deflacja kryptowalut

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, które mają stałe dostawy, są deflacyjne ze względu na format, w którym tworzą swoje natywne tokeny, i oferują unikalny wgląd w dynamikę deflacji w stosunku do inflacji. Inflacja, waluty emitowane przez rząd zdominowały światowy system finansowy w najnowszej historii, ale nie zawsze tak było, a ich konsekwencje należy uznać.

deflacja kryptowalut

Historia i postrzeganie deflacji

Deflację definiuje się ogólnie jako ogólny spadek cen towarów i usług, gdy stopa inflacji osiągnie wartość ujemną. Podczas gdy inflacja zmniejsza z czasem wartość waluty, deflacja zwiększa ją z powodu stałej podaży, co stwarza formę niedoboru pieniądza.

Deflacja może odnosić się albo do ogólnego spadku dóbr w usługach, ale wyraźnie może również odnosić się do zwiększonej siły nabywczej waluty, na przykład dolara amerykańskiego. Historycznie rzecz biorąc, pojęcie deflacji we współczesnym systemie finansowym było bardzo polaryzujące. Z jednej strony koncepcje takie jak Reguła Friedmana – nie promując aktywnie konsekwentnej deflacji – argumentują, że ograniczona deflacja może złagodzić inflację i pomóc utrzymać walutę jako magazyn wartości w czasie. Z drugiej strony wielu ekonomistów argumentuje, że deflacja jest niebezpieczna, ponieważ zwiększa wartość długu. Rosnące zadłużenie w czasie stanowi ogromne obciążenie dla osób zadłużonych i przyspiesza w czasach recesji, która pogłębia spadkową spiralę deflacyjną.

Waluta Fiat

Przeczytaj: Problemy z walutą Fiata

Analizowanie długu poprzez deflację odbywa się jednak przez zniekształcony pryzmat. W obecnym systemie finansowym inflacja jest nieodłącznym elementem walut emitowanych przez rząd, które z czasem tracą na wartości i są tworzone równolegle z samym długiem. Ważenie i mierzenie makroekonomii takich systemów jest niezwykle złożone, a dla wielu ludzi jest postrzegane jako niemożliwe i po prostu śmieszne. Na przykład ostatni raz znacząca deflacja wystąpiła w Stanach Zjednoczonych podczas wielkiej depresji po upadku kilku banków w wyniku zbiegających się biegi bankowe. Przyczyną deflacji był spadek podaży pieniądza, który spowodował niedobory, ale okres ten był tylko krótkotrwały i znacząco wpłynął na postrzeganie deflacji w czasie, ponieważ jest skorelowana z wyjątkowo niekorzystnym wydarzeniem.

Jednak z biegiem czasu dostosowanie do inflacji stworzyło zjawisko, w którym dług szaleje, a nawet ekonomiści zaczynają ponownie przemyśleć koncepcję deflacji. W czasach deflacji emisja długu spada, ponieważ wartość długu rośnie. Co ciekawe, stabilna lub zwiększona w czasie wartość waluty wraz z deflacją może złagodzić ograniczenia wynikające ze zmniejszonego finansowania dłużnego. Trudno to zrozumieć, ponieważ pożyczki są wszędzie, a finansowanie kredytowe jest podstawą systemu finansowego w jego obecnej formie, ale intryga istnieje, a kryptowaluty pojawiły się w odpowiednim momencie.

kryptowaluty & Wartość

Wartość ma wiele form, które są szczególnie niejasne w odniesieniu do pieniądza i jego korelacji z przechowywaniem wartości w porównaniu ze środkiem wymiany. Doskonałym tego przykładem są dobrze znane i ugruntowane kryptowaluty, więc możemy użyć ich jako przykładu (wiele kryptowalut w ogóle tego nie reprezentuje). Pomijając kwestie skalowalności, krytykom Bitcoina trudno jest spierać się z jego użytecznością jako środka przechowywania wartości. Chociaż Bitcoin może nie być „elektroniczną gotówką”, jakim jeszcze miał być, niewątpliwie reprezentuje jeden z najbardziej stabilnych i potencjalnie lukratywnych sposobów przechowywania wartości w historii.

Istnieje tylko kilka ogólnych sposobów przechowywania wartości. Albo trzymają pieniądze fiducjarne na koncie bankowym, inwestują je lub kupują metale szlachetne i klejnoty, które okazały się stabilnymi środkami przechowywania wartości na przestrzeni dziejów. Inflacja dowodzi, że przechowywanie waluty fiducjarnej na koncie bankowym lub pod materacem jest modelem o niskiej wartości, nawet jeśli zarabiasz miliony dolarów, zwrot w porównaniu z dewaluacją waluty jest przeciętny. Kupowanie metali szlachetnych to świetny sposób na przechowywanie wartości, ale często jest to niewygodne dla inwestorów z głównego nurtu i zwykle musi być przechowywane u osoby trzeciej. Bitcoin jest inny. Jest to wygodne, całkowicie kontrolujesz swoje fundusze i jest deflacyjne przy stałej podaży.

System bankowości z rezerwą cząstkową

Przeczytaj: Czym jest system bankowy z rezerwą cząstkową? 

Bitcoin jest nie tylko deflacyjny, ponieważ ma stałą podaż, ale jego emisja (nagroda za wydobycie) spada o połowę co 210 000 bloków, mniej więcej co 4 lata. Satoshi dostrzegł problemy związane z inflacją, którą stworzyły waluty wspierane przez rząd, i zamierzały opracować alternatywną formę przechowywania, podobną do metali szlachetnych, ale w nowoczesnym formacie cyfrowym. Przy tak skomplikowanej makroekonomii wydaje się mało prawdopodobne, aby w tym momencie przezwyciężyć Rezerwę Federalną z motywem zmiany polityki pieniężnej na politykę deflacyjną. Dlatego Bitcoin stanowi nie tylko nowatorską technologię w swoich mechanizmach konsensusu i architekturze blockchain, ale jako szerszy eksperyment przenoszenia deflacyjnego długoterminowego przechowywania wartości do sfery cyfrowej, a nie fizycznej (metale szlachetne + klejnoty).

Kopalnia bitcoinów

Przeczytaj: Co to jest Halving Bitcoina?

Zdolność innych kryptowalut do zaprogramowania kursów emisji według z góry określonych wartości również stanowi ważny eksperyment z wartością i podażą pieniądza. Stopy inflacji lub deflacji można ustalić na stałe, bez możliwości manewrowania wokół stopy lub zmiany jej, jak w przypadku stóp inflacji banku centralnego. Dzięki temu ludzie zawsze wiedzą, czym jest ta wartość i wiedzą z wyprzedzeniem, czego się spodziewać, budując systemy i podejmując decyzje finansowe w oparciu o konkretną wartość.

Value Storage & Wymiana wartości

Dynamika Bitcoina jako środka przechowywania wartości nasuwa pytanie, czy może on jednocześnie funkcjonować jako środek wymiany. Waluty używane jako środek wymiany muszą być stabilne, po prostu dlatego, że strony wchodzące w interakcję nie chcą zajmować się ryzykiem wahań cen w transakcji. Ze względu na dużą zmienność Bitcoina w tym momencie, nie jest to świetny środek do wymiany wartości na częste, codzienne zakupy. Dolar amerykański jest w tym doskonały, ale długoterminowym kosztem jest dewaluacja i przechowywanie o niskiej wartości. Powstaje pytanie, czy waluta jest w stanie skutecznie funkcjonować zarówno jako nośnik wartości, jak i środek wymiany.

Złożoność systemów finansowych banków centralnych i staranne dostosowywanie stóp inflacji w celu realistycznego zagregowania wskaźników ekonomicznych pozwala na to, aby dolar funkcjonował tylko jako jeden lub drugi. Nawet gdyby długoterminowa wartość dolara amerykańskiego ustabilizowała się w wyniku inflacji i nadal funkcjonował jako środek wymiany, jak trwały byłby taki model? Bitcoin ma istotną przewagę, której nie mają w tym przypadku waluty fiducjarne, technologia decentralizacji.

Bitcoin może nie być świetnym środkiem wymiany wartości za małe zakupy, ale Lightning Networks może udowodnić, że jest inaczej. Ułatwienie mikropłatności między stronami bez pośredników, co w innym przypadku uczyniłoby tę koncepcję niezwykle trudną, otwiera możliwość pokonania przez technologię poważnej przeszkody finansowej. Przewidywanie, co się stanie, jeśli Lightning Network stanie się wszechobecna w całej sieci Bitcoin, jest niemożliwe, ale odpowie na kilka ważnych pytań.

Przede wszystkim to, czy waluta może funkcjonować zarówno jako środek wymiany, jak i jako długoterminowy magazyn wartości. Cecha, która od dawna wymykała się walutom narodowym i została jeszcze bardziej zduszona przez złożoność powiązania waluty zarówno z instytucjami rządowymi, jak i bankami. Bitcoin i kryptowaluty istnieją poza nimi, więc być może mogą zaoferować rozwiązanie problemu, który przez długi czas umykał ekonomistom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me