Bluzelle vs Filecoin: zdecentralizowane przechowywanie danych i plików

zdecentralizowane przechowywanie plików

Sposób przechowywania danych stał się ważniejszy niż kiedykolwiek.

Ponieważ sektor IT staje się większy i ważniejszy niż kiedykolwiek, aby skalować i rozwijać się, potrzeba więcej pamięci masowej. Pytanie tylko, gdzie firmy umieszczają te dane. Z wielką technologią, która ma się wyrównać silniejszy, naprawdę powinniśmy kwestionować, czy typowe, scentralizowane firmy, które przechowują nasze dane (Google, Amazonka, Apple, IBM) są naprawdę tymi, na których powinniśmy polegać.

Kontrola rządu to także kolejna kwestia, która rodzi tę kwestię. Platformy mediów społecznościowych zostały zamknięte lub zagrożone zamknięciem jak późno—I ludzie pytają, czy mogą zaufać pewnym firmom, gdy ich bezpieczeństwo jest bezpieczne wątpliwy.

Decentralizacja rzeczy – w szczególności przechowywania danych – i wykorzystanie technologii blockchain to coś, co może naprawdę pomóc w zapobieganiu zagrożeniom.

Wiele firm chce zmienić sposób, w jaki patrzymy na przechowywanie danych. Przyjrzyjmy się kilku, którzy robią różne rzeczy, ale mają odpowiednie narzędzia do współpracy i naprawdę zrewolucjonizują sposób przechowywania danych i uzyskiwania do nich dostępu.

Najpierw przyjrzyjmy się usłudze bazy danych, Bluzelle. Znany jako “AirBnB bazy danych ”, daje programistom dApp miejsce do przechowywania ich towarów. Chodzi o to, że przestrzeń dyskowa jest pozyskiwana od publiczności (a dokładniej z nieużywanych przestrzeni), która z kolei działa jako walidatory dla sieci. Deweloperzy płacą za przestrzeń dyskową oraz za odczyty i zapisy w bazie danych.

Bluezelle: zdecentralizowana baza danych dPoSBluezelle: zdecentralizowana baza danych dPoS

Jest Filecoin, usługa przechowywania plików. Wykorzystuje InterPlanetary File System (IPFS), protokół peer-to-peer do udostępniania plików i hostingu witryn internetowych, który działa na tysiącach komputerów. Ma być podstawą do przechowywania „danych naukowych, mediów Creative Commons, archiwów historycznych, ochrony i nie tylko”, a jego popularność rośnie.

Podobieństwa między Bluzelle i Filecoin

Bluzelle i Filecoin mają ze sobą wiele wspólnego i mogą współpracować, uzupełniając się nawzajem.

Po pierwsze, oba są zdecentralizowanymi rozwiązaniami pamięci masowej. Tak więc, w przeciwieństwie do czegoś takiego jak iCloud firmy Apple, nie ma jednego podmiotu kontrolującego sieć. Zarówno Bluzelle, jak i Filecoin działają przez wiele węzłów – nikt nie jest odpowiedzialny.

Zarówno Bluzelle, jak i Filecoin również używają technologii blockchain, która poprawia bezpieczeństwo i zmniejsza szanse na włamanie.

Różnice między Bluzelle i Filecoin

Ale główna różnica między dwiema zdecentralizowanymi platformami polega na tym, co przechowują. Filecoin służy do przechowywania plików. Bluzelle służy do przechowywania Twoich danych. Filecoin działa w oparciu o IPFS, system, który bardziej koncentruje się na adresowaniu i transporcie danych. Nie daje też gwarancji, jak długo dane będą dostępne.

Bluzelle nie używa IPFS i powiedział, że system jest użyteczny – ale gdy zależy to od pomysłu, że przynajmniej większość jego węzłów dobrowolnie chce wspierać IPFS jako przyczynę. IPFS to współdzielony publiczny system plików, a Bluzelle to bezpieczna baza danych.

Co to jest IPFSCo to jest IPFS? Międzyplanetarny system plików: kompletny przewodnik dla początkujących

Bluzelle pracuje nad dostarczeniem skalowalnej i zdecentralizowanej usługi bazy danych, gotowej dla światowych aplikacji dApps. Dzięki unikalnej architekturze roju Bluzelle jest w stanie skalować w górę, aby obsługiwać dowolnie duże ilości danych, ponieważ każdy fragment danych jest replikowany tylko w ramach jednego roju.

Filecoin: zdecentralizowana sieć pamięci masowejFilecoin: zdecentralizowana sieć pamięci masowejfilec

Jak Bluzelle i Filecoin mogą działać ręka w rękę

Pomimo ich różnic i podobieństw, być może najlepiej będzie przyjrzeć się, jak te dwa elementy mogą się uzupełniać.

Systemy plików mogą być trudne w zarządzaniu, ponieważ pliki mogą być duże. Przeszukiwanie zawartości pliku może być również trudne. Dzięki zdecentralizowanej usłudze przechowywania plików, takiej jak Filecoin, pliki są dzielone i rozprzestrzeniane w sieci, co jeszcze bardziej utrudnia zarządzanie.

Gdy programiści tworzą aplikacje, muszą przechowywać dane i zarządzać nimi na różne sposoby, w zależności od rozmiaru i wykorzystania. Więc przechowywanie ich na Filecoinie nie wystarczy. Twórcy dApp potrzebowaliby czegoś innego, aby można je było łatwo przeszukiwać i odzyskiwać.

W ten sposób Bluzelle może przyjść na ratunek.

Duże pliki – na przykład wideo lub IMG – mogą być przechowywane na Filecoin w celu szybkiego przesyłania. A następnie linki do konkretnego pliku, a także metadane, mogą być przechowywane w Bluzelle, co ułatwia znajdowanie i pobieranie.

Platforma Bluzelle jest zawsze dostępna, a jej baza danych dodaje poziom bezpieczeństwa do plików, którego nie można zapewnić samym Filecoinem.

Zdecentralizowana sieć nie mogła powstać wystarczająco szybko. Ponieważ scentralizowane platformy stają się celem częstej krytyki – czy to w kwestii prywatności, bezpieczeństwa czy cenzury – mogą pomóc platformy takie jak Filecoin i Bluzelle. A podczas wspólnej pracy mogą zapewnić najlepsze rozwiązania pamięci masowej dla zdecentralizowanej sieci.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map