Co to jest Nightfall? Technologia prywatności Ethereum firmy Ernst & Young

EY

Ethereum stoi w obliczu wyjątkowych wyzwań związanych z prywatnością, głównie czerpiąc z implementacji modelu transakcji opartego na koncie w porównaniu z projektem bitcoin UTXO, który wymaga wyraźnych kompromisów w zakresie prywatności. Vitalik Buterin przedstawił wady i zalety konta w porównaniu z UTXO opartym na platformie inteligentnych kontraktów i wybrał jako najbardziej realny model dla długoterminowych celów Ethereum.

Pomimo wyzwań związanych z prywatnością, z którymi boryka się Ethereum, nie powstrzymali oni wielu projektów i rozwiązań mających na celu wzmocnienie gwarancji prywatności w sieci inteligentnych kontraktów.

EY

W szczególności dyskusje na temat włączenia zk-SNARKs, technologii wdrożonej w ZCash w celu zapewnienia wysokiego poziomu anonimowości, wzmocniony w ostatnich miesiącach, z dodatkowym skutkiem integracji ich z Ethereum jest korzyści związane ze skalowalnością.

Uaktualnienie Ethereum do Bizancjum umożliwiło weryfikację i wdrażanie zk-SNARKs w inteligentnych kontraktach w łańcuchu blokowym Ethereum, a teraz firmy wykorzystują moc zk-SNARKS do różnych zastosowań. Jednym z najbardziej godnych uwagi przykładów jest niedawno odsłonięty Protokół Nightfall od Ernst & Young (EY), który wykorzystuje Zestaw narzędzi ZoKrates zk-SNARK – sformalizowany model dla skalowalnych, zachowujących prywatność, obliczeń poza łańcuchem w Ethereum.

Rozwiązywanie kwestii prywatności w Ethereum

W przypadku kryptowalut prywatność zazwyczaj materializuje się jako temat do zachowania anonimowości użytkowników uczestniczących w transakcjach finansowych. To pojęcie przyjęło na barki ciężar prac rozwojowych nad technologią anonimowości kryptowalut, przy czym zabezpieczenia przed inwigilacją osób trzecich przez osoby trzecie są głównym problemem.

Jednak gdy oceniasz szersze zastosowania publicznego łańcucha bloków, takiego jak Ethereum, w którym włączone są inteligentne kontrakty Turinga, wykorzystanie technologii prywatności wykracza poza jednostki i obejmuje procesy biznesowe. Ale najpierw ogólny przegląd tego, jak zk-SNARKs mogą chronić prywatność w Ethereum.

Według strony technologicznej ZCash na zk-SNARKs:

„Akronim zk-SNARK oznacza„ Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge ”i odnosi się do konstrukcji dowodowej, w której można udowodnić posiadanie pewnych informacji, np. tajny klucz, bez ujawniania tych informacji i bez interakcji między potwierdzającym a weryfikatorem. ”

Forma dowodów wiedzy zerowej (ZKP), pojęcie jest lepiej zrozumiałe dzięki bardziej abstrakcyjnym przykładom, takim jak jaskinia Alibaba lub pomysł sprawdzenia, czy Waldo istnieje na portrecie bez dokładnego ujawnienia, gdzie jest na tym portrecie.

Sprytna logika ZKP polega na tym, że oddzielają dane od informacji.

Ezoteryczne koncepcje, takie jak zk-SNARKs, które są zbudowane na wyjątkowo skomplikowanej matematyce, są trudne do przetłumaczenia na kod, szczególnie w przypadku odwołań do implementacji zgodnej z aplikacjami w łańcuchu bloków. W rezultacie formalne biblioteki kodu, takie jak ZoKrates, stać się pomostem między interpretacją matematyczną a aspektem zrozumiałym dla człowieka, który można wykorzystać w rzeczywistych zastosowaniach za pomocą kodu.

Sformalizowane biblioteki zk-SNARKs są nadal intensywnie rozwijane, więc ich używanie jest trudne, ale właśnie dlatego firmy takie jak EY badają ich zastosowanie i pracują nad wprowadzeniem bardziej użytecznego zestawu protokołów z wyodrębnioną technologią..

Odkrycie narzędzi do ochrony prywatności za pomocą Ethereum nie jest również wyraźnie ograniczone do EY. JP Morgan też podobno pracując nad technologią z jej blockchain Quorum – licencjonowaną wersją Ethereum.

Zmrok

Nightfall to eksperymentalna realizacja badawcza podejmowana przez EY w celu sformalizowania zestawu standardowych protokołów dla prywatnych transakcji w Ethereum, opartych na zk-SNARKs. Protokoły są kompatybilne z popularnymi standardami tokenów ERC-20 i ERC-721 (NFT) w sieci, dzięki czemu są szeroko dostępne i praktyczne dla programistów.

EY zauważa, że ​​repozytorium jest nadal eksperymentalne i nie przeszło jeszcze dokładnego audytu bezpieczeństwa, co oznacza, że ​​przynajmniej na razie będzie służyć głównie jako środek do przyspieszenia badań i zastosowań zk-SNARKS w Ethereum. To powiedziawszy, ujawnia znaczący postęp w szerszej próbie poprawy prywatności w Ethereum.

Na przykład Nightfall biały papier artykułuje przezwyciężenie problemu publicznej funkcji „transferu”, która wymaga, aby dane wejściowe „do” i „transfer” były publiczne za pomocą konwencjonalnego transferu tokenów ERC-20 na Ethereum w następujący sposób:

„Nadawca (lub„ dowódca ”) przeprowadza obliczenia prywatnie na swoim komputerze. Przekazują prywatne dane wejściowe do tych obliczeń i uzyskują zestaw wyników publicznych, które dzielą z łańcuchem bloków. Publiczne wyniki są widoczne dla wszystkich obserwatorów jako nieczytelne zaszyfrowane wartości; tylko nadawca i odbiorca mogą zinterpretować ich pełne znaczenie. Aby te zaszyfrowane wartości miały „znaczenie” dla wszystkich obserwatorów, Prover udostępnia również łańcuchowi bloków odpowiedni „dowód” na prawidłowe obliczenie tych wyników. Razem ten dowód i te wyniki publiczne można zweryfikować w taki sposób, aby każdy mógł być przekonany, że wcześniej uzgodnione obliczenia zostały przeprowadzone na określonym zestawie prywatnych danych wejściowych w celu wytworzenia produktów publicznych ”.

Ogólna koncepcja powyżej jest bardziej szczegółowym przykładem tego, jak zwykle działają zk-SNARK, ale główną propozycją Nightfall jest włączenie zestawu inteligentnych kontraktów zintegrowanych z ZoKrates, które stanowią podstawę do tworzenia takich prywatnych transakcji w Ethereum. W szczególności generowanie „dowodów” odbywa się za pomocą zestawu narzędzi ZoKrates.

Kontrowersyjne zaufane konfiguracje są nadal wymagane w EY Nightfall, również w wielu przypadkach, ale podczas badania jego aplikacji przez firmy, nie jest to tak problematyczne, jak zdarzenie generowania w sieci kryptowalut takiej jak ZCash, ponieważ firmy (np. Firma logistyczna łańcuchów dostaw) mają bardziej prywatny, dozwolony przypadek użycia, ograniczony do szerszej sieci Ethereum.

Nightfall przytacza niektóre potencjalne przypadki użycia tej technologii, od branż, takich jak zarządzanie łańcuchem dostaw i logistyka, po wewnętrzne transakcje korporacyjne – na których skupia się inicjatywa JP Morgan z zk-SNARKs.

Przykładem wykorzystania Nightfall w branży łańcucha dostaw byłoby prywatne śledzenie produktów farmaceutycznych w trakcie podróży logistycznej i, co ważne, nieujawnianie szczegółów na temat samych produktów, takich jak rodzaj leku, miejsce docelowe lub ilość w rejestrze publicznym. Główną zaletą jest to, że przedsiębiorstwa mogą wykorzystać odporność na cenzurę, weryfikowalność i infrastrukturę publicznego łańcucha bloków z podobnymi gwarancjami prywatności, jak w przypadku korzystania z dozwolonego łańcucha.

Sformalizowanie protokołów transferu za pomocą zk-SNARKs może skutecznie zmniejszyć wpływ kompromisów w podejmowaniu decyzji dotyczących publicznych i prywatnych łańcuchów bloków.

EY’s Nightfall odwołuje się do grupy współpracowników, którzy pomogli w urzeczywistnieniu zestawu protokołów, w tym ZoKrates, Libsnark, ZCash, GM17, 0xcert i OpenZeppelin. EY planuje wprowadzenie Nightfall do swoich istniejących produktów blockchain – OpsChain i Blockchain Analyzer.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map