Co Ethereum zrobił, robi i zrobi: dlaczego platforma jest zwycięzcą

Ethereum

Nie szukaj dalej niż centralne miejsce dominacji bitcoinów w kryptoekonomii, aby poczuć, jak bitcoin był królem wzgórza w ekosystemie przez ponad dekadę.

Jednak w ostatnich latach najpopularniejsze konwersacje na temat kryptowalut z głównego nurtu przesunęły się z koncentracji wyłącznie na bitcoinie do skupienia się zarówno na bitcoinie, jak i eterze (ETH), przy czym ten ostatni jest drugim co do wielkości krypto na kapitalizację rynkową i rodzimymi pieniędzmi sieci Ethereum, wiodącej w kosmosie platforma inteligentnych kontraktów.

BTC i ETH podążały zupełnie innymi trajektoriami, aby dotrzeć do miejsca, w którym są dzisiaj, ale ich wygodne pozycje na szczycie kryptoekonomii przemawiają do raczkujących, generalnie niezrównanych sukcesów ich bazowych łańcuchów bloków..

Mówiąc najprościej, do tej pory Bitcoin dobrze ułatwiał płatności cyfrowe odporne na cenzurę, a dzięki krótszemu okresowi życia Ethereum ułatwił wiele złożonych, odpornych na cenzurę transakcji cyfrowych. Ich osiągnięcia są w tym momencie udowodnione, nawet jeśli wciąż się rozwijają.

Z racji dotychczasowych wyników, duet de facto kryptoekonomiczny cieszy się znaczną fosa od reszty konkurencji, jeśli chodzi o takie czynniki, jak jakość, niezawodność i praktyczność. Bitcoin i Ethereum są na topie, koniec.

W szczególności imponujące w Ethereum jest to, jak daleko zaszło tak szybko.

Co zrobił Ethereum

W lipcu sieć Ethereum obchodzi swoje 5 urodziny. Jednak pięć lat od Frontier – inauguracyjnej wersji Ethereum na żywo – naprawdę wydawało się bardziej jak dekada, biorąc pod uwagę całą pracę i postęp, który został poczyniony wokół „World Computer” od tamtego czasu.

W kolejnych latach po Frontier, Ethereum przeszło wiele poważnych ulepszeń i produktywnie przetrwało garść wczesnych kryzysów, jednocześnie przyciągając rosnącą armię programistów, projektantów, ekspertów prawnych i badaczy, a także życzliwych patronów, publiczność open source eksperymenty towarowe i innowacyjne przedsiębiorstwa – zarówno tradycyjne, jak i sieciowe. 

Więc jeśli chodzi o to, co Ethereum już osiągnęło, zapewniło już bardzo korzystny efekt sieciowy, który sprawił, że platforma stała się coraz bardziej wartościowa na wiele sposobów w miarę jej dalszego rozwoju.

Jednak jeszcze bardziej fundamentalnie, Ethereum już udowodnił, że jego marzenie biały papier – dążenie do zaktualizowania „alternatywnego protokołu budowania zdecentralizowanych aplikacji” dla nowej areny dóbr publicznych – było rzeczywiście owocne i warte kontynuacji.

Ta rzeczywistość jest z pewnością warta spojrzenia wstecz, o ile mądrość przeszłości może nas poprowadzić, gdy idziemy naprzód w dalszym budowaniu nowego sektora finansowego dla lepszej przyszłości.

Przewodnik po EthereumCo to jest Ethereum? Przewodnik dla początkujących po tej zdecentralizowanej platformie obliczeniowej

Co robi Ethereum

Początkująca historia Ethereum jest z pewnością imponująca, ale to wszystko, co może robić i robi obecnie coraz bardziej zaawansowany i dojrzały Ethereum, to naprawdę coś innego.

Na przykład w zeszłym tygodniu twórca i współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, udał się na Twittera, aby zwrócić uwagę na niektóre z głównych osiągnięć, którymi cieszy się Ethereum w 2020 roku, a których projekt blockchain nie miał w 2017 roku..

Pamiętaj, że rok 2017 był wtedy, gdy kryptoekonomia doświadczyła największej jak dotąd hossy – w dużej mierze katalizowanej przez początkowe oferty monet zasilanych Ethereum, nie mniej – a cena ETH osiągnęła szczyt 830 USD w grudniu przed swoim rekordowym rekordem w historii stycznia 2018 wynoszącym 1431 USD..

Czynnik szumu był wtedy realny, ponieważ Ethereum był wówczas znacznie bardziej niedojrzały, technicznie rzecz biorąc, niż obecnie, gdy ETH kosztuje około 130 USD w czasie prasy.

Rzeczy, które Ethereum ma w 2020 roku, a których nie miał w 2017:

* Uniswap

* https://t.co/wwBUgU78ob

* Stan

* MakerDAO

* Rollupy ZK (np. Loopring), >Wydajność 2 tys. TPS

* Sieci testowe PoS

* Stawki wujka < 10% z 10-metrowymi blokami gazowymi

* Granty Gitcoin

Szybciej przesuwaj słupki bramki, bo inaczej nadrobimy zaległości!

– vitalik.eth (@VitalikButerin) 27 marca 2020 r

Tak więc, chociaż cena ETH może obecnie spaść o około 90 procent w stosunku do historycznego rekordu cen, nigdy platforma i możliwości dApp, które zapewnia, nie były solidniejsze, bardziej elastyczne i bardziej otwarte na budowę.

Na przykład rozważmy kilka kluczowych przykładów, które Buterin wymienił w swoim wyżej wspomnianym tweecie. Najpierw był Uniswap, który stał się ulubioną zdecentralizowaną giełdą Ethereum w ciągu niecałych dwóch lat i jednym z pierwszych największych sukcesów platformy inteligentnych kontraktów. Projekt jest wyczynem inżynieryjnym, jednocześnie prostym, eleganckim i potężnym w swoim projekcie oraz gotowym do działania „tak długo, jak istnieje Ethereum” – zauważył wcześniej jego zespół. Co więcej, Uniswap jest tylko jednym z wielu DEXów, które obecnie ułatwiają znaczny poziom handlu.

Buterin wspomniał również o Tornado.cash, które jest imponującym i stosunkowo nowym narzędziem do ochrony prywatności dla Ethereum, które jest oparte na technologii zk-SNARKS. „Poprawia prywatność transakcji, przerywając łańcuchowe połączenie między adresami odbiorców i adresami docelowymi” – wyjaśniają jego twórcy. To rozwiązanie sprawia, że ​​ETH może być tak zwaną monetą prywatności w tu i teraz.

MakerDAO jest dziś kolejnym ważnym punktem dla Ethereum, mimo że projekt pracował ostatnio nad uregulowaniem prawie 5 milionów dolarów długu protokolarnego i ostrego kryzysu płynności Dai. Maker był dotychczas najpopularniejszym dApp na arenie zdecentralizowanych finansów, umożliwiając użytkownikom zaciąganie automatycznych pożyczek Dai stablecoin zabezpieczonych kryptowalutami, takimi jak ETH, BAT i USDC. Projekt nadaje ton zarówno dla DeFi, jak i dla sektora pożyczkowego DeFi i potencjalnie dał początek nowej, choć młodej, światowej walucie w Dai. To jest tutaj dzisiaj i to tylko wierzchołek góry lodowej.

Jasne, Ethereum nie brakuje aktualnych ograniczeń wynikających z różnych punktów widzenia, ale ekosystem projektu obfituje w poważne wysiłki, aby rozwiązać te ograniczenia w krytyczny i skrupulatny sposób. Tej dynamiki również nie należy przeoczyć, tj. Doskonałej, produktywnej i silnie zmotoryzowanej społeczności, którą Ethereum rozwinęło do tej pory i nadal w widoczny sposób rośnie..

Co zrobi Ethereum

W nadchodzących miesiącach i latach Ethereum rozpocznie wielofazową aktualizację Serenity, która poprawi możliwości platformy praktycznie pod każdym względem. Innymi słowy, moce Ethereum wkrótce wzrosną wykładniczo.

Aktualizacja Serenity rozpocznie się w „Fazie 0” jeszcze w tym roku, kiedy to od dawna planowane przejście Ethereum na konsensus Proof-of-Stake (PoS), w którym stakerzy będzie przechowywać 32 ETH w specjalnych portfelach w celu zabezpieczenia sieci, zostanie aktywowany.

W późniejszej „Fazie 1” łańcuchy fragmentów zostaną aktywowane i okażą się dość ważne, ponieważ utorują drogę do dużej skalowalności przyszłych transakcji na Ethereum. W następnej „fazie 2” zostaną wprowadzone niezwykle wydajne i wszechstronne „środowiska wykonawcze”, przy czym EE będzie podobne do konfigurowalnego łańcucha bloków, który może łatwo i definitywnie żyć na poziomie Ethereum 2.0.

Ponadto naukowcy i konstruktorzy w ekosystemie Ethereum dokonują obecnie znacznych postępów w zakresie optymistycznych zestawień (OR), stosunkowo nowego mechanizmu skalowania w warstwie drugiej, który znacznie bardziej zwiększa możliwości skalowania Ethereum 2.0..

W sumie Ethereum będzie wyglądać zupełnie inaczej za 5 lat. Ciągłe dojrzewanie platformy sprawi, że będzie w stanie nadal przyciągać nowych użytkowników ze wszystkich obszarów, co ogólnie poprawi efekty sieciowe – a tym samym jej wartość..

W związku z tym czołowe sektory Ethereum, takie jak DeFi, wydają się być w dobrej formie w nadchodzących latach, ponieważ Ethereum stanie się bardziej praktyczny niż kiedykolwiek. Ale także niszowe sektory platformy, takie jak cyfrowe kolekcje i gry blockchain a la Ethereum „NFT” arena, mają potencjał do rozwoju i osiągnięcia przełomowego sukcesu w przyszłości..

W takiej obiecującej atmosferze niekoniecznie trudno wyobrazić sobie świat, w którym ETH Ethereum ostatecznie, a nawet chwilowo, stanie się największą krypto w kryptoekonomii. Może minąć wiele lat, jeśli to się kiedykolwiek wydarzy, ale dziwniejsze i bardziej dramatyczne rzeczy wydarzyły się wcześniej w tej przestrzeni.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map