Bitcoin, kryptowaluta i podatki: co musisz wiedzieć

Bitcoin & amp; Podatki kryptograficzne

O ile nie mieszkasz na Malcie lub w Portoryko lub w innym podobnym kraju, w którym zyski z kryptowalut nie są obecnie opodatkowane, wkrótce będziesz próbował dowiedzieć się, jak prawidłowo rozliczać swoje bitcoiny lub inne kryptowaluty przed nadchodzącym sezonem podatkowym i poza.

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie panuje niejednoznaczność, ponieważ opodatkowanie kryptowalut jest w dużym stopniu pracą w toku dla organów ustawodawczych na całym świecie. Niemniej jednak, jako obecni użytkownicy kryptowalut, musimy zmagać się z prawami naszych krajów w obecnym stanie, abyśmy nie popełnili przestępstw podatkowych i nie spowodowali poważnych bólów głowy w przyszłości.

Bitcoin & amp; Podatki kryptograficzne

Zatem dzisiaj będziemy rozkładać modele opodatkowania stosowane do kryptowalut w niektórych z najbardziej wpływowych krajów świata, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć obecne międzynarodowe spektrum regulacyjne.

Uwaga: ten artykuł ma służyć jako ogólny przewodnik po modelach opodatkowania kryptowalut na całym świecie i nie zastępuje profesjonalnej porady. Zalecamy rozmowę z księgowym, który zna się na opodatkowaniu kryptowalut w Twojej jurysdykcji.

Trzy główne modele opodatkowania

Większość krajów sprawia, że ​​ich użytkownicy kryptograficzni podlegają jednej z trzech podstawowych kategorii podatkowych:

  • Podatek dochodowy
  • Podatek od osób prawnych
  • Podatek od zysków kapitałowych

Podatek dochodowy dotyczy wszystkich niezarejestrowanych podmiotów, które otrzymują jako dochód Bitcoin lub inne kryptowaluty.

Podatek od osób prawnych ma zastosowanie do operacji na poziomie przedsiębiorstwa, które są duże i odpowiednio obsługują ogromne ilości kryptowalut. Pomyśl na przykład o firmie wydobywającej chmurę, takiej jak Genesis Mining.

Podatek od zysków kapitałowych dotyczy handlowców, którzy zainwestowali w kryptowaluty spekulacyjnie w wyraźnym celu osiągnięcia zysków. Większość krajów dzieli podatki od zysków kapitałowych na kategorie zysków krótkoterminowych i długoterminowych w zależności od różnych kryteriów.

Powiedz mi więcej o zyskach kapitałowych

Zdecydowana większość właścicieli i handlowców kryptowalut będzie musiała płacić podatek od zysków kapitałowych od wszelkich zysków z ich zasobów kryptograficznych. Chociaż przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut są wciąż na wczesnym etapie, większość krajów ma dojrzałe systemy opodatkowania zysków kapitałowych.

Obliczanie podstawy kosztowej dla handlu akcjami jest nieco prostsze niż zajmowanie się „podstawą kosztową” dla kryptowalut. Chociaż kryptowaluty są uważane za coś w rodzaju towaru dla celów podatkowych, są bardzo podobne do waluty. Oznacza to, że gdy jedna kryptowaluta jest wymieniana na inną, podstawę kosztów dla obu kryptowalut należy ustalić w walucie opodatkowania.

Na przykład, jeśli handlujesz BTC na ETH, wartość obu walut w momencie transakcji w stosunku do dolara amerykańskiego (dla podatników amerykańskich) będzie stanowić podstawę kosztu transakcji.

Jeśli BTC = 4000 USD i ETH = 140 USD, zakup jednego ETH ustaliłby podstawę kosztów w wysokości 140 USD. Wartość ta byłaby ważna do odnotowania, ponieważ BTC, którym handlowałeś, podlegałby opodatkowaniu, gdybyś kupił go za mniej niż sprzedałeś. Jeśli i kiedy zdecydujesz się na handel ETH, który kosztuje 140 USD, ta kwota w dolarach będzie podstawą do naliczenia podatku od zysków kapitałowych.

Kiedy wymieniasz swoje kryptowaluty na fiat (lub odwrotnie), sytuacja jest łatwiejsza. Ponieważ handlujesz kryptowalutami przeciwko fiat, podstawa kosztów zostanie obliczona w tej samej walucie, w której płacisz podatki.

Wniosek z tego wszystkiego jest taki, że prowadzenie dokładnych zapisów transakcji jest niezwykle ważne.

Pod pewnymi względami może być łatwiej wprowadzać się i wychodzić z prawa fiat lub jego odpowiednika do celów podatkowych. Ustalenie podstawy kosztów między dwoma kryptowalutami nie jest proste, a daty transakcji są niezwykle ważne dla opodatkowania.

Stablecoiny mogą być dobrym zastępstwem dla celów podatkowych (przynajmniej dla podatników z USA), ponieważ większość z nich jest stabilna w stosunku do dolara amerykańskiego.

Co to jest zdarzenie podlegające opodatkowaniu?

Ogólnie rzecz biorąc, najczęstszym zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu będzie sprzedaż kryptowalut z zyskiem. W niektórych przypadkach transfery kryptowalut będą również stanowić zdarzenie podlegające opodatkowaniu, ale różni się to w zależności od kraju. Jeśli stracisz pieniądze na transakcji kryptograficznej, możesz odpisać ją od podatków, w zależności od miejsca zamieszkania i kilku innych czynników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób podatki mogą mieć zastosowanie do twojego handlu kryptowalutami lub inwestycji, dobrym pomysłem jest porozmawianie z doradcą podatkowym, który ma pewną wiedzę na temat kryptowalut. Większość krajów nakłada surowe kary za niepłacenie podatków, więc jeśli jesteś winien rządowi pieniądze, zasięgnij porady, zanim będziesz im winien jeszcze więcej!

Przejdźmy teraz do konkretnych krajowych podejść do opodatkowania.

Ameryka północna

IRS po raz pierwszy wydał wytyczne dotyczące kryptowalut w 2014 r., Ale egzekwowanie prawa do wielkiego rajdu kryptowalut w 2017 r. Było luźne. Inne kraje Ameryki Północnej miały podobne podejście do opodatkowania kryptowalut, ale teraz wydaje się, że organy podatkowe doskonale zdają sobie sprawę z pieniędzy znajdujących się w przestrzeni kryptowalut.

IRS Blockchain

USA

W Stanach Zjednoczonych Internal Revenue Service (IRS) traktuje kryptowaluty jako „własność”.

W sensie prawnym oznacza to zatem, że Twoje inwestycje w kryptowaluty będą podlegać rozszerzeniu podatek od zysków kapitałowych– albo krótkoterminowa stopa zysku kapitałowego, albo długoterminowa stopa zysku kapitałowego, w zależności od tego, jak długo trzymałeś krypto przed osiągnięciem zysku.

Jeśli spieniężysz swoją kryptowalutę w ciągu jednego roku od zakupu, zostaniesz uderzony bardziej stromym krótkoterminowym podatkiem od zysków kapitałowych. Te krótkoterminowe stawki są zazwyczaj takie same, jak Twoja standardowa stawka podatkowa, więc jeśli jesteś opodatkowany w wysokości 25%, to również Twoje krótkoterminowe zyski będą opodatkowane według tej samej stawki.

Użytkownicy z USA, którzy spieniężyli swoje kryptowaluty po roku ich posiadania, będą musieli zmagać się z długoterminowymi stawkami podatku od zysków kapitałowych w wysokości 0%, 15% i 20% w zależności od ich przedziału podatkowego.

A ustawa o uczciwości kryptowalut w opodatkowaniu (CFTA) jest obecnie przedmiotem debaty w Kongresie USA; zwolni to wszystkie transakcje kryptograficzne poniżej 600 USD z podatku.

Odbyła się debata na temat tego, czy transakcje Crypto na Crypto będą traktowane jako „podobne”, co oznacza, że ​​nie będzie od nich należny podatek. To ma teraz zostało wyjaśnione i podatek jest należny, więc będziesz musiał prowadzić ewidencję wszelkich zawieranych transakcji i odpowiednio płacić podatek.

Firma o nazwie CryptoTaxPrep oferuje pełną usługę podatkową dotyczącą kryptowalut, która kosztuje 750 USD za stanowe i federalne zeznanie podatkowe.

Kanada

Na rok 2013 pismo interpretacyjne, Kanadyjska Agencja Podatkowa (CRA) zadeklarowała, że ​​kryptowaluty są „towarami” w świetle prawa kanadyjskiego – podobnie jak srebro czy gaz ziemny. Oznacza to, że w tym przypadku Twoje kryptowaluty zostaną opodatkowane jako dochód z działalności gospodarczej lub jako zysk kapitałowy (lub odpowiednio strata biznesowa i strata kapitałowa).

Kanada nakłada 50% podatek od zysków kapitałowych, który miałby zastosowanie do wszelkich transakcji kryptograficznych. Podatek ten miałby zastosowanie tylko do inwestorów typu „kup i trzymaj”. Urzędy podatkowe Kanady mogą uważać handlowców o dużym wolumenie za działalność gospodarczą i musieliby odpowiednio rozliczać swoje podatki.

Większość działań opartych na kryptografii nie jest objęta podatkiem VAT w Kanadzie, chyba że są wykorzystywane do płacenia za towary i usługi.

Meksyk

Rząd meksykański ma otwarte, zliberalizowane podejście prawne do Bitcoina. Krajowe ramy regulacyjne nie są jeszcze sfinalizowane, ale ustawodawstwo krajowe tak aktywne projektowanie nowych środków.

Wielka Brytania / Europa

Pomimo faktu, że UE ma wysoki poziom integracji finansowej, każdy kraj członkowski ma inny kod podatkowy. Zdecydowana większość UE stanęła po stronie Stanów Zjednoczonych i uważa kryptowaluty bardziej za towar lub akcje niż walutę.

UK

Brytyjski rząd zniósł podatek VAT od Bitcoin w 2014 r. Obecnie większość transakcji kryptowalutowych jest zwolnionych z podatku VAT w kraju.

Co więcej, Ministerstwo Skarbu HM uważa BTC i inne kryptowaluty za „aktywa”, a nie legalne waluty. To upoważnia taką kryptowalutę do opodatkowania podatkiem dochodowym lub zyskami kapitałowymi, w zależności od okoliczności (na przykład jeśli jesteś przedsiębiorcą, zapłacisz podatek dochodowy w porównaniu z zyskami kapitałowymi dla zwykłych inwestorów).

Górnictwo w ramach biznesu będzie musiało płacić podatek od osób prawnych według standardowej stawki 20%.

Jeśli jesteś osobą fizyczną, zapłacisz podatek od zysków kapitałowych od wszelkich zysków, które uzyskasz z inwestycji w kryptowaluty. Należy zauważyć że każda osoba ma zasiłek w wysokości 11 300 GBP rocznie, która jest wolna od podatku.

Możesz również „podarować” część swojej inwestycji w kryptowaluty współmałżonkowi, który również będzie miał dodatek w wysokości 11 300 GBP. Jeśli odpowiednio zaplanujesz wypłatę i zrobisz to w kwietniu (początek / koniec nowego roku podatkowego), możesz wypłacić 11 330 £ 5 kwietnia i 11 300 £ 6 kwietnia, co oznacza, że ​​przypadają one na oddzielne lata podatkowe. Możesz podwoić tę kwotę, jeśli jesteś żonaty, co oznacza, że ​​możesz wypłacić 45 200 GBP bez konieczności płacenia podatku.

Podobnie jak w USA, wszelkie transakcje kryptograficzne na kryptowaluty, które wykonujesz, będą opodatkowane:

Definicja utylizacji jest opisana powyżej i wielu z was zauważyło problem, jaki powoduje. Ponieważ BTC jest punktem wejścia do większości Altcoinów, musisz najpierw kupić BTC, a następnie przenieść je na giełdę, a następnie wymienić na Altcoin.

Przy czasach transakcji i zmienności BTC, wartość ta mogłaby szybko wzrosnąć lub spaść, gdy wymieniasz BTC na Altcoin, „pozbywasz się” BTC i generujesz zysk kapitałowy lub stratę kapitałową.

Jeśli kupujesz i sprzedajesz duże ilości Altcoinów, może to stanowić problem, będziesz musiał utworzyć arkusz kalkulacyjny z datami i wartościami FIAT zakupów i sprzedaży Altcoinów. Każda oddzielna sprzedaż Kryptowaluty będzie musiała zostać zamieniona na FIAT w momencie zbycia.

Widzieć ten doskonały przewodnik po więcej informacji.

Belgia

Belgia opodatkowuje inwestycje dokonywane przez osoby fizyczne, które są postrzegane jako „z natury spekulacyjne”, na 33% plus lokalne dopłaty.

Jeśli inwestycja nie ma charakteru spekulacyjnego i nie obejmuje żadnej działalności zawodowej, zyski mogą być zwolnione z podatku, a straty nie będą podlegać odliczeniu od podatku. Ta klasyfikacja może, ale nie musi dotyczyć belgijskich posiadaczy kryptowalut, w zależności od ich działalności.

Profesjonalni inwestorzy indywidualni w Belgii będą podlegać opodatkowaniu według progresywnej skali od 25% do 50%, oprócz podatków lokalnych i składek na ubezpieczenie społeczne. Może to dotyczyć inwestorów kryptowalutowych, jeśli większość swoich dochodów czerpią z działalności inwestycyjnej.

Ministerstwo Finansów Belgii stwierdziło, że kryptowaluty są obecnie zwolnione z podatku VAT. W przeciwnym razie naród dał niewiele konkretnych wskazówek inwestorom kryptowalutowym.

Szwajcaria

Szwajcarzy oficjalnie zaklasyfikowali Bitcoin jako „walutę obcą”. Szwajcaria nakłada szwajcarski podatek od majątku na wszelkie aktywa kryptograficzne i obecnie pracuje nad bardziej kompleksowym kodem podatkowym dla powstającej klasy aktywów. Własność kryptowalut należy również zadeklarować w rocznych formularzach podatkowych. Oprócz podatku majątkowego żadne inne podatki nie mają obecnie zastosowania do szwajcarskich posiadaczy lub handlarzy kryptowalutami.

Hiszpania

W przypadku osób, które są zobowiązane do płacenia podatków w Hiszpanii, kryptowaluty przechowywane w celach inwestycyjnych są traktowane jak każdy inny składnik aktywów. Po sprzedaży z zyskiem zyski są opodatkowane. Hiszpańskie firmy muszą również płacić podatki od zysków z udziałów w kryptowalutach, a zarówno osoby fizyczne, jak i firmy muszą płacić podatki od wszelkich zysków kapitałowych uzyskanych z wydobycia.

Nie ma konkretnych wskazówek dotyczących kryptowalut i podatku VAT od hiszpańskich organów podatkowych, ale większość transakcji kryptograficznych nie jest objęta przepisami dotyczącymi podatku VAT i nie podlega podatkowi VAT.

Holandia

Minister finansów Holandii początkowo ogłosił, że holenderski rząd będzie odtąd rozważał Bitcoin i tym podobne jako „przedmioty barterowe”. Ta klasyfikacja była liberalna, dzięki czemu użytkownicy kryptowalut w kraju nie muszą licencjonować ich działalności ani spełniać jakichkolwiek przepisów dotyczących zgodności.

W związku z tym zasoby holenderskich użytkowników kryptowalut zostały opodatkowane zgodnie z odpowiednimi podstawowymi stawkami podatku dochodowego tych użytkowników.

Obecnie rząd holenderski postrzega wszelkie zyski lub straty wynikające z handlu kryptowalutami jako „działalność gospodarczą” jako zdarzenie podlegające opodatkowaniu i powinny być opodatkowane jako dochód z działalności gospodarczej. Miałoby to również zastosowanie do wszelkich operacji wydobywania kryptowalut, w przypadku gdyby firma uzyskała pieniądze ze sprzedaży tokena.

Przepisy podatkowe dla osób fizycznych w Holandii są bardziej zniuansowane. Jeśli obywatel lub rezydent Holandii posiada kryptowaluty jako aktywa, należny podatek będzie zależał od tego, czy aktywa stanowią „źródło dochodu” dla osoby fizycznej..

Kiedy kryptowaluty nie są opodatkowane na podstawie kodu „źródła dochodu”, będą prawdopodobnie opodatkowane jako oszczędności lub inwestycje według zryczałtowanej stawki. Holenderskie organy podatkowe mają dużą swobodę w opodatkowaniu kryptowalut, a wysokość podatku będzie zależała od okoliczności.

Holandia nie nakłada podatku VAT na kryptowaluty.

Niemcy

W chwili pisania tego tekstu Niemcy nie mają kompleksowego zestawu przepisów regulujących opodatkowanie kryptowalut. W zależności od okoliczności niemieckie osoby fizyczne mogą mieć swoje transakcje kryptograficzne opodatkowane jako zyski kapitałowe, dochód lub wcale.

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia jest sposób przechowywania krypt. Jeśli są przechowywane jako aktywa prywatne, nie będą należeć do tej samej kategorii podatkowej co aktywa biznesowe.

Jeśli jesteś traderem, masz wolne zyski kapitałowe do 800 euro. Gdy przekroczysz tę kwotę, będziesz musiał zapłacić 25% zryczałtowanej stawki za spekulacyjne zyski. Jeśli zarobiłeś po prostu trzymając krypto i nigdy go nie przenosząc, nie będziesz winien żadnych podatków w Niemczech.

Kiedy kryptowaluty są w posiadaniu osób fizycznych, jest prawdopodobne, że będą traktowane jako aktywa, a wszelkie zyski będą podlegały opodatkowaniu w ramach bieżącego podatku od zysków kapitałowych, jeśli zakup i sprzedaż będą miały miejsce w ciągu jednego roku. Wszelkie zyski z pożyczek będą prawdopodobnie traktowane jako dochód, ale warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby uzyskać więcej informacji.

Kiedy kryptowaluty są sprzedawane, są one postrzegane jako sprzedaż aktywów i będą opodatkowane jak każda inna klasa aktywów. Ponownie, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, kopalnie na dużą skalę są obciążone podatkami od przedsiębiorstw w Niemczech.

Niemcy nie stosują podatku VAT od kryptowalut.

Francja

Obywatele i rezydenci Francji podlegają wysokiemu podatkowi od transakcji kryptograficznych. Pojedyncze transakcje są opodatkowane według zryczałtowanej stawki 19%, a także składka na ubezpieczenie społeczne w wysokości 17,2%, co daje łączną stawkę 36,2%. To wysoka stawka do zapłaty, ale spekulanci i górnicy być może będą musieli zapłacić jeszcze więcej.

Jeśli francuskie organy podatkowe uważają, że spekulacja kryptograficzna lub wydobycie kryptowalut jest przedsięwzięciem komercyjnym, pobierane podatki mogą wynosić nawet 45%, plus wszelkie należne składki na ubezpieczenia społeczne.

W przypadku firm zyski ze spekulacji i wydobycia kryptowalut są uważane za objęte ogólnym systemem podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zysków i strat. Obecna stawka podatkowa w tym systemie wynosi 33%, ale w ciągu najbliższych kilku lat ma spaść do 25%.

Prawo podatkowe VAT od kryptowalut we Francji jest bardziej zniuansowane niż w innych krajach europejskich. We Francji podatek VAT miałby zastosowanie do górników kryptowalut jako „świadczenie usług”, a nabycie towarów lub usług za pomocą kryptowalut również podlegałoby podatkowi VAT.

Kupno lub sprzedaż kryptowalut jest zwolniona z podatku VAT we Francji, chyba że odbywa się na bieżąco i stanowi źródło dochodu komercyjnego.

Włochy

Przez długi czas nie było konkretnych wytycznych dotyczących opodatkowania krypt we Włoszech. Obecnie nadal nie ma żadnego kompleksowego kodu podatkowego dla kryptowalut w kraju, ale włoski urząd skarbowy dostarczył ogólne wytyczne dotyczące opodatkowania kryptowalut.

Włochy będą opodatkowywać to, co określają jako „spekulacyjne” działania kryptograficzne według stawki 26%. Problem polega na tym, że aby osoba mogła zostać uznana za „spekulatywną”, musi posiadać ponad 51 000 euro przez siedem kolejnych dni. W przeciwnym razie Włochy są nadal wolne od podatku dla handlowców i właścicieli kryptowalut.

Firmy i handlowcy kryptowalut podlegają podatkom handlowym we Włoszech, a transfery kryptowalut również podlegają podatkom. Te prawa prawdopodobnie nie mają zastosowania do zdecydowanej większości właścicieli kryptowalut. Jeśli masz dodatkowe pytania, porozmawiaj z doradcą podatkowym.

Wartość transakcji kryptograficznej w euro podlegałaby opodatkowaniu zgodnie z prawem włoskim, a osoba lub firma, która dokonuje sprzedaży, byłaby odpowiedzialna za pobranie podatku. Jeśli Ty lub Twoja firma sprzedajecie dużo towarów lub usług w zamian za kryptowaluty we Włoszech, to prawdopodobnie czas zacząć pobierać VAT w euro.

Szwecja

Szwedzkie przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut są mniej więcej zgodne z amerykańskimi i brytyjskimi. Jeśli kryptowaluty są sprzedawane z zyskiem, uznaje się to za zdarzenie podlegające opodatkowaniu. Jeśli kryptowaluty są przechowywane jako aktywa biznesowe, a zyski ze sprzedaży lub dochód z ich leasingu również kwalifikowałyby się jako dochód z działalności gospodarczej.

Górnicy kryptowalut w Szwecji podlegają tym samym prawom, które dotyczą innych firm, co oznacza, że ​​wszelkie sprzedawane kryptowaluty byłyby uważane za dochód z działalności. Gdyby dana osoba wydobywała kryptowaluty, podlegałaby podobnym przepisom i musiałaby płacić zyski kapitałowe, jeśli i kiedy ich wydobyte kryptowaluty zostaną sprzedane.

W większości kryptowaluty nie podlegają szwedzkim przepisom dotyczącym podatku VAT, ale jeśli kryptowaluty są używane jako prawny środek płatniczy, sprzedawca powinien pobierać podatek VAT (jak każda inna transakcja).

Rosja

Przepisy podatkowe, które mają zastosowanie do indywidualnych właścicieli kryptowalut, są na razie nieustalone. Rosja od ponad roku pracuje nad kompleksowym zestawem przepisów dotyczących kryptowalut, ale nadal nie ma jasnych wytycznych dotyczących opodatkowania.

Jednak prezydent Rosji Władimir Putin właśnie polecił rosyjskiej Dumie sporządzenie ram regulujących i opodatkowanych dużych operacji wydobywczych kryptowalut w kraju. Chce, żeby ustawa została ukończona w tym roku.

Gdy przepisy wejdą w życie publiczne, rosyjscy podatnicy prawdopodobnie będą mieli lepsze pojęcie o tym, ile byliby winni podatkom. Można bezpiecznie założyć, że firmy kryptograficzne w Rosji podlegałyby podobnym podatkom, jak każda inna firma.

Azja

Narody azjatyckie, takie jak Chiny, Japonia i Korea Południowa, były wczesnymi bastionami dla giełd kryptowalut i wydobycia. Wszystko się zmieniło, gdy Chiny zakazały używania i wydobywania kryptowalut w 2017 roku, chociaż Japonia i Korea Południowa pozostają otwarte na branżę.

Chiny

W III kwartale 2017 r. Chiny zakazały giełd kryptowalut i początkowych ofert monet (ICO) na czas nieokreślony na rynkach krajowych, co skłoniło wielu ekspertów do zastanowienia się, czy Komunistyczna Partia Chin była bliska całkowitego zakazu posiadania kryptowalut.

Przyczyny tych zakazów? Chińskie organy regulacyjne obawiają się ograniczenia możliwości prania pieniędzy za pośrednictwem kryptowalut, zanim przestrzeń kryptowalut stanie się zbyt duża i niemożliwa do zarządzania.

Per Sheng Songcheng, czołowy doradca ekonomiczny Ludowego Banku Chin:

„Ponieważ jest przedmiotem handlu anonimowego i peer to peer, Bitcoin ułatwia pranie pieniędzy i uchylanie się od płacenia podatków”.

Te chińskie zakazy prawdopodobnie nie będą trwałe, ale pozostaną, jako że chińscy administratorzy będą dalej ćwiczyć nowe ramy podatkowe.

Japonia

Czołowy japoński organ nadzorujący uważa Bitcoin za „towar”. Rząd narodowy zniósł również 8% „podatek konsumpcyjny”, który dotychczas obowiązywał w odniesieniu do kryptowalut, 1 lipca 2017 r..

Poza tym japońscy użytkownicy kryptowalut borykają się ze wszystkimi normalnymi modelami podatkowymi: podatkiem dochodowym, podatkiem od zysków kapitałowych i podatkiem od przedsiębiorstw.

Korea Południowa

Koreańskie organy regulacyjne badają obecnie szereg opcji podatkowych, w tym 1) podatek od wartości dodanej (VAT), 2) podatki od darowizn, 3) podatek dochodowy i 4) podatek od zysków kapitałowych.

Tajlandia: Bitcoin został zdelegalizowany w Tajlandii w 2013 roku, a następnie ponownie dozwolony w 2014 roku z licznymi ograniczeniami.

Poza

Większość krajów zdecydowała, że ​​kryptowaluty są aktywami najbardziej podobnymi do towaru i traktują je jako takie. Niektóre narody, na przykład Boliwia, zaciekle postrzegają kryptowaluty.

Pomysł, że kryptowaluty w jakiś sposób ułatwiają uchylanie się od opodatkowania, jest być może częściowo prawdziwy. Większość transakcji, które można obsługiwać za pośrednictwem struktur offshore, które są znacznie skuteczniejszym sposobem na uniknięcie podatków na całym świecie.

Jednym z hrabstw, które odnotowało gwałtowny wzrost wykorzystania kryptowalut, jest Wenezuela, gdzie lokalna waluta straciła większość na wartości. Rząd Wenezueli wprowadził własną krajową kryptowalutę, ale nie jest ona popularna w kraju ani na arenie międzynarodowej.

Zamiast tego mieszkańcy Wenezueli zwrócili się do popularnych kryptowalut, takich jak Bitcoin i Dash, aby oszczędzać i handlować, ponieważ wielu uważa, że ​​kryptowaluty są bardziej stabilne niż waluta fiducjarna emitowana przez ich rząd.

Izrael

Czołowy izraelski organ nadzoru finansowego opracował na początku 2017 r. Nowe zasady klasyfikujące kryptowaluty jako „aktywa”, które muszą podlegać podatkowi od zysków kapitałowych w kraju.

Australia

Rząd Australii właśnie zakończył niesławny „podwójny podatek” od kryptowalut w Australii, zwalniając kryptowaluty z podatku od towarów i usług (GST).

Boliwia

Boliwijscy urzędnicy zakazali kryptowalut, argumentując, że umożliwiają one uchylanie się od płacenia podatków.

indyk

Kryptowaluty są opodatkowane tak, jak inne zwykłe instrumenty finansowe.

Brazylia

Brazylijscy ustawodawcy scharakteryzowali kryptowaluty jako „aktywa”, a nie walutę. W związku z tym brazylijscy użytkownicy kryptowalut są obciążeni 15% podatkiem od zysków kapitałowych.

Wenezuela

Na początku tego roku rząd Wenezueli zadekretował, że każdy, kto handluje kryptowalutami, musi płacić wszelkie należne podatki w kryptowalucie, ponieważ rząd Wenezueli potrzebuje pomocy w gromadzeniu funduszy.

Dekret nie zawierał żadnych wytycznych dotyczących tego, czy posiadacze kryptowalut lub handlowcy muszą przestrzegać innego zestawu przepisów podatkowych, więc można bezpiecznie założyć, że będą opodatkowani jak każdy inny składnik aktywów lub firma.

Większość narodów postrzega kryptowaluty jako własność

Jak widać, dominującym międzynarodowym trendem jest regulowanie kryptowalut, takich jak Bitcoin, tak, jakby były „własnością” i „aktywami”. Większość krajów nie wpadła jeszcze na pomysł traktowania kryptowalut jak prawdziwych walut w technicznym, prawnym sensie.

Nikt nie wie, czy ta dynamika utrzyma się w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Na razie jest jasne, że organy regulacyjne dopiero zaczęły poważnie analizować regulacje dotyczące kryptowalut. Rzeczywiście, w nadchodzących latach na użytkowników kryptowalut na całym świecie czeka znacznie więcej aktualizacji podatkowych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map