Blockchain & Art: Jak ta technologia wpływa na stary przemysł

Blockchain & amp; Sztuka

Kolekcjonowanie dzieł sztuki jest jednym z tych hobby, które natychmiast wywołuje w pamięci wyobrażenie fantazyjnych przyjęć koktajlowych, wirujących kieliszków brandy i licytatorów, którzy rzucają miliony dolarów jak wiele cukierków na Halloween. To obraz tweedowych kurtek, polowań na lisy, ekskluzywnych klubów i wyrafinowanego snobizmu.

Niemal z definicji kolekcjonowanie sztuki to pogoń za szczytem.

Powstająca technologia blockchain zmienia to, podobnie jak zmienia sposób, w jaki zwykli ludzie inwestują w nieruchomości i inne przedsięwzięcia wymagające dużego nakładu kapitału. Zmienia również sposób tworzenia, dystrybucji i uwierzytelniania sztuki.

Jedyny w swoim rodzaju

Co sprawia, że ​​sztuka jest wewnętrznie wartościowa? To pytanie dręczy nowicjuszy w świecie sztuki. Stoją przed Jacksonem Pollockiem – po prostu dryblują, rozmazują się i plamkami – i gapią się na metkę z ceną. Stało się to banałem.

Różnica w cenie między oryginalną Mona Lisą a plakatem Mona Lisy w sklepie z pamiątkami jest związana z autentycznością. Nie jest powiązany z samym obrazem – oba pokazują zasadniczo to samo. Jednak jeden z nich został uwierzytelniony przez zaufaną stronę trzecią, na przykład sprzedawcę dzieł sztuki, i poświadczony za oryginalność, a zatem o wyższej wartości niż identyczny obraz.

Jeśli brzmi to znajomo ze sformułowaniem przełomowej propozycji Nicka Szabo „trochę złota”, to jesteśmy na dobrej drodze. Bitcoin i inne pomocnicze kryptowaluty czerpią swoją wartość z podpisu kryptograficznego stosowanego przez ich odpowiednie łańcuchy bloków. Blockchain zastępuje bank lub rząd w przypisywaniu i ochronie wartości waluty.

W ten sam sposób opracowywane są łańcuchy bloków, aby wyeliminować pośrednika handlarza dziełami sztuki i bezpośrednio uwierzytelniać i przypisywać wartość poszczególnym dziełom sztuki..

Jest to szczególnie istotne w dobie Photoshopa, fotografii cyfrowej i sztuki cyfrowej. Fałszerstwo sztuki starej szkoły było sztuką samą w sobie. Potrzeba było ogromnych umiejętności i kunsztu, aby wziąć tubki z farbą i czyste płótno i wydobyć podrobiony Vermeer wart miliony dolarów.

MS Paint Picasso

Jeśli wyprodukuję następną Mona Lisę na MS Paint, nic nie powstrzyma mnie przed kopiowaniem JPEG tysiące i tysiące razy, spamowaniem go na forach artystycznych i umieszczaniem na moim blogu, swobodnie dostępnym do pobrania.

Niewiele też można powstrzymać kogoś innego przed zrobieniem dokładnie tego samego, z wyjątkiem własności intelektualnej cienkiej jak papier i praw autorskich.

Zapytaj dowolną znaną osobę, która zrobiła coś wstydliwego, jak trudno jest usunąć zdjęcie z internetu.

Blockchain rozwiązuje ten problem. Tak jak jest tylko jedna oryginalna Mona Lisa, tak może istnieć tylko jedna autentyczna, podpisana cyfrowa wersja mojego oryginalnego arcydzieła MS Paint.

Kopie mogą być produkowane do znudzenia, ale nie różnią się one niczym od profesjonalnych plakatów sprzedawanych w sklepie z pamiątkami w Luwrze. Kopie sztuki po prostu nie mają takiej samej wartości jak oryginalne dzieło.

Jako oryginalnego artysty, moje prawa i mój przyszły potencjał zarobkowy są zabezpieczone przez blockchain. Miliony mogą cieszyć się cyfrową kopią mojej grafiki, ale ja sam kontroluję cenę i dystrybucję oryginału.

PoetaPo.et to jedna firma korzystająca z Blockchain do udowodnienia własności aktywów

W pewnym sensie jest to zjawisko Napstera, które zatacza koło. Metallica i inni wybitni muzycy długo i ciężko walczyli, aby zapobiec piractwu ich materiałów na Napster, BearShare, LimeWire i innych serwisach na przełomie tysiącleci.

Twierdzili, że ich materiał jest chroniony prawami autorskimi, a tylko dlatego, że łatwo go ukraść, nie czyni go dobrym ani legalnym. Kontrargumentem było to, że kopia była kopią, była kopią, a ponieważ można to zrobić natychmiast i za darmo, Metallica powinna przestać narzekać, że ich muzyka dociera do milionów ludzi więcej niż mogłaby to zrobić w innym przypadku.

Egzekwowanie stało się sednem tej kwestii. Wszyscy pamiętamy studentów i babcie spoliczkowanych procesami za miliony dolarów. Bardzo, bardzo niewiele z tych środków egzekucyjnych utknęło, ponieważ egzekwowanie było tak trudne. W końcu sama piosenka nie istnieje w kieszeni ani w ukrytej szufladzie. Istnieje w bitach i bajtach, rozsianych po całym świecie.

Wartość podpisu kryptograficznego w tej sytuacji staje się od razu widoczna. Znacznie łatwiej jest teraz śledzić oryginalny obraz, książkę lub piosenkę, gdy wije się on w cyberprzestrzeni.

Temu celowi służą takie projekty jak Poeta, którego interesują przede wszystkim dzieła literackie. Cryptokitties na łańcuchu blokowym Ethereum to prototyp tego, jak mogą funkcjonować łańcuchy bloków pochodzenia sztuki w przyszłości.

Kawałek ciasta

Oczywiście sztuka jest warta dokładnie tyle, ile ktoś jest skłonny za nią zapłacić. A ten ktoś jest zwykle z gatunku brandy polujących na lisy, ponieważ sztuka jest droga.

Rekord padł w listopadzie 2017 r., Kiedy kupiec się zatrzymał ponad 450 milionów dolarów za „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci.

Dla porównania to więcej niż łączna kapitalizacja rynkowa większości kryptowalut spoza pierwszej 80.

Ogranicza to własność w świecie sztuki do uprzywilejowanego świata superbogaczy i instytucji takich jak muzea. Przeciętny Joe praktycznie nie ma możliwości zainwestowania w wschodzących artystów lub zaparkowania ich wartości w uznanych starych mistrzach.

Blockchain burzy ten wielowiekowy status quo. Podobnie jak firma może emitować akcje, teraz posiadacze dzieł sztuki mogą emitować udziały w poszczególnych obrazach za pośrednictwem łańcucha bloków.

Podobnie jak posiadanie akcji, akcjonariusz nie jest uprawniony do wchodzenia do domowego biura i grzebania w biurku dyrektora generalnego – ale jest współwłaścicielem firmy, mimo wszystko.

VerisartVerisart, Zawiera certyfikaty odporne na manipulacje dla dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich. Zabezpieczone przez blockchain.

Jaki jest sens posiadania kawałka Rembrandta? Pierwotny posiadacz obrazu czerpie korzyści z łatwo dostępnej gotówki na przyszłe zakupy, podobnie jak firma może pozyskać kapitał poprzez pierwszą ofertę publiczną.

Kompromisem jest niewielka elastyczność w sposobie, w jaki dzieła sztuki można następnie kupować i sprzedawać, ale obraz, który pierwotnie mógł zarabiać tylko dzięki przyciąganiu mecenasów muzeum, może teraz aktywnie finansować swoje istnienie.

Kupujący udział w sztuce również czerpie korzyści, wykraczając poza szlachetne dążenie do wspierania sztuki. Obecnie używa sztuki w taki sam sposób, jak superbogaci: jako magazyn wartości.

Waluta może się wahać, nieruchomości mogą ulec degradacji, a akcje firm mogą spaść. Jednak Rembrandt prawdopodobnie utrzyma, a nawet zwiększy swoją wartość w miarę upływu czasu, poza katastrofalną stratą lub dowodem fałszerstwa. Jednym z liderów w tej dziedzinie jest Mecenas, pierwsza tak zwana zdecentralizowana galeria sztuki.

Fine Art Folio

Technologia Blockchain obiecuje nowy sposób przechowywania, uwierzytelniania i inwestowania w dzieła sztuki.

Całkowite spłaszczenie rynku powinno utorować drogę dla wzmocnienia praw artystów, a także wspólnej własności naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jest to obietnica nieodłączna od wszystkich kryptowalut: większy dostęp do rynków i pomysłów, które kiedyś były placem zabaw dla bogatych w kapitał.

A co najlepsze, obiecuje rozłożyć ciężar wspierania sztuki na szerszą bazę uznania. W końcu Pollock staje się bardziej dostępny dla mainstreamowego tłumu, gdy tłum posiada jego część.

Chociaż nieco trudniej jest powiesić na ścianie, cyfrowe sztuki sztuki mogą wkrótce stać się tak samo ważne dla branży, jak powiernicy muzeów, eksperci od renowacji i producenci szkła do brandy.

Crypto Art Puzzles & Gry

Ludzie uwielbiają grać w gry i rozwiązywać zagadki. Zagadki kryptograficzne istnieją już od kilku lat i wydaje się, że tak jest więcej uwagi. Gry kryptograficzne to kolejny obszar, który może wzbudzić większe zainteresowanie technologią blockchain.

Idea sztuki kryptograficznej, która ukrywa łamigłówkę, za którą płaci się gotówkę, jest nowa. Nie ma wielu precedensów dla czegoś, co jest zarówno sztuką, jak i płatną łamigłówką. Marguerite deCourcelle przypisuje się wynalezienie tego gatunku sztuki kryptograficznej, a jej prace są poszukiwane przez kolekcjonerów.

Grafika kryptograficzna działa na co najmniej dwóch poziomach. Po pierwsze, jest to dzieło sztuki, które już zyskuje na popularności. Po drugie, jest interaktywny w tym sensie, że widzowie mogą szukać wskazówek, które prowadzą ich do wypłaty w oparciu o kryptowaluty.

Crypto Art to wszechstronne medium

Marguerite deCourcelle działa pod pseudonimem @coin_artist. Jej pastel olejny z 2015 roku, „Podpalany H34R7S”, otrzymał nagrodę w wysokości 5 BTC.

Praca była ostatnią z jej serii „The Legend of Satoshi Nakamoto” i została rozwiązana w 2018 roku, kiedy bitcoiny były warte 50 000 USD. Zawierał także figury szachowe, turkawkę i feniks otoczony płomieniami, z których wszystkie mają dla niej znaczenie.

Sztuka Bitcoin

DeCourcelle nie jest jedyną firmą w świecie sztuki kryptograficznej. Artysta Andy Bauch stworzył kolekcję mozaik o nazwie „Nowe pieniądze” na początku tego roku. Cykl był wyświetlany w Castelli Art Space w Los Angeles. Bauch użył klocków Lego do stworzenia wzorów w poziomym tryptyku o wymiarach 4 na 9 stóp. Wzory ujawniły również wskazówki dotyczące ukrytych nagród kryptograficznych, z których wszystkie zostały rozwiązane przed upublicznieniem wystawy.

Bauch to skomentował,

„Jak pozornie arbitralne są ceny dzieł sztuki i widząc gwałtowne wahania cen kryptowalut, byłem zaciekawiony” i zapytałem: „Czy kryptowaluta, którą umieściłem w tej sztuce, doceni? Czy sama sztuka doceni się niezależnie od kryptowaluty? ”

Pomimo tego, że nagrody kryptograficzne zniknęły, trzy jego dzieła z wystawy zostały sprzedane, z których jedna kosztowała 14000 USD. Bauch rozpowszechniał zdjęcia sztuki przed otwarciem, dlatego ukryte nagrody zostały znalezione przed ich publicznym debiutem.

Każdy kocha tajemnicę

Na razie wygląda na to, że sztuka kryptograficzna ogranicza się do tradycyjnych form sztuki, ale potencjał nowej formy gry kryptograficznej opartej na sztuce jest realny. Steven Spielberg, najnowszy przebój science fiction „Ready Player One”, badał przyszłość, w której pozornie otwarta gra wideo stała się globalną sensacją.

Blockchain to idealna platforma do tworzenia wirtualnego świata, w którym sam kod jest regulacją, a żaden pojedynczy podmiot nie ma uprawnień do nadpisania zasad dla kaprysu. Chociaż technologia gier blockchain jest na wczesnym etapie, może być technologią, która wypełni luki między grami, pieniędzmi a rzeczywistością.

Crypto Kitties były niezwykle popularne w społeczności kryptowalut, ale brakowało im interfejsu użytkownika (UI), który pozwoliłby szerszemu gronu potencjalnych użytkowników (między innymi).

Cryptokitties

Podstawowa idea unikalnych przedmiotów, które nie wymagają pomocy strony trzeciej w celu ustalenia prawa własności, jest prawdopodobnie podstawą, na której zostanie zbudowana następna generacja wirtualnych światów, choć w czasie, który może frustrować obecną generację entuzjastów kryptowalut.

Ogromny rynek

Trudno sobie wyobrazić, jak platforma taka jak Second Life wyglądałaby dla kogoś przyzwyczajonego do gier planszowych. Nawet wczesne gry konsolowe oparte na telewizji nie dawały ludziom pojęcia, jak gry MMORPG zmieniłyby sposób, w jaki ludzie się bawią.

Nadal możemy znajdować się na wczesnym etapie dużej zmiany w sposobie korzystania z elektroniki i łączności, a kryptowaluty zostaną prawdopodobnie zintegrowane z grami wcześniej, niż wielu myśli w tej chwili.

Kilka pierwszych generacji gier MMORPG stworzyło ogromny globalny rynek wirtualnych, interaktywnych światów. Wraz z rozwojem AR / VR i przechowywania danych opartych na blockchain, nie wiadomo, gdzie gry online mogą ewoluować w ciągu najbliższych 20 lat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map