Blockchain i zarządzanie łańcuchem dostaw: problemy i firmy, które sobie z tym radzą

Zarządzanie łańcuchem dostaw Blockchain

Technologia Blockchain polega na nauce śledzenia rzeczy. Pierwotnie pomyślana jako sposób na zapewnienie wartości i bezpieczeństwa kryptowalut bez wścibskich pośredników, takich jak bank lub rząd, technologia blockchain wkracza obecnie na drogi w sektorach tak różnych, jak nieruchomości i produkcja.

Prawdopodobnie jak dotąd najbardziej bezpośrednim zastosowaniem blockchain jest zarządzanie łańcuchem dostaw. W tradycyjnych systemach połączenie zasobów ludzkich i komputerowych pozwala śledzić towary w trakcie ich przepływu w łańcuchu dostaw od producenta do klienta. Chodzi o to, aby zapewnić nieprzerwany łańcuch posiadania, do którego można uzyskać dostęp w dowolnym punkcie wzdłuż linii, aby dokładnie określić, kto ma co, gdzie, kiedy i dlaczego.

Ten proces jest co najmniej pracochłonny, a każde ogniwo w łańcuchu jest potencjalnym punktem awarii. Zapomniany lub błędnie wpisany wpis, zużyta etykieta wysyłkowa lub jawnie fałszywy skan mogą wprawić cały system w chaos.

Zarządzanie łańcuchem dostaw Blockchain

Blockchain oferuje niezawodne rozwiązanie, usuwając element ludzki i sprytnie usprawniając element mechaniczny lub obliczeniowy.

Śledzenie

Spójrzmy na przykład w wiadomościach – produkty stalowe wysyłane do Stanów Zjednoczonych. W marcu prezydent USA Donald Trump ustanowił 232 cło na wszystkie towary ze wszystkich krajów. Chociaż 232 są generalnie używane do celów bezpieczeństwa narodowego, podstawowym celem 232 było zapobieganie przeładowywaniu towarów silnie taryfowe Chiny przez kraje neutralne i do Stanów Zjednoczonych.

Kwestia przeładunków doskonale ilustruje problemy związane z tradycyjnym zarządzaniem łańcuchem dostaw.

Młyn w Chinach produkuje stalową belkę. Młyn najlepiej chciałby sprzedać tę belkę za najwyższego dolara. Niestety, Stany Zjednoczone obecnie oferują najwyższą cenę belek i obowiązują taryfy mające na celu wycenę chińskich belek poza rynkiem z powodu wcześniejszych postępowań antydumpingowych.

Port Yangshan w Szanghaju

Port Yangshan w Szanghaju, zdjęcie z NY Times

Na szczęście Stany Zjednoczone nie mają taryf celnych na ten konkretny produkt w Wietnamie. Belka jest wysyłana do Wietnamu. Jeśli potencjalny eksporter chce wykazać się odrobiną przyzwoitości, dokonuje niewielkiej obróbki belki – na przykład polerowania jej niedokończonych krawędzi – przed naklejeniem na nią naklejki „Made in Vietnam” i wysłaniu jej do Stanów Zjednoczonych. Jeśli jest to nieco bardziej nieuczciwe , naklejka jest umieszczana na surowym produkcie, a proces trwa nieprzerwanie.

Amerykańskie służby celne i graniczne otrzymują tę wiązkę – wyprodukowaną w Chinach – ze sfałszowaną naklejką głoszącą jej fałszywe wietnamskie pochodzenie. Belka trafia do klienta bezcłowo.

Krajowi producenci stali wzdrygają się i wołają o rządowe rozwiązanie. Nie mając prawdziwego przejrzystego sposobu śledzenia produktów stalowych przemierzających świat, rząd Stanów Zjednoczonych reaguje, nakładając cło na wszystkich w nadziei, że uderzy w przeładowany materiał.

To jak operacja piłą łańcuchową zamiast skalpela.

Ta cała seria wydarzeń nie miałaby miejsca, gdyby tylko jedno ogniwo w łańcuchu dostaw wymagało użycia technologii blockchain do śledzenia i weryfikacji błędnej wiązki. Ponieważ transakcje, które mają miejsce na blockchain są trudne lub niemożliwe do sfałszowania, cała kwestia przeładunków staje się dyskusyjna.

Element ludzki

Zbliżając się o krok do hipotetycznej sytuacji, odkrywamy, że przedmiotowa belka w ogóle nie była przeznaczona do przeładunku. W rzeczywistości nigdy nie miał opuścić fabryki; miał być używany wewnętrznie, w projekcie budowlanym na południowym krańcu młyna.

Problem pojawił się, gdy pracownik administracyjny omyłkowo zgrupował kod kreskowy tej belki z kodami kreskowymi ładunku przeznaczonego na eksport. Belka, która miała zostać wzniesiona 100 metrów dalej, jest teraz oddalona o tysiące mil na łodzi, zmierzającej do nieznanych miejsc docelowych.

Ponownie, technologia blockchain mogła zapobiec temu problemowi. Bez ludzkich palców uderzających w niewłaściwy klucz, promień dociera zgodnie z pierwotnym planem na wewnętrzny plac budowy. Nawet jeśli wydarzy się coś absolutnie katastrofalnego – na przykład odpadnie naklejka z kodem kreskowym – brakującą wiązkę można prześledzić przez łańcuch bloków do punktu „znikania”, a problem rozwiązać ręcznie. Bez hermetycznego i dostępnego systemu inwentaryzacji w łańcuchu bloków, wiązka znika w korporacyjnych błędach zaokrąglania.

Magazyn Flowspace

Flowspace, obraz magazynu z Techcrunch

Jest rzeczą oczywistą, że blockchain uprościłby wszystkie powiązane dokumenty wymagane do oznaczenia produktu do użytku wewnętrznego bez zanieczyszczania ksiąg zamówień lub obliczania podatku od zapasów..

Świeżość może się różnić

Chociaż dostawy stali są przykładem natychmiastowym i terminowym, technologia blockchain z pewnością spowoduje zakłócenia w prawie każdej branży, w której czas jest czynnikiem krytycznym. Jedzenie jest prawdopodobnie najlepszym tego przykładem.

Skrzynka pomidorów opuszcza farmę we wtorek. Nowy facet w magazynie omyłkowo umieszcza go na lewym rampie załadunkowej, która jest przeznaczona tylko dla towarów nietrwałych. Ciężarówka chłodnia przyjeżdża w środę rano, ładuje się i wyjeżdża – bez jednej skrzynki pomidorów.

Mija kilka dni. Biedne pomidory z minuty na minutę coraz bardziej się psują.

Zapach ostrzega jedną ze starych rąk w magazynie, która przesuwa skrzynię z powrotem na odpowiednią stronę i krępuje etykietę, aby ukryć fakt, że pomidory powoli zamieniają się w keczup od ponad 48 godzin. Wyjeżdżają wczesnym rankiem w piątek, aby zawieść gdzieś sklep spożywczy.

Kiedy odkrywa się głupek, rzuca się skrzynką z pomidorami. A co zamierzasz zrobić? Istniejący system zarządzania dostawami wydawał się dość szczelny. Wszystko działało zgodnie z oczekiwaniami, dopóki skrzynia nie została umieszczona po niewłaściwej stronie magazynu i zniknęła z łańcucha dostaw z błędną datą.

Podczas gdy nasz przykład belki dotyczył przede wszystkim tego, gdzie w danym momencie znajdowała się belka, dla naszych pomidorów czynnikiem operacyjnym jest czas. Na szczęście blockchain rozwiązuje również ten problem. Znaczniki czasu są podstawową częścią łańcucha bloków i nie można ich zmienić. Sklep spożywczy powinien być w stanie sprawdzić sygnatury czasowe wszystkich swoich towarów, aby dokładnie określić ich świeżość – i mieć solidne podstawy do zwrotu pieniędzy w przypadku pojawienia się nieprawidłowości. System blockchain przypadkowo zapewniłby również dokumentację innych towarów w sklepie, umożliwiając personelowi kontrolę jakości i eliminację manipulacji.

Firmy zajmujące się problemem

Istnieje wiele firm opartych na blockchain, które chcą rozwiązać bieżące problemy związane z łańcuchem dostaw na kilka poniższych sposobów.

Waltonchain

Waltonchain to wspólny projekt chińskich i koreańskich deweloperów, którego celem jest połączenie technologii blockchain i identyfikacji radiowej (RFID), aby pomóc w zarządzaniu zmianami dostaw, z deklarowanym celem przyspieszenia integracji blockchain i Internetu rzeczy.

Waltonchain

Wabi

WaBi ma na celu przejęcie bezpieczeństwa łańcucha blokowego i wykorzystanie go do uwierzytelniania prawdziwych towarów, chroniąc konsumentów przed śmiercią lub poważnymi obrażeniami z powodu podrobionych towarów. Zespół umieszcza fałszywe etykiety na towarach konsumpcyjnych, aby klienci mieli weryfikowalną metodę udowodnienia, że ​​dany przedmiot jest tym, za co się podaje i nie został zmodyfikowany. Konsumenci używają następnie tokena WaBi do kupowania produktów. Chociaż token WaBi i jego spółka-matka, Walimai, znajdują się głównie w Chinach, rozwijają się również na arenie międzynarodowej.

Wabi

VeChain

VeChain wykorzystuje blockchain, aby zapewnić korzyści dla szeregu branż, rozwiązując określone problemy związane z każdym konkretnym sektorem, jednocześnie zapewniając rozwiązanie. Na przykład w przemyśle alkoholowym bezpieczeństwo żywności jest kluczowym problemem, szczególnie w przypadku żywności importowanej. W szczególności firmy martwią się, jak powstrzymać podrabianie i zwiększyć skuteczność śledzenia i namierzania.

VeChain

Uczciwość, wymuszona

Integracja technologii blockchain w łańcuchu dostaw wymusza systematyczne uczciwe podejście do wszystkich jego uczestników. Szanse na oszustwa i gry w systemie stają się bezużyteczne, a to może mieć wpływ nie tylko na efektywne zarządzanie firmą. Przynajmniej jedna grupa wykorzystuje blockchain do zniesienia niewolnictwa ludzi w zagrożonych branżach, ponieważ źródła diamentów i minerałów ziem rzadkich nie mogą być dłużej ukrywane.

Biznes jak zwykle pójdzie na marne, gdy wdrażanie blockchain będzie kontynuowane. Ze względu na swój rozproszony i kompleksowy charakter, wystarczy jedno ogniwo w łańcuchu dostaw zależne od blockchain, aby zmusić resztę łańcucha do dostosowania się. Jeśli można udowodnić, że jedno łącze jest absolutnie prawdziwe, to rozsądne jest, że pozostałe muszą albo być zgodne z tym standardem, albo mogą wydawać się nieaktualne, nieaktualne lub po prostu oszukańcze.

Na tym prawdopodobnie polega największa przewaga blockchain nad tradycyjnymi strategiami zarządzania – jest po prostu zbyt uczciwa, aby zawieść.

Bibliografia

  1. http://www.supplychain247.com/article/why_blockchain_is_a_game_changer_for_the_supply_chain
  2. https://www2.deloitte.com/us/en/pages/operations/articles/blockchain-supply-chain-innovation.html
  3. https://hackernoon.com/blockchain-technology-for-supply-chain-management-3d12121df57b
  4. https://www.commerce.gov/news/press-releases/2018/02/secretary-ross-releases-steel-and-aluminum-232-reports-coordination
  5. https://www.nytimes.com/2018/04/22/business/china-trade-tariffs-transshipment.html
  6. https://www.bloomberg.com/professional/blog/blockchain-coming-everywhere-ready-not/
  7. https://www.newfoodmagazine.com/article/36978/blockchain-food/
  8. https://slavefreetrade.org/blockchain-tackling-slavery-in-supply-chains/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map