Czy inwestujesz w złe projekty Crypto? Oto 5 wskazówek dla wybierania zwycięzców

Wskazówki dotyczące inwestowania w kryptowaluty

Istnieje więcej możliwości niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o kryptowaluty, w które można zainwestować swoje ciężko zarobione pieniądze. Jak okiem sięgnąć, są monety, tokeny i projekty blockchain. Zatem wybór projektów, w które warto zainwestować, może być zniechęcający. W tym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym kwestiom, które należy wziąć pod uwagę, szukając nowego projektu do zainwestowania. Pamiętaj tylko, że to nie jest rada finansowa, a tylko nasze sugestie dotyczące jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie wysokiej jakości projektów.

Wskazówki dotyczące inwestowania w kryptowaluty

Dwa rodzaje kryptowalut

Obecnie kryptowaluty i tokeny można ogólnie podzielić na dwie główne kategorie. Będziemy je nazywać rodzaj waluty, i Rodzaj działalności.

W naszej definicji typem waluty jest kryptowaluta lub token, który ma zastąpić tradycyjne pieniądze lub walutę fiducjarną. Na przykład jest przeznaczony do kupowania towarów i usług lub przekazywania bogactwa lub wartości. Większość wczesnych projektów kryptowalut, które są nadal aktywne dzisiaj, można uznać za walutowe. Kilka przykładów może obejmować Bitcoin, Litecoin, Dash, PIVX, Monero, Bitcoin Cash i Zcash. Wszystkie te kryptowaluty (z których żadna nie jest tokenami) zasadniczo spełniają te kryteria. W związku z tym mają być bezpośrednio wykorzystywane jako środek płatniczy.

Jednak jeśli chodzi o kryptowaluty biznesowe, zazwyczaj istnieją one w zupełnie innym celu. Mogą istnieć, aby zaspokoić potrzeby rynku przy użyciu technologii blockchain. Mogą chcieć zmienić istniejącą branżę za pomocą zdecentralizowanego modelu biznesowego. Lub mogą chcieć stworzyć rynek, na którym działa ich waluta. To tylko kilka przykładów. W przypadku tej kategorii kryptowalut ilość i rodzaj są praktycznie nieograniczone. Dlatego w tym artykule skupimy się na tego typu projektach i firmach.

1: Czy ma dobry model biznesowy?

Teraz, gdy zdefiniowaliśmy dwa główne typy kryptowalut, musimy zastanowić się, jakie są cele projektu. To i musimy zastanowić się, w jaki sposób firma planuje osiągnąć zysk dla siebie lub swoich inwestorów.

Rozważmy hipotetyczny przykład. Załóżmy, że niedawno ogłoszony został modnie wyglądający projekt blockchain, który wkrótce wejdzie w fazę ICO. Ludzie w całej sieci narzekają na to i deklarują, że za kilka miesięcy będzie to „10x”.

Projekt o nazwie „Hotdog Coin” twierdzi, że chce zrewolucjonizować istniejący przemysł hot dogów na całym świecie. W szczególności chce stworzyć rynek online dla hot dogów, na którym użytkownicy mogą używać Hotdog Coin do kupowania hot dogów i dostarczania ich na cały świat. Firma nie będzie sama zajmować się produkcją ani sprzedażą hot dogów, ale zamiast tego zapewni rynek umożliwiający łączenie kupujących i sprzedających. Firma twierdzi, że zarobi, zatrzymując 25% wszystkich tokenów Hotdog Coin, aby opłacić personel i wydatki, dopóki biznes nie stanie się rentowny. Stamtąd będą pobierać 1% prowizji od wszystkich zamówień złożonych za pośrednictwem ich platformy.

Ten przykład może wydawać się głupi, ale nie jest tak odległy od wielu rzeczywistych projektów. Nie trzeba dodawać, że to dość kiepski pomysł. Ale dlaczego? Co z Hotdog Coin poza głupią przesłanką sprawia, że ​​jest to zła inwestycja?

Odpowiedź jest dość prosta. Ten projekt nie robi niczego, co nie już zrobione. Już dziś można kupować hot dogi online. Nie tylko to, ale prawie na pewno istnieje wiele sklepów i detalistów, którzy akceptują różne formy kryptowaluty jako płatności. To, co robi tutaj Hotdog Coin, to tworzenie rynku, który wymaga od wszystkich uczestników użycia własnego tokena, aby wziąć udział. Furthur, Hotdog Coin stara się być tokenem typu waluty, który działa tylko na jednym rynku.

Nadal nie wiesz, dlaczego to zły pomysł? Rozważ to. Co by było, gdybyś za każdym razem, gdy chciałeś iść do Starbucksa, musiałeś najpierw posiadać bitcoin (coś, czego większość ludzi na świecie jeszcze nie ma), mieć konto na giełdzie kryptowalut, a następnie wymienić bitcoiny na „Starbucks Coin”, przelać w aplikacji portfela mobilnego i dopiero wtedy możesz udać się do Starbucks i kupić to, co chcesz.

Kryptowaluta korporacyjna

Jak widać, płacenie za kawę za pomocą „Starbucks Coin” (która tak naprawdę nie istnieje) w żaden sposób nie poprawia Twojego doświadczenia, nie ułatwia jej pracy ani w żaden sposób nie zwiększa wartości firmy. Jeśli już, to sprawia, że ​​sprawy stają się trudniejsze, droższe i prawdopodobnie zrazi wielu ludzi i sprawi, że będą unikać biznesu. Zwłaszcza jeśli jedynym sposobem na zdobycie czegoś w Starbucks jest użycie monety Starbucks.

Z drugiej strony, gdyby Starbucks miał zaakceptować kilka popularnych kryptowalut jako formę płatności oprócz tradycyjnych metod płatności, byłoby to powszechnie celebrowane..

2: Czy potrzebuje własnej monety lub żetonu?

To prowadzi nas do następnego punktu. Rozważając projekt do zainwestowania, musisz bardzo poważnie zadać sobie pytanie – czy ten projekt potrzebuje własnej monety lub żetonu?

Rozważmy poprzedni rynek hot dogów dla hipotetycznej monety Hotdog. Zamiast wymagać od klientów używania własnej, zastrzeżonej waluty, co by się stało, gdyby stworzyli rynek hot dogów, który akceptowałby wszystkie główne kryptowaluty, oprócz standardowych płatności kartą kredytową? Teraz przeszliśmy od okropnego pomysłu na biznes, który jest skazany na niepowodzenie, do takiego, który ma przynajmniej szansę stać się niszowym rynkiem sukcesu.

Być może hot dogi nie są idealnym produktem, ale stworzenie łatwo dostępnego rynku, który akceptuje wiele form płatności i jest wygodny w użyciu, jest o wiele lepsze niż taki, który sam się blokuje i wymaga zastrzeżonych tokenów lub monet.

Wiele dzisiejszych projektów związanych z kryptowalutami chce stworzyć własny token lub monetę, nawet jeśli nie ma to większego sensu biznesowego. Dzieje się tak, ponieważ jeśli są w stanie pomyślnie uruchomić ICO, mogą szybko zgarnąć wiele milionów dolarów ze sprzedaży własnej kryptowaluty. Gdyby zamiast tego nowy startup blockchain zdecydował się handlować tylko bitcoinem, nie uzyskałby korzyści z uzyskania tego początkowego finansowania z wydarzenia ICO.

Przewodnik dla początkujących po ICO

3: Czy jest wstępnie wydobyty, czy też jak są przydzielane tokeny?

Mówiąc o zagarnianiu bogactwa, następnym ważnym punktem do rozważenia podczas analizy projektu jest sposób dystrybucji żetonów lub monet. Zdecydowana większość dzisiejszych nowych projektów to tokeny, co oznacza, że ​​są zasobami cyfrowymi istniejącymi na szczycie wcześniej istniejącego łańcucha bloków, takiego jak Ethereum. Tokeny Ethereum nie są wydobywane, więc twórca tokenów będzie początkowo miał je wszystkie.

Tokeny ERC-20

Z drugiej strony monety, które są niestandardowymi łańcuchami bloków, które istnieją samodzielnie, są czasami wstępnie wydobywane. Pre-mining oznacza, że ​​zanim blockchain zostanie udostępniony publicznie, firma lub grupa, która go stworzyła, sztucznie stawia trudność z efektywnym niczym i wydobywa dużą część całkowitej podaży monet i zatrzymuje ją dla własnych celów..

Są to dość powszechne praktyki w dzisiejszych projektach blockchain. W przypadku dobrych projektów ma to zazwyczaj na celu zapewnienie firmie finansowania początkowego. Gdy monety lub żetony osiągną wartość rynkową, wówczas zasoby posiadane przez firmę są jej pieniędzmi na start.

Jednak należy zachować dużą ostrożność, analizując projekty, które zatrzymują dla siebie dużą część swojej kryptowaluty.

Większość projektów będzie oferować tabelę dystrybucji, która pokazuje, kto otrzyma co. Jeśli firma chce odebrać od 10% do 40% swojej kryptowaluty, jest to często akceptowalne. Wiadomo jednak, że niektóre projekty natychmiast przejmują 50% lub więcej wszystkich aktywów, pozostawiając mniej niż połowę dla inwestorów i opinii publicznej.

W wielu przypadkach należy to uznać za znak ostrzegawczy. Nie jest to jednak ostateczna czerwona flaga. Mogą istnieć modele biznesowe, które wymagają kontrolowania większej części podaży, ale to do Ciebie należy rozważenie, czy jest to uzasadnione. Jeśli nie uważasz, że jest to uzasadnione, zdecydowanie powinieneś przejść dalej.

4: Kto za tym stoi?

W przeciwieństwie do bitcoina, dzisiejsze nowe startupy kryptowalut zazwyczaj muszą mieć jasność co do tego, kto za nimi stoi. Ponieważ oszustwa ICO odnotowały stały wzrost w ciągu ostatniego roku, wielu inwestorów stało się dość ostrożnych, jeśli chodzi o to, komu mogą zaufać. Ten sceptycyzm to dobra rzecz.

Rozważając projekt, warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, kto za nim stoi. Większość stron internetowych projektów będzie zawierała listę kluczowych osób i ich doradców. Zalecamy zbadanie kluczowych liderów, aby przekonać się, że nie tylko posiadają oni kwalifikacje w swojej dziedzinie, ale w rzeczywistości są prawdziwymi ludźmi.

Pojawiło się kilka skandali, w których wykryto oszukańcze projekty ICO wykorzystujące fałszywe osoby i kradzione lub zdjęcia w celu oszukania inwestorów. Niektórzy byli nawet tak skandaliczni, że tak używał zdjęć celebrytów obok fałszywych imion.

Jedną z obrony, którą możesz rozważyć, jest skorzystanie z wyszukiwarki grafiki Google, aby przejrzeć dostarczone zdjęcia zespołu. Jeśli zdjęcie pojawi się na stronie ze zdjęciami stockowymi, będziesz wiedział, że jest fałszywe. Niektóre fałszywe projekty mogą umieszczać filtry obrazów na obrazach, aby uniemożliwić ich wyszukiwanie w wyszukiwarce grafiki Google. Więc jeśli obraz wydaje się zniekształcony (nawet artystycznie), być może trzeba będzie poszukać dalszych dowodów, aby zweryfikować, czy zespół jest prawdziwy.

Zachowaj ostrożność podczas przeglądania sekcji doradców. Niektóre projekty będą twierdzić, że są wspierane lub promowane przez różne gwiazdy blockchain, takie jak Vitalik Buterin czy Andreas Antonopoulos. Szybkie wyszukiwanie w Internecie nazwy projektu oraz nazwiska rzekomego doradcy często daje interesujące wyniki.

Vitalik Buterin

Zwróć jednak uwagę, że czasami gwiazdy blockchain, takie jak Vitalik Buterin, faktycznie działały jako doradcy przy kilku projektach. Jednym z przykładów jest OmiseGO, którego jest Buterin rzeczywiście doradca do projektu.

5: Co inni myślą o projekcie?

Ostatnim źródłem do rozważenia jest sama kryptowaluta. Chociaż czasami uzyskanie prostej odpowiedzi może być trudne lub frustrujące, jeśli inni mają wątpliwości co do projektu, prawdopodobnie opublikują swoje opinie na różnych stronach internetowych, które można przeszukiwać online.

Wiadomości o kryptowalutach

Reddit i Bitcointalk.org są dobrymi źródłami tego rodzaju informacji. Jeśli znajdziesz wiele relacji osób przedstawiających sugestie wraz z dowodami na to, że projekt jest oszukańczy, to szanse na to, że jest oszukańczy, są naprawdę wysokie. Jeśli możesz znaleźć tylko jeden lub dwa przypadkowe komentarze, prawdopodobnie jest to tylko jedna lub dwie osoby wypowiadające się ze złości lub dezinformacji.

DYOR

Wyrażenie DYOR, czyli „zrób własne badania”, jest najbardziej krytycznym punktem, aby z tego wszystkiego usunąć. Nieuczciwe projekty cały czas pojawiają się w Internecie. Mogą nawet zostać poparte przez główne serwisy informacyjne lub popularne osobistości kryptowalutowe. W końcu wszyscy musimy pamiętać o przeprowadzeniu należytej staranności i zawsze do DYOR. Na koniec zwróć uwagę na swoje przeczucia. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia co do projektu, prawdopodobnie lepiej zostaw go w spokoju. Twój portfel może ci tylko za to podziękować.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map