Co to jest ZK-SNARKs? Wprowadzenie do niniejszego protokołu prywatności

Przewodnik ZK-Snarks

W świecie blockchain prywatność staje się coraz ważniejsza. Kiedy ktoś mówi ci, że bitcoin jest anonimowy, jest to z natury fałszywe twierdzenie. Dzieje się tak, ponieważ łańcuchy bloków są z natury w pełni otwarte i przejrzyste. Tak więc, chociaż każdy indywidualny adres bitcoin nie jest powiązany z żadną osobą w rejestrze, wszystkie transakcje można śledzić, mapować i śledzić. Jest to znane jako analiza blockchain i zostało z dużym skutkiem wykorzystane przez różne organy rządowe i organy ścigania.

Chociaż istnieją kroki, które użytkownik bitcoin może podjąć, aby zwiększyć swoją prywatność, wymaga to dużego wysiłku i wielu celowych działań. Prywatność na bitcoinie nie jest domyślna. To samo można powiedzieć o większości popularnych obecnie kryptowalut, takich jak m.in.Ethereum i Litecoin..

Przewodnik ZK-Snarks

W rezultacie pojawiło się wiele tokenów i technik zorientowanych na prywatność, które z każdym dniem stają się coraz bardziej popularne. Obecnie najpopularniejszymi monetami zapewniającymi prywatność są Monero, Zcash, Dash i PIVX.

Dzisiaj zajmiemy się technologią, która chroni Zcash, a także hard fork Zcash, znany jako Zclassic, i zbliża się zmiana w Bitcoin Private.

Przedstawiamy zk-SNARKs

zk-SNARKs działa na tak zwanych dowodach wiedzy zerowej. Dowody braku wiedzy były bezpośrednio promowane na Twitterze przez słynnego byłego kontrahenta CIA Edwarda Snowdena Poczta pod koniec zeszłego roku. Idea dowodów o wiedzy zerowej pochodzi od kilku badaczy z MIT w latach 80-tych.

Jestem z Vitalikiem. (https://t.co/xNqGr2Wf6f)

Dowody wiedzy zerowej mogą być przyszłością handlu prywatnego. https://t.co/DRCjlkHl4Q

– Edward Snowden (@Snowden) 19 grudnia 2017

Mówiąc najprościej, dowody o zerowej wiedzy oznaczają, że między dwiema stronami transakcji każda ze stron jest w stanie zweryfikować drugą stronę, czy posiada określony zestaw informacji, bez ujawniania, czym są te informacje. Różni się to znacząco od innych systemów dowodowych, w których przynajmniej jedna strona musi znać wszystkie informacje. Przykładem może być hasło przechowywane na serwerze w postaci zwykłego tekstu.

W takim przypadku, jeśli logowałeś się do serwera, musisz mieć hasło, a serwer musi sprawdzić, czy wprowadzone hasło jest prawidłowe. Przy braku dowodów wiedzy osoba logująca się do serwera może zasadniczo wykazać za pomocą dowodu matematycznego, że ma prawidłowe hasło, nie ujawniając, jakie to hasło. Oczywiście obecnie większość witryn internetowych nie przechowuje haseł użytkowników w postaci zwykłego tekstu, a zamiast tego przechowuje tzw. Hash. Mimo to hashe mogą zostać skradzione, aw pewnych okolicznościach można je obliczyć.

Aby zagłębić się w zk-SNARKs, musielibyśmy mieć stopień magistra rozumiejący naszą bardzo złożoną matematykę, równania kwadratowe i tak zwaną „matematykę księżyca”. Jeśli masz ochotę to sprawdzić i nie boisz się zaawansowanej matematyki, Vitalik Buterin, współtwórca Ethereum, poważnie potraktował Medium posty w temacie.

Porównanie zk-SNARKs z innymi protokołami prywatności

Jak więc silne są zk-SNARKs i Zcash? Każdy z głównych protokołów prywatności wykorzystuje inną strategię maskowania informacji o transakcjach. Jak wspomnieliśmy w przypadku Zcash, używa on zk-SNARKs.

W przypadku swojego konkurenta Monero wykorzystuje technologię znaną jako podpisy pierścieniowe. W przypadku PIVX używa protokół zero coin co obejmuje wymianę jednostek PIVX na anonimowy voucher o nazwie zPIV. Te kupony można następnie wysłać na dowolny normalny adres i zostaną odebrane jako zwykłe jednostki PIVX.

Chociaż zwolennicy różnych technologii prawdopodobnie udzielą Ci różnych odpowiedzi na temat tego, która z nich jest lepsza, szeroki konsensus bezstronnych stron wydaje się dochodzić do wniosku, że zk-SNARKs jest lepszym wyborem. Nie oznacza to jednak, że Zcash nie ma swoich wad.

Zcash został stworzony z potencjalnie śmiertelną wadą. W szczególności wszystkie bloki utworzone w ciągu pierwszych kilku lat zawierają „podatek” w wysokości 20%, który jest automatycznie wysyłany do założycieli waluty. Zostało to nazwane „podatek założycielski„.

Dodatkowo, ze względu na naturę zk-SNARKs, wysunięto teorię, że gdyby założyciele waluty albo byli w zmowie, albo byli zmuszani, mogliby potencjalnie stworzyć nieskończoną liczbę nowych tokenów Zcash bez nikogo o tym wiedząc. Dzieje się tak, ponieważ w tej chwili nie ma sposobu, aby poznać dokładną całkowitą podaż tokenów Zcash.

Wpisz Bitcoin Private

W odpowiedzi na podatek założycielski i tak zwaną „zaufaną konfigurację”, która przedstawia powyższe ryzyko, grupa ludzi stworzyła widelec Zcash i nazwał go Zclassic. Być może było to odniesienie do Ethereum Classic.

Bitcoin Private

Widelec pozostawał w większości pod radarem przez większość swojego istnienia, aż deweloperzy niedawno ogłosili projekt rewitalizacji i rebrandingu, który miał zmienić Zclassic w Bitcoin Private. Oprócz zmiany nazwy, Bitcoin Private wykorzysta również oryginalny łańcuch bloków bitcoin, ale z szeregiem zmian i ulepszeń, w tym implementacją zk-SNARKs. W odpowiedzi na tę zmianę ceny Zclassic eksplodowały i w szczytowym momencie wzrosły z około jednego dolara do prawie 100 dolarów. Chociaż Bitcoin Private jeszcze się nie rozpoczął, właściciele Zclassic i Bitcoin będą uprawnieni do pewnej liczby akcji Bitcoin Private.

Kiedy nastąpi hard fork, pojawi się migawka wszystkich istniejących zasobów ZCL i BTC. Każdy, kto posiada ZCL lub BTC w portfelu lub obsługiwanej giełdzie, otrzyma kredyt Bitcoin Private (BTCP) w stosunku 1: 1. Na przykład, jeśli posiadasz 15,4 ZCL i 0,1 BTC, otrzymasz 15,5 BTCP.

Podczas gdy istnieją inne forki bitcoinów i twierdzą, że oferują funkcje prywatności, takie jak Bitcoin Diamond, Bitcoin Private może stanowić interesującą okazję do stworzenia forka wykorzystującego zk-SNARKs.

zk-SNARKs Włączenie do Ethereum

Według Poczta na Blockgeeks, kiedy Ethereum weszło w fazę metropolii, dodało zk-SNARK do swojego łańcucha blokowego. Jednak obecnie zk-SNARKs nie jest używany do wszystkich transakcji Ethereum, a zamiast tego jest tylko „narzędziem w zestawie narzędzi”, zgodnie z postem na blogu Zcash.

Byłoby bardzo interesujące zobaczyć, czy Ethereum może wdrożyć powszechne wykorzystanie technologii, aby wszystkie jego transakcje były równie prywatne. W tym momencie możemy jednak poczekać i zobaczyć, co wymyśli fundacja.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map