Dlaczego kryptowaluta stała się pieniądzem? Spojrzenie na nowoczesny system pieniężny

Cyfrowy dolar amerykański

Współczesne pieniądze to ciekawa istota. Oficjalnie to dług narodu emituje walutę, co sprawia, że ​​jest ona nieodłącznie pozbawiona wartości. Nieoficjalnie jest to narzędzie, którego rządy i banki centralne używają do zarządzania gospodarką i utrzymywania ich na bieżąco..

Kryptowaluty są naturalną ewolucją ideałów wolnego rynku, które pomogły stworzyć globalne bogactwo na skalę, której nie można było sobie wyobrazić kilkaset lat temu, i mogą być tym, co zapewnia ludziom utrzymanie obecnego standardu życia w tym medium -semestr.

Ponieważ twarda polityka po XX wieku odgrywa coraz większą rolę w światowej gospodarce, rośnie ryzyko światowego krachu gospodarczego w stylu Wenezueli. Centralne planowanie ma słabe wyniki w świecie ekonomii. Duże gospodarki centralnie planowane były spektakularnymi porażkami ostatniego stulecia.

Przyjęcie i wykorzystanie określonego rodzaju pieniądza, jak zobaczymy, jest koniecznością o wiele większą niż ekonomiczna. Właśnie dlatego zachodnia (kierowana przez Stany Zjednoczone) waluta fiducjarna była w stanie prosperować, a także jest jedną z sił napędowych globalnej rewolucji kryptograficznej.

Współczesne pieniądze to narzędzie polityczne

Kiedy świat pierwszy wybuchł w 1914 roku, pieniądze były złote lub srebrne. Każdy naród miał ustaloną walutę, ale podstawowa wartość pieniądza pochodziła z cennego metalu. Do czasu przystąpienia Stanów Zjednoczonych do drugiej wojny światowej w 1941 r. Podstawą wartości pieniądza było nadal złoto, ale obywatelom USA nie wolno było już posiadać żółtego metalu..

Podczas gdy wojna amerykańska w Wietnamie trwała, wydarzyła się dziwna rzecz. W 1971 roku ówczesny prezydent USA Nixon podjął decyzję o zaprzestaniu wymienialności dolara na złoto. Ta akcja polityczna zakończyła rolę złota jako podstawy wartości pieniądza w świecie zachodnim i stworzyła erę waluty fiducjarnej, w której obecnie żyjemy..

Złoto zostało użyte do ustalenia wartości dolara amerykańskiego na konferencji w Bretton Woods (która doprowadziła do porozumienia z Bretton Woods) w 1944 r. Ludzie nie mogli wymieniać swoich dolarów na złoto, ale inne kraje mogły (przynajmniej do 1971 r. ).

Ciekawostką z ekonomicznego punktu widzenia jest to, dlaczego kraje zachodnie nadal akceptują dolara amerykańskiego jako podstawę globalnej gospodarki? Ponadto, dlaczego nie pojawiły się żadne konkurencyjne systemy monetarne w następstwie posunięcia Nixona do zawieszenia wykupu złota z rezerw USA?

Oczywiście odpowiedź na oba pytania jest prosta. Zachód nie miał innej alternatywy. Stany Zjednoczone nadal były mięśniem, które wspierały globalny porządek polityczny po Jałcie i chyba że jakiś naród chciał „wyjść na czerwono” i zamienić USA na ZSRR, dolar amerykański był walutą „z wyboru”.

Do widzenia, Bretton Woods

Jak wszyscy wiemy z rzeczywistych eksperymentów społecznych XX wieku, gospodarki centralnie planowane mają okres przydatności do spożycia. Na podstawie tego, co wiemy, gospodarka centralnie planowana albo przyjmie ekonomię rynkową, albo upadnie. ZSRR nie przyjął ekonomii rynkowej (tak jak Chiny), więc pod koniec 1991 roku rozpadł się w spektakularny sposób.

Kwestie, które obecnie przejawiają się w gospodarce światowej, są bezpośrednio związane z upadkiem ZSRR. Po upadku imperium radzieckiego zniknął polityczny mandat Zachodu do wspierania dolara amerykańskiego. W pewnym sensie koniec ZSRR zakończył panowanie dolara amerykańskiego, chociaż ta dynamika społeczno-gospodarcza potrzebowała dziesięcioleci..

Jednym z najważniejszych czynników, które wsparły dolara amerykańskiego, a co za tym idzie, zachodni system finansowy w nowym tysiącleciu, jest całkowity brak konkurencyjnego systemu monetarnego. Nawet jeśli dwa narody chcą działać poza zachodnim systemem finansowym (np. Chiny i Iran), oznacza to tworzenie nowych sieci transakcyjnych w celu ułatwienia handlu.

Każdy system, który zostanie utworzony jako obejście zachodniego systemu finansowego, będzie jednorazowy. Oznacza to, że Chiny i Iran mogą używać swojego nowego systemu do rozliczania handlu ropą, ale będą to robić w przypadku dwóch walut, które mogą być trudne do wykorzystania w przypadku stron trzecich.

Kryptowaluty są pierwszym rozwiązaniem problemu wysoce politycznego zachodniego monopolu finansowego i mocno uderzyły w rynki. Ekonomiczne skutki kryptowalut nie były jeszcze odczuwalne, ale wpływ ideologiczny był znaczący.

Twoje pieniądze = Twoja wolność

Nie sposób oddzielić współczesnego spojrzenia na pieniądz od zachodnich ideałów, które stworzyły prawa człowieka w takim sensie, w jakim je znamy. Pomysł, że dana osoba może posiadać pieniądze, z których może swobodnie korzystać w jakikolwiek legalny sposób, nie jest bardzo stara. Kilkaset lat temu taki poziom wolności nawet nie istniał na Zachodzie.

Chociaż wiele krajów może być państwami jednopartyjnymi, ludzie w tych krajach mają ogromną swobodę ekonomiczną z powodu naszego współczesnego spojrzenia na pieniądze. W miarę dojrzewania XXI wieku staje się jasne, że wolność gospodarcza i zdrowe pieniądze nie znajdują się wysoko na liście priorytetów dla banków centralnych i światowych rządów.

Dolar amerykański został uzbrojony i jest używany do karania każdego narodu, który nie pasuje do coraz bardziej zawężonego światopoglądu Waszyngtonu. Te ciężkie działania polityczne największej gospodarki świata doprowadziły inne narody do szału, a ludzie na całym świecie zastanawiają się, jak potoczy się ostatni rozdział sagi Bretton Woods.

Kryptowaluty to interesująca innowacja

W starożytności nie było konferencji w Bretton Woods, która ustaliłaby wartość złota i srebra jako walut światowych. Te dwa metale szlachetne miały po prostu wartość. Pod wieloma względami kryptowaluty uderzyły w tę samą część ludzkiej psychologii, która rzutuje wartość na metal, ale w zupełnie inny sposób.

Jak widzieliśmy, współczesne pieniądze są wytworem woli politycznej. Nie w tym sensie, w jakim jest głosowanie, ale bardziej w tym sensie, że zachodni system monetarny jest produktem zaprojektowanym przez klasę polityczną. Kryptowaluty nie pasują do tej formy, co czyni je egzystencjalnym zagrożeniem dla systemu finansowego, na którym polegają uprawnienia, które utrzymują kontrolę.

Kryptowaluty powstały bez pomocy jakiejkolwiek określonej grupy. Nawet jeśli za kulisami w świecie Bitcoin kryje się mroczna kabała, nie ma możliwości, aby ta grupa mogła użyć jakiejkolwiek (politycznej) manipulacji, aby uczynić Bitcoin lub inne tokeny popularne na całym świecie..

Jako niepolityczna waluta bez przynależności państwowej Bitcoin znajduje się w bardzo dziwnej przestrzeni w globalnym systemie monetarnym. Projektowanie, rozwój i rozbudowa sieci Bitcoin nie ma centralnej siły organizacyjnej ani nie jest podejmowana z powodu politycznej konieczności. Biorąc pod uwagę te czynniki, można się zastanowić, dlaczego ludzie zwracają się do bezpaństwowej waluty cyfrowej w skali globalnej.

Utrzymywanie sprawiedliwego systemu

Przejście na kryptowaluty na całym świecie było zaskakująco szybkie. Bitcoin był projektem dla zwierząt dziesięć lat temu, a teraz jest używany do omijania globalnych systemów rozliczeniowych, takich jak SWIFT. Chociaż Bitcoin nie jest świetną opcją dla płatności detalicznych, jest bardzo dobry, jeśli chodzi o przenoszenie dużych ilości wartości na arenie międzynarodowej.

Oprócz umożliwienia ludziom przenoszenia wartości między narodami, Bitcoin był również pomocą dla ludzi w krajach z strasznymi problemami walutowymi. Wartość Bitcoina może wydawać się niestabilna w porównaniu z dolarami amerykańskimi lub euro, ale kiedy jest denominowana w tureckich lirach lub argentyńskich peso, zaczyna bardziej przypominać magazyn wartości niż aktywa spekulacyjne.

Ludzie potrzebują sposobu na oszczędzanie wartości i prowadzenie interesów. Przez długi czas rządom ufano, że tworzą pieniądze na wypełnienie tej roli, ale wydaje się, że to się zmienia. Chociaż większość rządów nie jest w ogóle otwarta na pomysł, by ich zdolność do regulowania waluty została przeniesiona do zdecentralizowanego systemu, zatrzymanie może nie być w ich zasięgu.

Rządy stoją za zakrętem

Nie ma znaczenia, czy ktoś popiera ideę rządów regulujących system monetarny, czy nie. We współczesnym świecie niewiele jest skutecznych rządów, jeśli chodzi o kontrolowanie systemu finansowego. Nawet największe narody świata borykają się ze stabilnością finansową, nawet przy coraz bardziej surowych przepisach.

Trudno jest wyznaczyć granicę między gospodarką centralnie planowaną a gospodarką regulowaną do tego stopnia, że ​​tylko duże banki (w tym bank centralny) mają dowolną swobodę gospodarczą. Gdy nawet dojdzie do tej linii, średnio- i długoterminowe konsekwencje gospodarcze mogą być tragiczne.

Większość ludzi nie zwraca uwagi na wartość swojej waluty lub stabilność systemu finansowego, dopóki nie pojawi się problem. Wygląda na to, że są ludzie, którzy są świadomi niepewnej natury współczesnych pieniędzy, a co za tym idzie, globalnego systemu gospodarczego.

Kryptowaluta narodziła się w czasie, gdy zachodni system finansowy przeszedł w nową fazę, która z łatwością mogła być jego ostatnią. Wraz z pojawieniem się tego, co amerykański FED nazywa „luzowaniem ilościowym”, globalny system finansowy wkroczył w czas, który może oznaczać koniec naszego współczesnego eksperymentu z nieobsługiwaną walutą fiducjarną.

Problem kontroli

Rządy dały monopol systemowi, który po prostu nie może przetrwać. Bitcoin nie jest idealnym systemem, ale jest realnym zamiennikiem platformy SWIFT, zwłaszcza w przypadku większych przelewów międzynarodowych. Światowy kartel bankowy nadał SWIFT status monopolisty, a to tylko jeden z przykładów tego, jak wrażliwy jest obecny system finansowy na zastąpienie przez nową technologię.

Dopóki narody będą upierać się przy tworzeniu monopolistycznych systemów finansowych kontrolowanych przez międzynarodowe kartele, systemy te będą celem zdecentralizowanych technologii, które starają się dać ludziom na całym świecie realną opcję sprawiedliwej interakcji gospodarczej.

Niedawna wojna handlowa między USA a Chinami pokazuje, jak szybko mandat polityczny może negatywnie wpłynąć na istniejące od dawna stosunki gospodarcze, a to samo mogłoby się łatwo wydarzyć na znacznie większą skalę, gdyby stosunki między głównymi rządami dalej się pogarszały.

Kryptowaluty dają ludziom możliwość posiadania cennego zasobu cyfrowego, który można wykorzystać do ułatwienia handlu, który nie zależy od rządu, aby mieć wartość. W miarę upływu następnych kilku dziesięcioleci możemy zobaczyć, jak cenne są te nowe pomysły, ponieważ rządy walczą o utrwalenie systemów gospodarczych, które są rozciągnięte do granic swoich możliwości.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map