Pompa i zrzuty

Kryptowaluty i tokeny blockchain mogą być stosunkowo nowe w świecie finansów, ale są podatne na te same rodzaje klasycznych oszustw i schematów, które nękają rynki papierowe od wieków – a także na kilka nowych.

Najczęstszą odmianą oszustwa, jaką może zobaczyć przeciętny obserwator rynku, jest tak zwana pompa i zrzucanie. Ten skoordynowany, niewielki wolumen jest od dawna nielegalny na regulowanych giełdach. Ale na dzikim pustkowiu kryptowalut, systemy pompowania i wysypywania sprawiają, że każdy nagły wzrost i spadek są podejrzane. To zła wiadomość na rynku, który jest prawie zdefiniowany przez ogromne codzienne wahania.

Pompa i zrzuty

Jak więc inwestor może stwierdzić, czy moneta jest pompowana, czy naprawdę strzela na Księżyc w wyniku jakiegoś wspaniałego nowego partnerstwa lub przełomu technologicznego?

Jak działa oszustwo

W samym sercu pompy i wysypiska znajduje się rdzeń zmotywowanych i dobrze zorganizowanych aktorów, zwykle pracujących w prywatnych grupach i za pośrednictwem komunikatorów, takich jak Telegram. Ten wewnętrzny rdzeń inwestorów, czasami wspomagany przez wieloryba, aby naprawdę zwiększyć wolumen, wybiera monetę i giełdę do celu. Najlepiej byłoby, gdyby moneta miała niewielki wolumen, umożliwiając aktorom zablokowanie dużej części dostępnej płynności i dyktowanie jej ceny. Wymiana również powinna być stosunkowo niewielka.

Ten wewnętrzny rdzeń może zrobić tylko tyle, aby podnieść cenę docelowej monety. I tu właśnie wkracza zewnętrzny rdzeń. Zadaniem zewnętrznego jądra jest nakłonienie niczego niepodejrzewających inwestorów – lub tych, którzy nie wiedzą, że planowana jest akcja typu „pump-and-dump” – do zakupu. W dawnych czasach odbywało się to przez poczta pantoflowa i błędne wskazówki z „kotłowni” operatorów telefonicznych. W erze Twittera, Facebooka i Reddita poczta pantoflowa jest rozpowszechniana cyfrowo. Niektóre znaczące liczby związane z kryptowalutami zostały nawet oskarżone o przyjmowanie płatności w zamian za profesjonalną monetę, wiedząc, że trwają prace nad pompą i wysypiskiem.

Po ustaleniu czasu na pompę wszyscy aktorzy zaczynają kupować na koncercie. Następnie cena idzie w górę, a jej płynność jest bezpośrednio w rękach aktorów. Niczego nie podejrzewająca grupa na obrzeżach lub ludzie, którzy kupili szum w mediach społecznościowych, widzą, jak moneta wznosi się w morzu zieleni, co uruchamia „FOMO” i wskakują na pokład, bojąc się przegapić przejażdżkę. To podnosi cenę jeszcze bardziej, zwiększając jej przyciąganie do przypadkowych, zupełnie niczego nie podejrzewających inwestorów. Trudno jest uniknąć relatywnie nieznanych rekordowych zysków z publikowania monet w porównaniu z innymi graczami.

Wykres zrzutu pompy

Jak wygląda typowa pompa i zrzut, fot CCN

Gdy cena docelowa zostanie osiągnięta lub wewnętrzny rdzeń zdecyduje, że wystarczy, rozpoczyna się zrzut. Wewnętrzny rdzeń szybko wyprzedaje swoje monety. Zewnętrzny rdzeń jest dopasowany. Inwestorzy, którzy nie brali udziału w oszustwie, trzymają torbę, że tak powiem. Jeśli nie zostaną szybko sprzedane, będą siedzieć na stosach monet kupionych po sztucznie zawyżonych cenach. To nie tylko szkodzi inwestorom, ale także szkodzi integralności danej monety i giełdzie, na której doszło do oszustwa.

Policjanci i złodzieje

Ze względu na swój nielegalny charakter, na giełdach regulowanych niemal całkowicie wyginęły te wysypiska. Ostatni poważni ludzie zajmujący się pompami i wysypiskami prawdopodobnie pamiętają, że dotyczył Enron.

Enron zyskał status synonimu nieodpowiedzialnego zachowania korporacji w 2001 r., Sztucznie zawyżając cenę własnych akcji, zarabiając ponad miliard kadry kierowniczej, gdy dokonali spieniężenia, zanim firma ogłosiła upadłość. Założyciel Enronu, Kenneth Lay, zmarł przed wydaniem wyroku. Jego koledzy zostali jednak skazani na karę więzienia i wielomilionowe grzywny.

Jednak od 2018 roku grupy typu pump-and-dump mogą działać względnie bezkarnie na giełdach kryptowalut, ponieważ nie są nadzorowane przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC)..

Sam SEC ostrzegł inwestorów o takich giełdach w marcu 2018 r.

„Wiele platform określa się jako„ giełdy ”, co może dać inwestorom błędne wrażenie, że podlegają regulacjom lub spełniają normy regulacyjne krajowej giełdy papierów wartościowych – stwierdziła komisja. „Chociaż niektóre z tych platform twierdzą, że stosują surowe standardy w celu wybierania do handlu wyłącznie wysokiej jakości aktywów cyfrowych, SEC nie dokonuje przeglądu tych standardów ani zasobów cyfrowych wybieranych przez platformy, a tak zwane standardy nie powinny być utożsamiane z notowania standardów krajowych giełd papierów wartościowych. ”

SEC

Dodał, że operatorzy takich giełd są bezpośrednio na celowniku SEC. Czas wolny dla wszystkich może się w końcu skończyć.

„Krajowa giełda papierów wartościowych zarejestrowana w SEC musi, między innymi, posiadać zasady mające na celu zapobieganie oszukańczym i manipulacyjnym działaniom i praktykom” – powiedział SEC. „Dodatkowo, jako organizacja samoregulacyjna, krajowa giełda papierów wartościowych zarejestrowana w SEC musi mieć zasady i procedury regulujące dyscyplinę swoich członków i osób powiązanych z jej członkami oraz egzekwować przestrzeganie przez swoich członków i osoby powiązane z członkami federalnych przepisy dotyczące papierów wartościowych i zasady giełdy. ”

Amerykańska Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towarach (również CFTC wysłał ostrzeżenie (PDF) o takich schematach.

Ostrzeżenie CFTC

Widzenie światła

Skuteczność „pompy i zrzutu” zależy w dużej mierze od niezdolności przeciętnych i być może chciwych inwestorów do odróżnienia jej od uzasadnionego wzrostu ceny. Nie zwalnia to złych aktorów, którzy pierwotnie rozpoczęli oszustwo i rozpowszechniali fałszywe informacje o wybranej monecie, ale nie zwalnia też Average Joes..

Jednym z memów związanych z inwestowaniem w kryptowaluty jest „DYOR” lub wykonaj własne badania. Rynek kryptowalut nadal żyje bardzo mocno w krainie caveat emptor i wszyscy inwestorzy powinni zwracać uwagę na znaki „wypuść i zrzuć”. Jeśli nadejdzie rozporządzenie, może się nawet opłacić. W przeszłości SEC oferowała nagrody i nagrody za prawidłowe zidentyfikowanie oszustw typu „pump-and-dump”.

Problem tkwi w tym, co większość inwestorów uwielbia w kryptowalutach. Zielone wahania potrójnych i poczwórnych cyfr są stosunkowo powszechne, a niewielka inwestycja może szybko zamienić się w kupkę gotówki. Co więcej, kryptowaluty są trudne do przewidzenia. Monety alternatywne pojawiają się i znikają prawie zbyt szybko, aby je policzyć, a innowacje mogą pochodzić z zupełnie nieoczekiwanych stron. Nagłówki pojawiają się naprzemiennie między upadkiem Bitcoina a jego trwałością, podczas gdy co drugi dzień moneta obiecuje zmienić zasady gry lub zmienić rynek.

Najłatwiejszym sposobem uniknięcia schematów typu „pump-and-dump” jest po prostu zainwestowanie w ich najbardziej nieprawdopodobne cele. To znaczy duże monety z dużą płynnością na giełdach o dużym wolumenie.

Ale jeśli pomysł bezpiecznej gry spodobał się inwestorom kryptowalutowym, prawdopodobnie byliby oni w akcjach, na rynku nieruchomości lub na innym tradycyjnym rynku finansowym.

Najlepszą strategią jest zatem przeprowadzenie własnych badań i uzasadnienie nagłego wzrostu lub spadku monety. Czy jest to dziwne pompowanie w mediach społecznościowych? Czy coś istotnie się zmieniło w związku z przyjęciem monety? Czy duża, renomowana nazwa wspiera monetę? I to wzrost następuje w sposób wyważony, rozsądny, a nie zupełnie nieoczekiwanie?

Dopóki regulacja nie wejdzie na rynek kryptowalut, oszustwa typu „pump-and-dump” pozostają. To może potrwać jakiś czas. Przeciwnicy regulacji twierdzą, że jest to sprzeczne z sercem i duszą cyfrowej waluty, aby spętać ją tymi samymi prawami, które dotyczą papierów wartościowych i akcji. Wraz z wprowadzaniem innowacji w technologii blockchain opracowywane są nowe i ekscytujące sposoby ominięcia istniejących przepisów.

Jak zwykle na inwestorach indywidualnych spoczywa obowiązek przypomnienia sobie, że nie ma darmowych obiadów, a jeśli coś wygląda zbyt dobrze, aby było prawdziwe, to prawie na pewno tak jest..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me