Arena skalowania warstwy 2: Matic Network wkracza, gdy Loom Network się chwieje

Plazma & amp; Raiden Network

Ethereum i ogólnie kryptoekonomia nie mogą osiągnąć niczego bliskiego ich prawdziwemu potencjałowi, dopóki za rogiem nie zajmiemy się problemem skalowalności, czyli masowego zasilania szybkich i tanich transakcji. Niestety, rozwiązanie problemu skalowania jest najważniejszą misją wielu nowatorskich projektów w ekosystemie.

W różnorodnej konstelacji projektów skalowania Matic Network i Loom Network należą do tych, które koncentrują się na technologii sidechain i plazmy w celu zwiększenia przepustowości transakcji w łańcuchach bloków. Ale podczas gdy Matic odnotował ostatnio znaczny wzrost, Loom zamiast tego został oblężony.

Oba wysiłki z pewnością rozpoczęły się obiecująco, ponieważ oba były wczesnymi próbami skalowania w warstwie 2 – lub rozwiązaniami zbudowanymi na Ethereum lub innych łańcuchach bloków, a nie w nich – które dały projektom dApp drogę do zbadania szybszych i tańszych transakcji. Jednak ostatnio tylko Matic utrzymał pozytywną dynamikę. Dlaczego?

Poza tym, że Matic radził sobie dobrze, odpowiedź na to pytanie w dużej mierze polega na tym, że kierownictwo firmy Loom niedawno całkowicie odmieniło swój projekt w mediach, co spowodowało, że zespoły budujące na szczycie projektu zaczęły mieszać, a niektórzy kluczowi uczestnicy sieci kierowali się do wyjść. Zanim jednak zagłębimy się w tym miejscu, najpierw porównajmy działanie Matic i Loom w celu uzyskania lepszego kontekstu.

Dwa podejścia do skalowania, ale nie równe

Jak już wspomnieliśmy, zarówno Matic Network, jak i Loom Network to rozwiązania do skalowania w warstwie 2, ale naturalnie podchodzą do problemu skalowania w wyjątkowy sposób.

Jeśli chodzi o Matic, wykorzystuje opartą na koncie odmianę Bardziej opłacalnej Plazmy lub po prostu Plazmy, a jej łańcuchy boczne są wspierane przez sieć weryfikatorów potwierdzających stawkę (PoS). Model ten zapewnia szybkie i bezpieczne transakcje w warstwie 2.

Co to jest Matic Network? Przewodnik po tej platformie skalowania Blockchain

„System został zaprojektowany w celu umożliwienia szybszych częściowych potwierdzeń dla lepszego doświadczenia użytkownika” – wyjaśnił wcześniej zespół Matic.

Z drugiej strony Loom Network opiera się na wersji Plazmy znanej jako Plasma Cash, która obsługuje tylko płatności dokonywane za pośrednictwem niezamiennych tokenów ERC721 (NFT). W przeciwieństwie do PoS, „Basechain” firmy Loom wykorzystuje konsensus delegowanego dowodu stawki (DPoS), więc jego projekt wymaga znacznie mniej walidatorów niż Matic.

Do ostatniego punktu Loom ma polegać na 21 lub więcej zewnętrznych walidatorach, którzy stawiają tokeny LOOM w celu zabezpieczenia sieci. Jednak liczba aktywnych walidatorów Loom wkrótce spadnie do zaledwie 14 po tym, jak kilka projektów niedawno odeszło lub ogłosiło plany opuszczenia sieci z powodu wstrząsów w przywództwie projektu i mapie drogowej.

Ten spadek niekoniecznie jest jeszcze druzgocący, ale też nie jest ładny, ponieważ Binance kontrolowałby w ten sposób ponad 50% obstawionej podaży tokenów LOOM. Spadek sygnalizuje również, że niebanalna liczba interesariuszy coraz bardziej straciła wiarę w kierunek Looma.

Key Loom Validators Departament

Matic Network jest i była głównym celem, a zatem jest w stanie wspierać projekty finansowe, a także projekty gier blockchain. Jednak Loom Network na początku skupiała się głównie na grach i od tamtej pory odeszła od tej koncentracji na rzecz pracy nad rozwiązaniami dla dużych przedsiębiorstw.

Innymi słowy, zespół Loom Network w wielkim stylu przeniósł grunt pod swoich wczesnych użytkowników, a ci użytkownicy musieli odpowiednio podnieść elementy.

Na przykład Axie Infinity, popularny projekt gry Ethereum, ogłosił w marcu 2020 r. zamykał swój walidator Loom w odpowiedzi na operacje zmiany biegów Loom:

„Zespół Loom przeszedł ostatnio zmiany w przywództwie i będzie się skupiał na rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, a nie na aplikacjach dla użytkowników. Biorąc pod uwagę tę zmianę kursu, uważamy, że najlepiej będzie zakończyć współpracę z Loom Network. Byliśmy dumni, że jesteśmy jedną z pierwszych aplikacji, która zaprezentowała szybkie i wolne od gazu transakcje, które były możliwe dzięki wczesnym rozwiązaniom skalowania warstwy 2 ”.

To ogłoszenie pojawiło się po tym, jak dyrektor generalny Loom Network, Matthew Campbell, ustąpił ze stanowiska w lutym 2020 r. Od tego czasu kilku innych walidatorów Loom spoza Axie Infinity również ogłosiło swoje decyzje o wycofaniu się z ponownie zaprojektowanej sieci, a mianowicie Staked Capital, StakeWith.Us, i Chorus One.

Te przedsiębiorstwa są niewątpliwie urażone, ponieważ Loom Network rozlicza się jako bezproblemowa i jako sposób na „zabezpieczenie przyszłości” swoich dAppsów. Jednak projekty te doświadczyły tarcia ze strony Loom i patrzyły, jak przyszłość ich połączeń zmienia się na ich oczach, co pozostawiło Axie Infinity i inne osoby poszukujące nowych rozwiązań skalowania.

„W pełni zdecentralizowana… aplikacja jest cenna, ponieważ daje użytkownikom pewność, że zawsze tam będzie, dzięki czemu można na niej bezpiecznie budować” – stwierdził niedawno twórca Ethereum, Vitalik Buterin, w osobnej dyskusji.

Matic Zwycięstwo nad projektami

Ponieważ rozpoczęła się migracja z Loom Network, Matic Network stała się realną alternatywą dla zespołów, które chcą budować na nowej infrastrukturze L2.

Na przykład w marcu 2020 r. Projekt wirtualnego świata Ethereum Somnium Space ogłosił plany przejścia z Loom na Matic. Prezes Somnium Space Artur Sychov zauważył wówczas:

„Ze względu na fakt, że firma Loom zdecydowała się zamknąć swoje rozwiązanie skierowane do klientów, byliśmy zmuszeni poszukać nowego, niezawodnego partnera, który zapewni skalowalność drugiej warstwy. Matic był oczywistym wyborem ze względu na doświadczenie zespołu i inne dobrze znane projekty, które już współpracowały z Matic ”.

W ten sposób Somnium Space dołączył do dziesiątek innych projektów, które są już budowane w oparciu o technologię Matic, w tym między innymi wiodący wirtualny świat Ethereum Decentraland, platformę handlową Koinfox i projekt platformy bukmacherskiej BetProtocol..

W związku z tym awans Matic na froncie adopcyjnym przełożył się również na rynki, ponieważ kapitalizacja rynkowa tokena MATIC wynosi ponad 36 milionów USD, co stanowi ponad dwukrotność obecnej kapitalizacji rynkowej tokena LOOM wynoszącej 15 milionów USD. Inwestorzy po prostu ufają Matic bardziej niż projektowi Loom.

Kilka pozytywów na horyzoncie dla Matic

Oprócz bycia bardziej zwinnym, uniwersalnym i technicznie lepszym od Loom, Matic ma również wyraźnie pozytywne zmiany na swojej mapie drogowej w czasie, gdy niektórzy główni interesariusze Loom stali się niepewni co do przyszłości.

Po pierwsze, Ethereum zostanie oficjalnie uruchomione w sieci głównej Ethereum w maju 2020 r. Pozwoli to projektom dApp na wykorzystanie dojrzałych możliwości Matic, co oznacza, że ​​więcej dApps może zostać zachęcony do integracji z siecią L2 w nadchodzących miesiącach.

W tym samym czasie, gdy Matic trafi do sieci głównej, projekt uruchomi również obsługę obstawiania, co oznacza, że ​​posiadacze MATIC będą mogli przechowywać swoje tokeny w specjalnych portfelach, aby zabezpieczyć sieć i zdobywać za to tokenowe nagrody. Branża stawek dopiero zaczyna się rozwijać, więc moment aktywacji konsensusu PoS przez Matic może okazać się owocny ze względu na jego ogólną wczesność.

Wygląda na to, że niektórzy ludzie również już ustawiają się w kolejce do gry za pośrednictwem Matic – podobno w projekcie wzięło udział ponad 500 walidatorów w niedawnej zachęcającej kampanii testowej Counter Stake.

Podsumowując, największe dni Matic wydają się zdecydowanie przed nami. Ta dynamika kontrastuje z obecną niepewnością wokół Loom, która straciła wiarę niektórych z jej największych wcześniejszych zwolenników.

Oczywiście jest całkowicie możliwe, że projekt Loom odwróci sytuację, zbije i wykona znaczące ruchy w przestrzeni przedsiębiorstwa. Ale w obecnym stanie rzeczy Matic jest po prostu bardziej atrakcyjną opcją pod kilkoma względami dla wszelkich projektów Ethereum dApp, które są zainteresowane wykorzystaniem rozwiązań sidechain opartych na plazmie. Zobaczmy, czy Matic będzie w stanie utrzymać swój początkowy rozpęd od tego miejsca.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map