Bitcoin to pierwszy gracz, to OG, to król. Jednak w 2017 roku „król” kryptowalut nie obywał się bez walki. Zatory wzrosły w sieci jak nigdy dotąd pod koniec roku, powodując gwałtowny wzrost czasu potwierdzeń i opłat transakcyjnych.

Teraz, żeby było jasne, BTC nie zbliżyło się jeszcze do śmierci w toczącej się wojnie o skalowanie z Bitcoin Cash (BCH), ale jego obecne bóle rozwojowe były silnie odczuwalne w całym ekosystemie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Coś musi dawać, wielu mówi. Wcześniej też raczej niż później.

I tam właśnie Sieć Lightning (LN) wkracza. Jeśli Lightning Network może spełnić swoje obietnice, Bitcoin może wkrótce zobaczyć miliony transakcji dziennie o przepustowości.

Sieć Bitcoin Lightning

Zagłębmy się więc w LN: co to jest, jak działa i kontrowersje wokół niego, aby uzyskać małą perspektywę.

Bitcoin musi skalować Pronto

Bitcoin to rewolucyjna technologia, ale jego przepustowość 7 transakcji na sekundę przy obecnym rozmiarze bloku 1MB stała się wąskim gardłem w 2017 r., Gdy popularność zaczęła pukać do drzwi, np. Nadchodzący dział handlu kryptowalutami Goldman Sachs. Konsekwentna ruletka wzrostów i postępów w adopcji sprawiła, że ​​nowi użytkownicy tłumnie gromadzili się w BTC, co poważnie spowolniło dotychczas nieskalowaną, tradycyjną sieć Bitcoin.

Mówiąc najprościej, Bitcoin potrzebuje znacznie więcej przepustowości niż 7 TXs na sekundę. VISA obsługuje 4000 na sekundę, a aby Bitcoin ostatecznie wygrał, będzie musiał przekroczyć ten wskaźnik. I tu właśnie pojawia się Lightning Network.

Lightning Network: następny krok

Lightning Network to proponowane rozwiązanie drugiej warstwy, poza łańcuchem, zapewniające skalowalność Bitcoina. Jest to rozwiązanie skalujące, na czele którego stoją zespoły z zespołu programistów Bitcoin Core, a także firma Blockstream. Blockstream sam wystawia LN jako „system mikropłatności obsługujący duże ilości drobnych płatności”.

Taki system mógłby znacznie złagodzić, gdyby obecne przeciążenie sieci było jakąkolwiek wskazówką.

Przejdźmy więc do niektórych szczegółów.

Ideą Lightning Network jest to, że małe txy nie muszą być przechowywane w głównym łańcuchu bloków. Przenieś te płatności poza łańcuch, zmniejszając w ten sposób obciążenie nałożone na główny blockchain BTC.

Jak to dokładnie będzie działać? Otwierając tak zwane kanały stanowe lub płatności.

Lightning Network

Kanały płatności

Kanały płatności służą do ułatwienia wielu transakcji poza łańcuchem, a następnie przesyłanie ich wszystkich naraz w wybranym lub określonym czasie.

W tym celu badacz i wykładowca Bitcoin Andreas Antonopoulos nazywa transakcje poza łańcuchem w LN jako „I.O.U. skierowane do przodu”, więc przypomina to trochę spieniężenie karty w barze pod koniec nocy. Kanał jest otwierany, a następnie zamykany, a saldo jest wysyłane do łańcucha bloków.

Kanały płatności wymagają przesłania wstępnej wpłaty, aby pokryć transakcje. Depozyt jest wysyłany na adres z wieloma podpisami, więc żadna ze stron nie ma dominującej kontroli nad kanałem.

Aby „bilans” kanału został zweryfikowany, strony kanału muszą się na nim podpisać. Jest to najnowszy bilans używany do odblokowania pieniędzy. Następnie, gdy ten kanał jest otwarty na głównym łańcuchu bloków, tworzy pojedynczą transakcję, a nie wiele mikrotransakcji. Możesz więc zobaczyć, jak taka dynamika może złagodzić wiele obecnych obciążeń w sieci Bitcoin.

Wiele małych transakcji zamienia się w duże, pojedyncze transakcje za pośrednictwem Lightning Network, które, jak sugerują zwolennicy, mogą sprawić, że zatory w Bitcoinie staną się przeszłością.

Kanały bezpośrednie nie są konieczne

Załóżmy, że próbujesz prowadzić interesy ze sprzedawcą przez kanał płatności, ale nie masz otwartego kanału, który jest bezpośrednio połączony z tym sprzedawcą. W przypadku sieci Lightning nie będzie to problemu, ponieważ rozwiązanie skalowania warstwy 2 próbuje znaleźć najszybszą trasę z punktu A do B przy użyciu już otwartych i dostępnych kanałów.

Doprowadzi to do wielu optymalizacji, jeśli chodzi o przepustowość. Nie będziecie musieli wybierać nadmiarowej ścieżki do tego sprzedawcy; zamiast tego wybiorą najbardziej bezpośredni. Twoja transakcja może więc przejść przez otwarty kanał ze znajomym, który tak się składa, że ​​ma otwarty kanał ze sprzedawcą, z którym prowadzisz interesy. Voila, nie ma potrzeby dodatkowego otwierania kanału.

Błyskawica

Teraz wyobraź sobie, że ten hipotetyczny scenariusz objął miliony, a może nawet miliardy użytkowników jednego dnia. Optymalizacja przepustowości Lightninga z milionami otwartych kanałów pozornie umożliwiłaby miliardy transakcji bitcoinowych na sekundę. Jak to jest ze skalowaniem?

W tym świetle możesz zrozumieć, że w Lightning Network txy bitcoinów nie będą już jak pakiety, ale raczej jak połączone ze sobą obwody.

Dowód stawki (POS) Bitcoina?

Wspomniany Andreas Antonopoulos zasugerował, że uważa LN za wersję POS dla Bitcoina. Ponieważ, podobnie jak obstawianie, użytkownicy Bitcoin będą mogli wpłacać BTC na wyznaczone adresy i gromadzić dywidendy w celu ułatwienia transakcji.

Teraz ta dynamika podobna do POS z pewnością nie przynosi ulgi dla środowiska, jaką może przynieść obstawianie, ale zapewnia dodatkową przewagę Bitcoin, która może uczynić go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla posiadaczy w przyszłości.

Hash Time-Locked Contracts (HTLC)

Hashowanie kontraktów z blokadą czasową pomoże zamknąć kanały po określonym czasie. Tak więc użytkownicy, którzy otwierają kanały między sobą, mogą skonfigurować HTLC, która zamknie ten kanał po, powiedzmy, 30 dniach.

Umowy te będą pomocne w ułatwieniu określonych ustaleń handlowych. Nie będziesz musiał otwierać kanałów w nieskończoność, jeśli nie chcesz.

Krytyka przeciwko sieci błyskawic

Jedną z najstarszych krytyk skierowanych przeciwko LN jest to, że jest rozwijany od dawna. Miał być już jakiś czas temu gotowy, ale projekt wciąż ma wiele do zrobienia. Nie od razu Rzym zbudowano, ale brak LN jest teraz dotkliwie odczuwalny, ponieważ zatory w sieci osiągnęły bezprecedensowy poziom w ostatnich tygodniach.

Kolejna krytyka skierowana przeciwko LN pochodzi od społeczności Bitcoin Cash (BCH) i jest to krytyka dotycząca „hubów”. Pamiętasz, jak wspominaliśmy wcześniej o kanałach niebezpośrednich? Cóż, przedstawiciele BCH twierdzą, że ta dynamika niewątpliwie doprowadzi do powstania ogromnych instytucji finansowych prowadzących zewnętrzne huby LN w celu pobierania ogromnych kwot opłat.

W tym celu zwolennicy Bitcoin Cash twierdzą, że Bitcoin Core i Blockstream zmieniają Bitcoin w system bankowy, w którym będą działać scentralizowane duże banki.

Zwolennicy BTC kwestionują to stwierdzenie, twierdząc, że banki udzielają kredytów, a Lightning Network nic takiego nie robi, co sprawia, że ​​porównanie jest niekonsekwentne. Niemniej jest to powszechna krytyka kierowana przeciwko LN.

Odchodząc od tego tematu, krytycy Lightning twierdzą również, że jest to sposób, w jaki Blockstream „wstawia się” i zarabia na Bitcoinie dla inwestorów firmy. Chociaż zwolennicy dziedzictwa Bitcoin równie szybko reagują na to, dlaczego duże rozmiary bloków Bitcoin Cash są okropnym pomysłem.

Wniosek

Kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione, zarówno rozwiązania skalowania poza łańcuchem, jak i na łańcuchu będą niewątpliwie potrzebne dla Bitcoin.

Mając to na uwadze, Lightning Network wygląda na zdumiewająco innowacyjną próbę pracy nad pierwszym z tych dwóch potrzebnych podejść.

Będziemy musieli zobaczyć, co będzie dalej, ale ponieważ LN jest już w sieci testowej Bitcoin, możliwe, że Lightning nadejdzie raczej wcześniej niż później.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me