Kava & Cosmos: Zwiększanie potencjału DeFi dzięki Bitcoin

Technologia Bitcoin

Opierając się na założeniu, że kontrakty na dyskretne dzienniki mogą rozszerzyć ekosystem Bitcoin DeFi na produkty pochodne o minimalnym zaufaniu, warto to ocenić Kava, i jego związek z Kosmosem – oba te elementy mogą faktycznie pomóc w uzupełnieniu płynności Bitcoina i ogólnej sytuacji DeFi.

Podstawowe problemy związane z rozwiązywaniem DeFi za pomocą Bitcoin nadal koncentrują się na tym, jak odpowiednio rozszerzyć przestrzeń projektową Bitcoin (tj. Inteligentne kontrakty z RSK) bez wygórowanych kompromisów w zapewnienia zapewniony przez model bezpieczeństwa Bitcoin.

Obecnie wysiłki takie jak Blockstream’s Liquid i RSK są początkiem tego, co może stać się lukratywnym rynkiem dla poszerzania możliwości Bitcoina, ale na razie technologia (np. Sfederowane łańcuchy boczne) nie zapewnia takich samych gwarancji minimalizujących zaufanie, jak łańcuch bloków Bitcoina.

Technologia Bitcoin

Ostatecznie projekty takie jak Liquid mogą ostatecznie stać się znacznie mniej zależne od zaufania do federacji, ale nie jest to jedyne rozszerzenie funkcjonalności Bitcoin, które warto obejrzeć.

Tu właśnie pojawiają się intrygujące projekty, dążące do zminimalizowania kosztów kompromisu między bezpieczeństwem a funkcjonalnością, wykorzystując sieci poza Bitcoinem.

W szczególności Cosmos wzbudził emocje jako potencjalny poligon do eksperymentowania dla rozszerzenia DeFi na Bitcoin. A jeden z przełomowych projektów, Kava, przedstawia atrakcyjne rozwiązanie.

Krótki przegląd kosmosu i jego zgodności z Bitcoinem

Cosmos to interoperacyjna struktura dla łańcuchów bloków obejmująca „huby” i „strefy”, w których dozwolone lub publiczne łańcuchy bloków, wykorzystujące mechanizmy konsensusu o szybkiej ostateczności (tj. PoS), mogą być rozwijane lub integrowane z ekosystemem.

Te łańcuchy bloków mogą bezproblemowo przesyłać wartości i wiadomości między sobą przy użyciu protokołu IBC firmy Cosmos, który jest uzupełniony o pakiet SDK niezależny od łańcucha bloków do tworzenia aplikacji.

Cosmos został zaprojektowany tak, aby był interoperacyjny, skalowalny i przyjazny dla użytkownika, co już zaowocowało różnorodną mieszanką aplikacji w swoim ekosystemie. Począwszy od Binance Chain DEX po Kava, Cosmos ma fascynujący potencjał dla szerszego ekosystemu kryptowalut.

Jednak ma pewne ograniczenia w kontekście Bitcoin. Na przykład sieci ekosystemów Cosmos (tj. Łańcuchy bloków) muszą mieć konsensus dotyczący szybkiej ostateczności, co oznacza, że ​​łańcuchy bloków typu proof-of-work (PoW), takie jak Bitcoin, nie są natywnie zgodne z modelem centrum i strefą.

W rezultacie należy zbudować mosty między Bitcoinem a innymi łańcuchami PoW, tak jak obecnie trwają z Cosmos i Ethereum – tzw. Peggy.

Jest jednak miejsce na wahania w tych rozważaniach projektowych.

To, w jaki sposób Bitcoin może zostać włączony do ekosystemu Kosmosu, jest w dużym stopniu zależne od iteracji roboczej Protokół IBC firmy Cosmos. Ale możemy już zaprojektować kilka wczesnych iteracji zorientowanego na Bitcoin DeFi na platformie.

Na przykład Cosmos włącza „Peg Zones”, które są specjalnym rodzajem łańcucha proxy. Według Kosmosu:

„Peg-Zone to łańcuch bloków, który śledzi stan innego łańcucha bloków. Sama Peg-Zone jest zamykana szybko i dlatego jest kompatybilna z IBC. Jego rolą jest ustalenie ostateczności łańcucha bloków, który łączy ”.

Strefa peg działa jako pomost między blockchainem PoW (np.Ethereum) a centrum Cosmos. Jednak most między Kosmosem a Bitcoinem przedstawia niektóre unikalne wyzwania techniczne, chociaż jest to możliwe i obecnie eksplorowane.

ZA Strefa pegów Bitcoin teoretycznie spowodowałoby, że opłaty transakcyjne byłyby płatne w ustalonej walucie, Bitcoin, a nie w natywnym tokenie ATOM lub innych obsługiwanych tokenach Cosmos, co umożliwia Bitcoinowi skorzystanie z szybszej ostateczności Kosmosu bez uzależnienia się od jego tokenu.

Na wysokim poziomie pozwala to obejść potrzebę pakowania i rozpakowywania aktywów w konwencjonalnym modelu kołkowym – zmniejszając ukryty kompromis zaufania.

Jak to się ma do Kavy?

Deweloperzy stworzyli Cosmos z myślą o Bitcoinie, a niektórzy z nich to zrobili cytowane jako bliskość maksymalistów Bitcoin. Kava to projekt skupiający się na międzyłańcuchowym rozliczaniu aktywów, pracujący nad obsługą różnych aktywów, w tym BTC, w ramach wielostronnego systemu CDP Cosmos.

Kava i Bitcoin

Pierwszy projekt Kavy rozszerza Cosmos DeFi na XRP, ale wykonał już pewne prace nad oceną, jak obsługiwać Bitcoin za pomocą jego „Przełącznik”Protokół wymiany oparty na Interledger.

Koncepcja Kava jest podobna do MakerDAO i jej stablecoina Dai, wykorzystując model Collateralized Debt Position (CDP) dla wielostronnej dźwigni, stabilności i zarządzania. Kava to blockchain PoS zbudowany na Cosmosie, z własnym natywnym tokenem KAVA, który jest wdrażany w jego modelu zarządzania wraz ze stablecoinem USDX opartym na wielu zabezpieczeniach.

„Obecnie głównym celem Kava jest doprowadzenie DeFi do aktywów, do których w innym przypadku nie mieliby dostępu” – wyjaśnia Kava post na blogu na DeFi.

W kontekście Bitcoin, celem Kava jest rozszerzenie zdolności Bitcoin DeFi poprzez zdecentralizowaną dźwignię (np. Handel depozytem zabezpieczającym) i zabezpieczenie, wykorzystując stablecoin USDX jako środek przechowywania wartości.

Podczas gdy projekty takie jak TradeLayer i potencjał Discrete Log Contracts mogą oferować podobne prognozy dla Bitcoin, Kava jest rozszerzeniem Bitcoin do wielokierunkowej struktury, w której płynność innych aktywów obsługiwanych przez Cosmos będzie dostępna obok BTC.

W przyjaznym dla użytkownika interfejsie może to sprawić, że dostęp do DeFi dla Bitcoin wśród innych aktywów będzie znacznie bardziej trywialny, chociaż mogą istnieć pewne kompromisy w zakresie bezpieczeństwa.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nadrzędny model w dużym stopniu zależy od IBC i tego, jak Kava decyduje się na wprowadzenie BTC na swoją platformę. Jeśli chodzi o sukces rozszerzenia Bitcoin DeFi firmy Cosmos, Mohamed Fouda sformułował w średni kawałek w publikacji Token Daily:

„Sukcesem w tym względzie jest możliwość przyciągnięcia wystarczającej płynności do strefy peg i utrzymania rozsądnego poziomu decentralizacji poprzez przyciągnięcie wystarczająco dużej liczby walidatorów”.

Kava Labs ma zbudowaną strukturę dla swoich aktywów z wieloma zabezpieczeniami i środowiska USDX, ale teraz pracuje nad wprowadzaniem walidatorów do swojej sieci PoS.

Dla zagorzałych zwolenników PoW poleganie na założeniach dotyczących bezpieczeństwa opartej na rozruchowej sieci walidowanej PoS prawdopodobnie nie jest początkiem, ale nie można przewidzieć, jak minimalny może osiągnąć kompromis, jeśli Cosmos zapewni powszechną płynność i pomyślne wdrożenie dwu- bez pozwolenia strefa pegów Bitcoin.

Wniosek

Wciąż jesteśmy na bardzo wczesnym etapie interoperacyjności między blockchainami, a tym bardziej, jeśli chodzi o ich zgodność z aplikacjami DeFi.

Ostatecznie elastyczność Cosmos do tworzenia aplikacji za pomocą SDK powinna służyć jako cenny instrument do wnoszenia wartości do ekosystemu sieci.

I jeśli Cosmos stanie się wysoce płynnym medium dla DeFi, spodziewaj się, że niektórzy zwolennicy Bitcoin zaakceptują kompromis zapewniający bezpieczeństwo sieci PoS dla dostępnego Bitcoin DeFi.

Termin DeFi obejmuje szeroki zakres tematów i propozycji wartości, z których wiele koncentruje się na instrumentach finansowych na monety, którymi ludzie się nie przejmują i są niezrównoważeni.

Rozszerzenie DeFi na Bitcoin jest ostatecznym celem, ale zapewnienia dotyczące ukrytych kompromisów w zakresie zaufania pozostają długotrwałym pytaniem stojącym przed jego ogromnym potencjałem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map