Na czym polega problem z przepustowością danych przychodzących w sieci Lightning? Kompletny przewodnik

Przepustowość dla połączeń przychodzących Lightning Network

Oboje Szybki wzrost oraz przeszkody techniczne stojące przed bardziej powszechnym przyjęciem sieci Lightning Network (LN) Bitcoina wywołały produktywne rozmowy na temat ulepszania młodej sieci. Jedną z przeszkód, na które ostatnio zwrócono uwagę, jest problem „zdolności przewozowej”.

Nieodłącznym skutkiem dwukierunkowego projektowania kanałów płatności w LN jest problem, który sprawia, że ​​otrzymywanie płatności LN dla nowych węzłów jest wyzwaniem, wymagającym kilku metod uzupełniania ich przepustowości wejściowej. Problem przepustowości wejściowej zyskał uznanie głównego nurtu po rosnąca trudność w otrzymaniu Lightning Torch które zostały przekazane między entuzjastycznymi użytkownikami LN na Twitterze.

Przepustowość dla połączeń przychodzących Lightning Network

Od tego czasu sam problem i proponowane rozwiązania mające na celu zmniejszenie komplikacji związanych z problemem przepustowości wejściowej stały się bardziej widoczne. Ostatecznie złożoność równoważenia kanałów i kwestie takie jak przepustowość przychodząca powinny zostać zamaskowane przed użytkownikiem końcowym, ale na razie warto ocenić, na czym dokładnie polega problem i bieżące inicjatywy, aby go rozwiązać.

Co to jest pojemność przychodząca węzła?

Bitcoin’s LN składa się z dwukierunkowych kanałów płatności między użytkownikami w sieci węzłów. Przepustowości kanałów płatności między dwoma użytkownikami są ustalane po otwarciu kanału między nimi i nie można ich zmienić do czasu zamknięcia kanału i otwarcia nowego.

Kanały płatności składają się z dwóch stron, salda zdalnego i salda lokalnego. Twoja strona kanału to równowaga lokalna, a druga strona to równowaga zdalna. Tak więc, jeśli Alice i Bob mają między sobą otwarty kanał płatności o pojemności 5 BTC, a Ty jesteś Bobem, wtedy Twoje saldo lokalne wynosi 2 BTC, a saldo zdalne (saldo Alicji) to 3 BTC – pojemność kanału to 5 BTC.

Alicja 3 <————————-> 2 Bob

Alice i Bob mogą aktualizować salda w kanale bez przekraczania pojemności kanału (5 BTC), ale czasami pojawiają się problemy z projektowaniem kanału dwukierunkowego. Jeśli chcesz akceptować płatności lub zrównoważyć swoje kanały, obejście projektu dwukierunkowego może być trudne, zwłaszcza gdy wprowadzasz więcej stron i tras płatności do obrazu.

Na przykład, jeśli Charlie chce otrzymać płatność od Alice, ale ma otwarty tylko kanał z Bobem, nadal jest możliwe, że Charlie otrzyma płatność od Alice – o ile Bob ma wystarczającą liczbę BTC, aby skierować do Charliego, który jest pilotem Charliego równowaga z Bobem i saldo lokalne Boba z Charliem.

Alicja 3 <—————-> 2 Bob 0 <—————> 2 Charlie

W powyższym przykładzie Alicja nie może wysłać Charliemu żadnego BTC, ponieważ saldo lokalne Boba (tj. Saldo zdalne Charliego) wynosi 0 BTC. Płatność Alicji jest utrudniona przez przepustowość Charliego. Tak więc przepustowość połączeń przychodzących Charliego w dowolnym momencie otwarcia jego kanału jest wyraźnie ograniczona przez jego zdalne saldo u kontrahenta (w tym przypadku Bob), który kieruje płatność.

W powyższym przykładzie przepustowość Charliego wynosi zero. Jednak w poniższym przykładzie (z 1 BTC większą przepustowością kanału), pojemność przychodząca Charliego wynosiłaby 1 i mógłby otrzymać do 1 BTC od Alice. To pokazuje, że ogólnie płynność jest jednym z największych problemów wzrostu LN, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jest to młoda sieć płatnicza.

Alicja 3 <—————-> 2 Bob 1 <—————> 2 Charlie

Problem z przepustowością wejściową wynika z faktu, że kiedy kontrahenci finansują swoje kanały, tylko początkowo finansują swoje odpowiednie saldo lokalne. Depozyt kontrahenta na kanale jest następnie zdalnym saldem odpowiedniej strony. W rezultacie użytkownicy LN mogą określić swoją przepustowość wychodzącą (która jest skorelowana z ich saldem lokalnym), ale nie mają bezpośredniej kontroli nad swoją przepustowością przychodzącą.

Gdy dodasz więcej połączeń w całej sieci i routingu między węzłami, problem może stać się jeszcze bardziej skomplikowany. Wyobraź sobie tysiące węzłów, które nie są bezpośrednio połączone, ale polegają na węzłach routingu do wykonywania płatności. Możliwe, że rozwiązałeś pojemność przychodzącą z sąsiednim węzłem, ale wtedy musisz wziąć pod uwagę przepustowość przychodzącą sąsiedniego węzła, który sąsiaduje z tym węzłem itd..

Taka dynamika wymaga dostawców płynności działających jako węzły routingu i metod łagodzenia problemu przepustowości przychodzącej użytkowników z małymi saldami kanałów lub nowymi w sieci.

Problem z przepustowością wejściową jest prawdopodobnie jedną z głównych przyczyn tego, że pochodnia błyskawicy stawała się coraz trudniejsza do przejścia na późniejszych etapach. W miarę jak latarka zyskiwała na wartości, liczba dostawców płynnych do kierowania płatności zmniejszyła się, uniemożliwiając w ten sposób wielu użytkownikom otrzymanie latarki – ich przepustowość wejściowa nie była wystarczająca.

Pomimo problemów, które przedstawia, szczególnie dla nowych użytkowników, którzy dopiero uruchamiają swoje węzły i otwierają kanały, istnieje kilka metod zwiększenia przepustowości kanału przychodzącego.

Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat wykorzystania LN i pojemności przychodzącej, polecam artykuły tutaj i tutaj.

Rozwiązywanie problemu z przepustowością ruchu przychodzącego

Zwiększenie przepustowości przychodzącej oznacza otwarcie kanałów i połączenie z kanałami routingu z dużymi zdalnymi saldami (tj. Dużymi saldami lokalnymi z ich perspektywy). Zrównoważone i dobrze połączone węzły są optymalnym wyborem dla poprawy przepustowości przychodzącej, ponieważ będą łączyć Cię z wieloma innymi węzłami publicznymi, ale nie zawsze jest to takie proste w przypadku uruchamiania nowych węzłów w ekosystemie.

Na szczęście istnieje kilka bardzo prostych metod zwiększania przepustowości ruchu przychodzącego – na przykład dokonywanie płatności wychodzących. Wydawanie monet przenosi je z salda lokalnego na saldo zdalne. Wymaga to wydawania monet, ale ponieważ większość płatności za pośrednictwem LN jest i tak niewielka, wysyłanie mikropłatności w różnych kanałach nie jest znaczącym obciążeniem finansowym i może pomóc zwiększyć przepustowość przychodzącą.

Inną dość prostą metodą zwiększenia przepustowości przychodzącej jest poproszenie operatorów węzłów o otwarcie z tobą kanałów przychodzących. Najlepszym sposobem na to jest skorzystanie z kilku usług otwierania kanałów, które faktycznie otwierają kanał bezpośrednio z Twoim węzłem – czasami za darmo, a czasami za bardzo niewielką opłatą.

Bitrefill’s Thor, LightningTo.Me, i LNBig.com to wszystkie usługi związane z otwieraniem kanałów z różnymi warunkami i opłatami dotyczącymi przepustowości kanału. Takie usługi są przydatne podczas uruchamiania nowego węzła, na przykład, jeśli kupiłeś Casa Node i chcesz zacząć otrzymywać płatności.

Inne usługi, choć powiernicze, oferują wymianę LN BTC na łańcuchowe BTC, co jest w zasadzie inną wersją wydawania LN BTC na zakup BTC w łańcuchu. Niektóre z tych usług obejmują zygzak, coinplaza, i lightningconudctor. Jednak te usługi są zabezpieczone, a nowa opcja bez nadzoru od Lightning Labs może okazać się lepszą alternatywą – chociaż wciąż znajduje się we wczesnej fazie eksperymentów.

To jest nazwane Pętla błyskawicy, i jest to most typu on-chain / off-chain bez nadzoru, który wykorzystuje podmorskie swapy do uzyskiwania przepustowości przychodzącej z dowolnych węzłów sieciowych, deponowania środków w portfelach łańcuchowych bez zamykania kanału lub płacenia na adres awaryjny w łańcuchu, płynność jest niewystarczająca do routingu.

Bazując na implementacji lnd firmy Lightning Labs, Lightning Loop składa się obecnie tylko z funkcji „Loop Out”, która umożliwia wymianę funduszy spoza sieci na fundusze w sieci w sposób nieupoważniony. Funkcja „Loop Out” nie jest jeszcze dostępna, ale pozwoli funduszom sieciowym zwiększyć saldo lokalne kanału LN.

Wniosek

Ogólnie rzecz biorąc, problem z przepustowością wejściową wynika bardziej z niedostatecznej płynności w sieci płatności na wczesnym etapie niż z kluczowej wady projektowej. Sprzedawcy, entuzjaści LN i deweloperzy mają już dostępne rozwiązania umożliwiające rozwiązanie problemu – zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane.

W miarę kontynuowania rozwoju LN, rozpowszechnienie prawdopodobnie wzrośnie bardziej w zakresie usług otwartego kanału, usług swappingu niezwiązanego z powiernictwem oraz abstrakcji interfejsu użytkownika w zakresie problemu przepustowości wejściowej..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map