyżej projekty mogą okazać się jednymi z największych wczesnych zwycięzców w ekosystemie.

Na razie pozostają również duże powiązane pytania, takie jak to, czy Ethereum jest najbardziej obiecującą technologią skalowania Bitcoina, czy też bitcoin ERC20 jest mutemistyczny, czy też jest po prostu dobry dla Ethereum. Czas pokaże, ale intryga trwa.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map