Co to jest kapitalizacja rynkowa kryptowalut

Jeśli znasz tradycyjne rynki finansowe, takie jak akcje, prawdopodobnie wiesz, czym jest kapitalizacja rynkowa.

Ale jeśli chodzi o kryptowaluty, każdego dnia dołącza do nas wielu nowych, a zwłaszcza młodych ludzi, a wielu z nich może nie wiedzieć, ile podstaw finansowych, na przykład jak działa kapitalizacja rynkowa, lub co to znaczy.

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób obliczana jest kapitalizacja rynkowa, ponieważ może to być ważnym czynnikiem przewodnim przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Czasami może być łatwo błędnie ocenić cenę kryptowaluty, myśląc, że jest tania lub droga, biorąc pod uwagę tylko cenę monety. To klasyczny błąd wśród nowych inwestorów.

W tym artykule omówimy wszystkie podstawy tego, czym jest kapitalizacja rynkowa, jak jest obliczana i jak może lub powinna wpływać na Twoje decyzje inwestycyjne.

Co to jest kapitalizacja rynkowa kryptowalut

Co to jest kapitalizacja rynkowa?

Najprościej mówiąc, kapitalizacja rynkowa reprezentuje całkowitą szacowaną wartość firmy lub w naszym przypadku kryptowaluty. Kapitalizacja rynkowa jest obliczana w następujący sposób:

(Cena za monetę) x (całkowita dostępna podaż) = kapitalizacja rynkowa

Podajmy prosty przykład. Wyobraź sobie, że mamy fikcyjną kryptowalutę o nazwie Blockonomi Coin.

  • Dostępnych jest łącznie 1000 monet Blockonomi, a każda z nich jest sprzedawana za jednego dolara.
  • Oznacza to, że nasza łączna kapitalizacja rynkowa wynosi 1000 USD. Jeśli cena każdej monety Blockonomi spadnie do 0,90 USD, wówczas nasza kapitalizacja rynkowa również spadnie do 900 USD.

Ważne w przypadku kapitalizacji rynkowej jest to, że w dużym stopniu zależy ona nie tylko od ceny każdej monety lub tokena, ale także od całkowitej dostępnej podaży.

Spójrzmy na prawdziwą kryptowalutę. Dogecoin, o którym pisaliśmy wcześniej tutaj, jest dość popularny i istnieje od wielu lat.

Jego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie około 700 milionów dolarów, co czyni ją jedną z bardziej wartościowych kryptowalut na rynku. Zwykle należy do 50 najcenniejszych kryptowalut.

A jednak cena każdego Dogecoina wynosi dziś zaledwie 0,006 USD. Powodem, dla którego kapitalizacja rynkowa Dogecoin jest tak wysoka, jest to, że pomimo faktu, że każda pojedyncza moneta ma niską cenę, w obiegu jest obecnie 116 miliardów Dogecoin.

Teraz porównajmy to z inną kryptowalutą w świecie rzeczywistym. Jeśli spojrzymy na coinmarketcap.com, możemy znaleźć kryptowalutę o nazwie Blocknet lub w skrócie BLOCK. Każdy BLOK jest wart około 38 dolarów.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Blocknet jest wart znacznie więcej niż Dogecoin. Jednak Blocknet ma tylko kapitalizację rynkową w wysokości 190 milionów dolarów, co daje w sumie mniej niż połowę wartości Dogecoina. Dzieje się tak po części dlatego, że Blocknet ma w obiegu tylko około 5 milionów jednostek.

Mniejsza podaż na ogół oznacza wyższe ceny monet

Sposób, w jaki działa kapitalizacja rynkowa, jest ściśle powiązany z liczbą monet na rynku. Jeśli porównamy bitcoin do Ethereum, Ethereum ma kilkakrotnie większą podaż niż bitcoin.

Oznacza to, że nawet gdyby Ethereum miał dokładnie taką samą kapitalizację rynkową jak bitcoin, każda jednostka Ether nadal byłaby warta mniej niż każdy bitcoin. Dzieje się tak po prostu dlatego, że łączna kapitalizacja rynkowa jest podzielona na więcej pojedynczych jednostek, co powoduje obniżenie ceny każdej pojedynczej jednostki.

Innym sposobem, aby o tym pomyśleć, jest porównanie kryptowalut z walutą fiducjarną, taką jak dolar. Większość kryptowalut ma stałą podaż, co oznacza, że ​​może ich być tylko określona ilość.

Na przykład w przypadku bitcoina może być tylko 21 milionów pojedynczych monet. Teraz porównajmy to z dolarami amerykańskimi. W przypadku dolarów nie ma stałej podaży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby bank centralny drukował coraz więcej dolarów.

Dlaczego więc bank centralny po prostu nie drukuje nieograniczonych dolarów i nie wzbogaca wszystkich w kraju? Jest to powiązane z kapitalizacją rynkową. Im więcej dolarów drukuje bank centralny, tym mniej jest wart każdy dolar.

To samo dotyczy kryptowalut. Gdyby ktoś zrobił widelec bitcoinów, który miałby dokładnie podwojoną podaż i który zdołałby zachować dokładnie taką samą kapitalizację rynkową, to każda jednostka tego widelca byłaby warta dokładnie połowę tego, co wart jest bitcoin.

Ponieważ nic nie powstrzymuje banku centralnego lub rządu przed drukowaniem coraz większej ilości waluty fiducjarnej, coraz więcej inwestorów decyduje się na kryptowalutę.

Podczas gdy wartość waluty fiducjarnej zawsze spada w czasie, kryptowaluty są odwrotne i mają tendencję do wzrostu w czasie z powodu ich ograniczonej podaży. Jest to również tzw. Deflacyjny model ekonomiczny. Wręcz przeciwnie, gotówka jest z założenia inflacyjna.

Czapki rynkowe

Możesz zobaczyć 1000 najlepszych monet i ich limity rynkowe w naszym tutaj na Blockonomi

Decyzje inwestycyjne i kapitalizacja rynkowa

Kiedy ktoś szuka nowej kryptowaluty do zainwestowania, musi wziąć pod uwagę kapitalizację rynkową tak samo, jak rozważa cenę tokena lub monety. Chociaż bardzo kuszące jest kupowanie tysięcy monet, które są prawie nic warte, niekoniecznie musi to być rozsądną decyzją inwestycyjną.

Spójrzmy na przykład na Dogecoin. Dogecoin radził sobie stosunkowo dobrze w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak Dogecoin zawsze miał bardzo niską cenę za monetę. Zła strategia inwestycyjna polegałaby na wykupieniu dużej ilości Dogecoin z oczekiwaniem, że cena podwoi się, potroi, a nawet osiągnie cenę jednego dolara w krótkim okresie.

Być może myślisz sobie, że wiele kryptowalut z pierwszej pięćdziesiątki jest wartych znacznie ponad dolara.

Więc jeśli zainwestujesz dużą sumę w Dogecoin i osiągniesz dolara, zbierzesz fortunę. Ale najpierw musimy wziąć pod uwagę kapitalizację rynkową. Jaka musiałaby być kapitalizacja rynkowa Dogecoin, gdyby każdy z nich był wart jednego dolara? Odpowiedź, po prostu, wyniosłaby 116 miliardów dolarów.

To uczyniłoby z niej dziś drugą kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej, będąc wartą więcej niż Ethereum i szybko doganiającą bitcoin. Chociaż nie jest to absolutnie niemożliwe, prawdopodobieństwo takiego ruchu w krótkim czasie jest praktycznie niemożliwe.

Dogecoin może być dobrą inwestycją dla niektórych portfeli, ale inwestując w taką walutę, musisz mieć realistyczny plan oparty na solidnym zrozumieniu, jak działa kapitalizacja rynkowa.

Mit „kapitalizacja rynkowa” oznacza ilość pieniędzy fiducjarnych zainwestowanych w walutę

Niektóre witryny i przewodniki w Internecie informują, że kapitalizacja rynkowa monety jest z grubsza reprezentatywna dla całkowitej kwoty waluty fiducjarnej (lub równoważnej wartości w innych kryptowalutach), która została zainwestowana w monetę. To nieprawda i ważne jest, aby inwestorzy zrozumieli, dlaczego tak nie jest.

Zacznijmy od przykładu. Wyobraź sobie na przykład, że wspomniana wcześniej fikcyjna moneta Blockonomi została właśnie stworzona i po raz pierwszy jest na rynku.

  • Pamiętaj, że mamy na rynku łącznie 1000 monet Blockonomi. Teraz wyobraźmy sobie, że ktoś zgadza się na zakup jednej monety Blockonomi za 5 dolarów. To jedyny zakup monet Blockonomi, jaki kiedykolwiek miał miejsce.
  • Jednak nasza łączna kapitalizacja rynkowa wynosi teraz natychmiast 5000 USD. Dzieje się tak, ponieważ aktualna cena wywoławcza na giełdzie, na której handluje się monetami Blockonomi, wynosi 5 USD. 5 $ razy 1000 jednostek równa się 5000 $.
  • Teraz załóżmy, że następna transakcja to 4,50 $ za monetę Blockonomi. Teraz kapitalizacja rynkowa spadła o 500 USD.

W powyższym przykładzie tylko 9,50 $ zostało umieszczone w monecie Blockonomi. A jednak kapitalizacja rynkowa to już 4500-5000 USD.

W związku z tym kapitalizacja rynkowa nie reprezentuje kwoty pieniędzy zainwestowanych w monetę lub token, jest to po prostu wyliczenie oparte na aktualnej cenie i liczbie dostępnych akcji.

Podsumowując to wszystko

Więc co to wszystko oznacza dla Ciebie? Jeśli jesteś sprytnym inwestorem, zrozumienie, jak działa kapitalizacja rynkowa i jak jest obliczana, jest ważnym narzędziem dla Twojego zestawu narzędzi.

Ważne jest, aby nie tylko patrzeć na cenę każdej pojedynczej monety lub tokena, ale także zrozumieć, skąd ta cena pochodzi i gdzie znajduje się dana kryptowaluta w porównaniu z innymi kryptowalutami według kapitalizacji rynkowej.

Ważne jest również, aby zachować realistyczne oczekiwania w przypadku kryptowalut, które mają ogromne zasoby i niskie ceny monet. Mogą to być dobre narzędzia inwestycyjne, ale należy w pełni zrozumieć, skąd bierze się niska cena i czy jest to dobra inwestycja dla Ciebie osobiście, czy nie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me