Przewodnik Chainlink

Wygląda na to, że ekosystem zdecentralizowanych finansów (DeFi) nie może złapać przerwy, widząc usterki za usterkami za usterkami.

Trend ten utrzymywał się w piątek, kiedy Chainlink, znaczący projekt DeFi skoncentrowany na Ethereum, który próbuje połączyć aplikacje blockchain z danymi i płatnościami poza łańcuchem, napotkał błąd w jednym ze swoich kanałów cenowych, pozwalając użytkownikom zarobić dziesiątki tysięcy dolarów zysków, których inaczej by nie otrzymali, gdyby usterka nie miała miejsca.

Chainlink cierpi z powodu „anomalii cenowej”, użytkownicy Ethereum uciekają z tysiącami 

Jednym z głównych problemów związanych obecnie z aplikacjami opartymi na łańcuchu bloków jest to, że nie mogą one natywnie wykorzystywać danych online jako danych wejściowych.

Enter Chainlink, projekt mający na celu umożliwienie inteligentnych kontraktów – polegających na umożliwieniu wykonywania „odpornych na manipulacje umów cyfrowych, które są uważane za wysoce bezpieczne i wysoce niezawodne” – aby obejmowały równie bezpieczne „wejścia i wyjścia”. Robi to działając jako pomost, stąd „ogniwo” w „Chainlink”.

Niestety most nie jest jeszcze doskonały.

W piątek użytkownik Twittera przechodził przez „JuanSnow”, który najwyraźniej głównie komentował DeFi i Chainlink, opublikował poniższy tweet.

Pokazał w nim, że wystąpił błąd w pliku danych Chainlink z ceną srebra do USD (XAG / USD). Przez krótki czas, około siedmiu godzin, pasza zarejestrowała cenę uncji srebra ~ 1600 USD, kilkadziesiąt razy wyższą niż faktyczny kurs rynkowy 18 USD..

Kanał cenowy XAG / USD Chainlink był nieprawidłowy przez ponad 6 godzin wczoraj. Ktoś zarobił 6,8 tys. $ Zysku z powodu tego błędu. https://t.co/yP9Kr6iEr2

@ogniwo łańcucha @synthetix_io#Ogniwo łańcucha #POŁĄCZYĆ #Synthetix #SNX pic.twitter.com/N6VkCb03TF

– JuanSnow (@JonSnowisLink) 21 lutego 2020 r

Według analizy JuanSnow, użytkownikom udało się w tym okresie zarobić około 37 000 USD, najwyraźniej wykorzystując rozbieżność cenową do kupowania i sprzedawania cyfrowej reprezentacji srebra na Synthetixie, który prawdopodobnie korzysta z cen srebra z Chainlink.

Na szczęście problem ostatecznie ustąpił i Chainlink napisał plik krótki post na blogu co dokładnie się stało.

Zespół najpierw stwierdził, że choć pozornie był to duży błąd, nie był on na dużą skalę:

Działaliśmy szybko, a para cen została zaktualizowana, aby nadawać prawidłowe informacje. Ta anomalia cenowa spowodowała kilka minut przestoju dla pojedynczego użytkownika, którego dotyczy ta para cen, i wpłynęła na mniej niż czterdzieści tysięcy dolarów.

W poście wyjaśniono, że nastąpił błąd ludzki, w wyniku którego operatorzy węzłów obsługujący wyrocznie XAG / USD niepoprawnie żądali ceny złota zamiast srebra, tworząc rozbieżność:

 Kontrakt XAG-USD został zaktualizowany przez wysoce redundantną architekturę 7 różnych dostawców agregacji danych, o które pytało 9 niezależnych zespołów operatorów węzłów. Błąd ludzki wystąpił podczas próby ulepszenia sieci XAG / USD… [oni] nieprawidłowo zażądali [ed] ceny złota (XAU) zamiast ceny srebra (XAG).

Chainlink zapewnił, że nie jest to problem z samą technologią Oracle, a następnie dodał, że rozwiąże ten problem poprzez „przyspieszenie wzrostu liczby sygnatariuszy z wieloma podpisami w celu wydania nowych funkcji i aktualizacji sieci Oracle”.

Najnowsze wydanie Ethereum DeFi

Jak wspomniano wcześniej, jest to ostatnia kontrowersja w ekosystemie DeFi opartym na Ethereum.

W zeszłym tygodniu zdecentralizowany protokół finansowy Ethereum bZx padł ofiarą dwóch „ataków”. Te dwa ataki nie były dokładnie takie same, ale istota obu z nich jest następująca:

  • Użytkownik zaciągnął „pożyczkę błyskawiczną” na dużą kwotę ETH od bZx. Pożyczka błyskawiczna to sytuacja, w której użytkownik pożycza i zwraca pożyczony kapitał w ramach tej samej transakcji.
  • ETH został wykorzystany do zakupu innego zasobu opartego na Ethereum.
  • Użytkownik zastosował manipulację, aby zmienić sposób, w jaki inne protokoły widzą cenę wspomnianego zasobu opartego na Ethereum, umożliwiając osiągnięcie zysków dzięki wyroczni rejestrującej fałszywe ceny rynkowe.

W wyniku ataków członkowie ekosystemu DeFi stracili odpowiednio 300 000 USD i około 650 000 USD, co daje łącznie prawie 1 milion USD.

Niektórzy wybitni komentatorzy branżowi, w tym Charlie Lee z Litecoina, podkreślili, jak sytuacje takie jak ta dowodzą, że DeFi nie jest jeszcze gotowe na przyjęcie do głównego nurtu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me