Nie musisz kupować całego Bitcoina: Przewodnik po ułamkach i podzielności bitcoinów

Przewodnik po frakcjach Bitcoin & amp; Podzielność

Prawdopodobnie słyszałeś już wcześniej tak zwanego eksperta, który powiedział coś takiego: tylko bogaci prawdopodobnie kupiliby bitcoiny, ponieważ cena każdego z nich przekracza X dolarów. I odwrotnie, każdy, kto jest głęboko zaznajomiony z bitcoinem lub innymi kryptowalutami, zrozumiałby, w jaki sposób to stwierdzenie pokazuje bardzo wyraźne niezrozumienie tego, jak działa ta technologia.

Przewodnik po frakcjach Bitcoin & amp; Podzielność

Dzisiaj omówimy kilka podstaw podziału bitcoinów i tego, co to oznacza na przyszłość, czy lub kiedy bitcoin (lub coś podobnego) stanie się dominującą metodą płatności.

Satoshis, mBTC i nie tylko

Jedną z ważnych koncepcji ekonomicznych, która odnosi się zasadniczo do wszystkich form pieniądza, jest podzielność. Oznacza to, że dwie połówki jednego dolara amerykańskiego razem wzięte dają jeden dolar amerykański. Po podzieleniu pół dolara nie jest warte mniej niż wtedy, gdy jest częścią całego dolara. Coś, czego nie da się łatwo podzielić, na przykład kawałek złota, jest kiepską walutą. Kryptowaluty takie jak bitcoin nie różnią się od siebie.

W większości przypadków waluty fiducjarne można podzielić do dwóch miejsc po przecinku, na przykład 0,01 USD. Wszystko poniżej tego jest zwykle zaokrąglane w górę lub w dół. Powodem tego jest fakt, że waluty fiducjarne muszą istnieć w formie fizycznej. Na przykład, jeśli masz konto bankowe i chcesz wypłacić wszystkie swoje oszczędności na gotówkę, bank musi mieć możliwość przekazania Ci go w formie fizycznej, takiej jak rachunki lub monety.

Monety walutowe

Z drugiej strony waluty cyfrowe są zaprojektowane tak, aby nigdy nie miały fizycznej formy w taki sam sposób, jak waluta fiducjarna. W rezultacie kryptowaluty można podzielić na niemal mikroskopijne kwoty. W przypadku bitcoina najmniejsza kwota to tzw. Satoshi. Nazwany na cześć twórcy, Satoshi Nakamoto, jeden Satoshi reprezentuje jedną milionową część bitcoina. Innymi słowy, jeden bitcoin zawiera 100 milionów Satoshi.

Istnieją dwa inne ważne i dobrze znane pomiary bitcoinów, z którymi prawdopodobnie się spotkasz. Następny najmniejszy jest znany jako „bit” lub μBTC. Jeden μBTC zawiera 100 Satoshi. Następny jest mBTC na 100 000 Satoshi. Nieco mniej znany od mBTC jest bitcent, czyli cBTC, czyli 1 milion Satoshi lub 0,01 BTC.

Na przykład, jeśli masz 0,23 BTC, możesz powiedzieć, że masz 23 bity lub cBTC. Kwoty te mają również inne nazwy w zależności od konwencji nazewnictwa. 100 Satoshi można również nazwać mikrobitcoinem, a 100000 można nazwać millibitcoinem.

Gdyby ktoś ci powiedział, że sprzeda ci parę skarpet za 100 bitów, może być trudno dokładnie zapamiętać, ile to pieniędzy. Aby w tym pomóc, istnieje kilka bezpłatnych narzędzi, które mogą pomóc wyjaśnić tę wartość. Na przykład według dzisiejszej wartości jeden bit to około 0,011 USD według to pomocne narzędzie. Podobnie jeden mBTC jest wart nieco ponad 11 USD. Tak więc przy dzisiejszym kursie para skarpet na 100 bitów byłaby rzeczywiście całkiem niezła za nieco ponad jednego dolara.

Wykres Bitcoin Satoshi

Oto wykres przedstawiający kwoty podzielności Bitcoin, zaczerpnięte z BTCSatoshi.com

1 Satoshi = 0,00000001 ฿
10 Satoshi = 0,00000010 ฿
100 Satoshi = 0,00000100 ฿ = 1 bit / μBTC (ty-bit)
1000 Satoshi = 0,00001000 ฿
10000 Satoshi = 0,00010000 ฿
100 000 Satoshi = 0,00100000 ฿ = 1 mBTC (em-bit)
1000000 Satoshi = 0,01000000 ฿ = 1 cBTC (bitcent)
10000000 Satoshi = 0,10000000 ฿
100 000 000 Satoshi = 1,00000000 ฿

Po co to całe zamieszanie dotyczące podzielności?

Dlaczego niektórzy komentatorzy twierdzą, że tylko bogaci ludzie mogą kupować bitcoiny ze względu na jego zazwyczaj wysoką cenę? Jest to prawdopodobnie spowodowane dwoma czynnikami.

Większość przeciwników bitcoinów to ludzie, którzy nie rozumieją technologii lub są to ci, którzy ją z grubsza rozumieją, ale ponieważ całkowicie ją odrzucają, nie zawracają sobie głowy jej zrozumieniem. Osoby te zazwyczaj mają bardziej tradycyjne podejście finansowe i patrzą na kryptowaluty z wielką podejrzliwością.

Innym prawdopodobnym źródłem nieporozumień jest to, że wiele osób porównuje kryptowaluty do akcji. Zazwyczaj większość maklerów giełdowych nie zezwala na zakup udziałów ułamkowych. Na przykład, jeśli chcesz kupić część Apple, prawie na pewno będziesz musiał kupić cały udział. Ułamkowe akcje mogą być jednak posiadane, na przykład poprzez programy reinwestycji dywidend (lub DRIP), ale jest to coś innego niż bezpośredni zakup akcji.

Ponieważ kryptowaluty istnieją całkowicie poza bankami i innymi instytucjami finansowymi, nie podlegają tego rodzaju regułom. Dlatego osoby, które chcą je kupić, mogą je kupić i posiadać w zasadzie w dowolnej ilości.

Dodatkowo inne kryptowaluty pozwalają na jeszcze wyższy stopień podzielności.

Dlaczego podzielność ma znaczenie

Ten rodzaj podzielności jest absolutnie niezbędny dla przyszłości kryptowalut. Oprócz umożliwienia ludziom kupowania i handlu niewielkimi kwotami, ta podzielność ma kluczowe znaczenie, aby kryptowaluty stały się prawdziwą jednostką handlową i dziennymi wydatkami. Powiedzmy na przykład, że jutro bitcoin osiągnie 1 milion dolarów każdy. Gdyby to była prawda i zakładając, że opłaty transakcyjne nie byłyby problemem, nadal można by użyć bitcoina do zakupu czegoś w rodzaju filiżanki kawy. Dzieje się tak, ponieważ możesz wysłać wystarczająco małą ilość bitcoinów, aby pokryć koszt kawy, bez wysyłania zbyt wielu z powodu braku podzielności. Jeśli porównamy to do złota, jeśli wejdziesz do Starbucksa ze złotem o wartości 10 000 USD, niemożliwe byłoby dokładne odcięcie kawałka, który byłby dokładnie równy cenie twojego napoju (zakładając, że Starbucks nie tylko przyjmie złoto, być w stanie sprawdzić, czy jest prawdziwy, czy nie).

Chociaż dziś opłaty transakcyjne za bitcoin mogą uniemożliwić coś takiego wygodnego lub niedrogiego, prawdopodobnie zmieni się to, gdy nowe technologie, takie jak Lightning Network i RSK, staną się popularne.

Według popularnego komentatora bitcoinów Andreasa Antonopoulosa, gdyby wszystkie transakcje gotówkowe między osobami miałyby zostać zastąpione bitcoinem, wówczas wartość pojedynczej jednostki Satoshi wynosiłaby około jednego dolara każda. Gdyby tak się stało, jest całkowicie możliwe, że kod bitcoin mógłby zostać zmodyfikowany, aby umożliwić jeszcze większą podzielność. Być może można by stworzyć nowe jednostki, które są znacznie mniejsze niż Satoshi.

Zrezygnuj z BTC jako standardowej jednostki?

Dzisiaj, kiedy mówimy o bitcoinie, zwykle mówimy o tym, ile BTC lub ile kawałków całego bitcoina ma ktoś. Na przykład, ktoś jest bardziej skłonny powiedzieć, że mam 0,01 BTC, niż powiedzieć, że ma bitcent. W artykuł opublikowany w 2014 roku na Coindesk, autor Daniel Cawrey sugeruje, że powinniśmy zacząć myśleć o bitcoinie, nie w kategoriach liczby posiadanych BTC, ale liczby bitów lub μBTC.

Autorzy rozumują, że może to spowodować pewien problem marketingowy. Gdybyś powiedział komuś, kto nie rozumie bitcoina, że ​​posiadasz 0,05 bitcoina, mógłby pomyśleć, cóż, to naprawdę niewiele. I odwrotnie, gdybyś powiedział, że masz 50000 bitów, z pewnością może wydawać się bardziej imponujący. Nie tylko sprawia, że ​​wydaje się większy, ale dobrze wiadomo, że ludzie wolą zajmować się dużymi liczbami całkowitymi zamiast miejsc po przecinku. W tym duchu łatwiej jest zapamiętać, że masz 10 000 bitów zamiast 0,01 bitcoina.

Wydaje się jednak, że świat kryptowalut nie jest jeszcze gotowy do przejścia na taki standard nazewnictwa. Może się to zdarzyć, gdy nastąpi bardziej powszechna adopcja i więcej osób zdecyduje się nie myśleć o swoich bitcoinach zawsze w kategoriach miejsc po przecinku poniżej jednego. Ale na dzień dzisiejszy pomiar BTC jest nadal królem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map